Šipak - Rosa pseudofruktus

sipak Izuzetno bogat vitaminima C i K, likopenom i B karotenom, od njega se pravi i vrlo kvalitetnio biljno ulje koje se koristi u terapiji ekcema, akni i psorijaze, ali i za negu suve i zrele kože. Plod se bere ručno, u septembru i oktobru kada sazreva, suši se na suncu ili u sušarama, na maksimalnoj temperaturi do 80 stepeni. Osušen plod je tvrd, smežuran, sjajan, crvene ili tamnocrvene boje, nakiselog ili slatkog ukusa, ali bez mirisa. Seme šipurka sadrži između 8 i 10 odsto masnog ulja u kojima dominiraju oleinska, linolna i linoleinska kiselina. Šipurak je izuzetno bogat i vitaminima C i K, karotenoidima likopenom i B karotenom, invertnim šećerom i saharozom, pektinima i taninima. Zbog karakterističnih sastojaka višestruko je dragocen, a od njega se pravi i vrlo kvalitetno biljno ulje. Istovremeno služi kao tonik, kao vitaminski napitak za vreme prehlada i gripa, kao blagi diuretik i laksativ, ali i kao čaj koji je odličan protiv dečjeg proliva. Od ploda se po tradicionalnoj recepturi prave ukusni džemovi i marmelade.

Zbog prijatnog i osvežavajućeg ukusa, bogatstva vitaminima i voćnim kiselinama, ekstrakti i koncentrati šipurka koriste se i u proizvodnji bezalkoholnih napitaka, kao što je "kokta".

Ulje šipurka sa obiljem različitih kiselina ima visoku biološku vrednost.

Koristi se kao aktivna komponenta u izradi preparata namenjenih ublažavanju upalnih reakcija kože jer su istraživanja pokazala da blagotvorno deluje na ćelije epiderma.
Koristi se lokalno, u terapiji ekcema, akni i psorijaze, a dobar je i za negu suve, izrazito suve i zrele kože, jer pojačava elastičnost.
(Novosti)