Đumbir sredstvo za jačanje imuniteta

djumbir Kao alternativno sredstvo za jačanje imuniteta đumbir je poznat već više od 3.000 godina. Na listi korisnih svojstava aromatičnog korena su i stimulacija cirkulacije, rada jetre, otklanjanje grčeva, umirivanje kašalja i drugih simptoma prehlade... Temperature tokom zime naglo se menjaju. Iz dubokog minusa bez najave nađemo se na prolećnih 15 stepeni Celzijusa, što kod mnogih može izazvati manje ili veće zdravstvene probleme. Infekcije respiratornih organa gotovo su neizbežne, dok kod hroničnih bolesnika tegobe mogu biti učestalije. Đumbir, kao deo ishrane ili dodatak toplim napicima, pomoći će pri ublažavanju mnogih tegoba. Čim je ustanovljeno da ima antiseptičko dejstvo bezmalo sva sredstva za smirivanje kašlja imaju ga u nekom obliku. Stimuliše cirkulaciju, zagreva, otklanja grčeve, stimuliše rad jetre i snažan je antioksidans, ali i antikoagulant. Pomaže i kod mučnina, najčešće onih prilikom putovanja. Zahvaljujući visokom sadržaju enzima koji potpomažu varenje mesa i mleka i sposobnosti da ubrzano razgrađuje proteine, stručnjaci ga preporučuju tokom prazničnih dana kada preterujemo sa unosom teške hrane. Novija ispitivanja obavljena u Australiji pokazala su da supstanca gingerol ubrzava metabolizam podstičući tkivo da potroši 20 odsto više kalorija nego što je to uobičajeno.

U mnogim biljnim atlasima navodi se i kao prirodan lek koji snižava nivo triglicerida i lošeg holesterola u krvi.

Sadrži do dva odsto eteričnog ulja koje efikasno oslobađa od napetosti i stresa. Dovoljno je par kapi dodati vreloj vodi i udisati isparenja prijatnog mirisa. To će blagotvorno delovati na nervni sistem.

Svež i sušen đumbir savim su različiti po svojim svojstvima. Svež koren koristi se za podsticanje znojenja i izbacivanje toksičnih materija iz organizma, dok je sušen dobro rešenje u slučaju stomačnnih problema, dijareju, reumatizam, kašalj.

Redovnim unosom đumbira suzbija se hronični umor, poboljšava pamćenje, ali zbog stimulativnog svojstva nije poželjno uzimati ga uveče pre spavanja jer može izazvati nesanicu.

Iako nije štetan, oni koji već koriste neku terapiju treba da ga doziraju u skladu sa savetima lekara jer može da poveća dejstvo lekova. Posebno je važno da to znaju osobe koje koriste antikoagulantne terapije.