Đumbir je lekovit

djumbir Đumbir se od davnina koristio kao hrana, ali i kao lek. Naučnici tako tvrde kako je izvrstan u borbi protiv kašlja, jačanju imuniteta te prevenciji prehlada što ga čini idealnom namirnicom za ovo doba godine. Đumbir je tropska začinska biljka koja ima neverovatna svojstva pa su tako Kinezi još u 4. veku koristili đumbir protiv mučnine, bolova u stomaku, zubobolje, krvarenja, reume... Zanimljivo je da je u srednjem veku korišćen i kao afrodizijak, au 16. veku čak i kao lek protiv kuge ! U azijskoj se kuhinji đumbir odavno odomaćio, ali sve češće se koristi i kod nas podjednako i za slatka i slana jela. Ova izuzetno lekovita biljka u sebi sadrži i kurkumin koji ubrzava metabolizam, zatim pomaže prilikom razgradnju mesa i mleka u organizmu, pospešuje rad jetre pa se često koristi za detoksikaciju organizma. Uz sve to, đumbir poboljšava pamćenje, ublažava mučninu u trudnoći, uništava mikroorganizme, obnavlja energiju, smanjuje loš holesterol, smanjuje bolove, posebno one reumatske, a veruje se da povećava broj i pokretljivost spermatozoida. Svež đumbirov koren upotrebljava se za podsticanje znojenja te izbacivanje toksina iz organizma, a sušeni koren preporučuje se kod problema sa varenjem, dijareje i kašlja.

Naučnici tvrde da je đumbir odličan u borbi protiv raznih upala, otoka i grčeva. Idealan je lek za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta te prevenciju prehlada. Ima vrlo jaka antiseptička svojstva, a koristi se protiv iscrpljenosti i umora, jer podiže energiju u organizmu. Možda ne znate, ali čaj od đumbira ima umirujuće delovanje na telo i um i smanjuje nivo stresa i ublažava napetost.

Budući da smo u periodu u kojem haraju prehlade, evo odličnog recepta za sirup od đumbira :
U dva decilitra vode stavite dve kašičice sveže iseckanog đumbira, kuvajte na laganoj vatri oko pola sata, zatim dodajte 150 g šećera ili meda i kuvajte još malo dok se smesa ne pretvori u sirup. Dobijeni sirup uzimajte jedanput dnevno po jednu kašičicu.