Grožđe i zdravlje

grozdje Grožđe se nekad smatralo hranom bogova i povezivalo s Dionisom, grčkim bogom vina, poljoprivrede i plodnosti. Grožđe sadrži obilje flavonoida, koji su nosioci boje ovoga voća, a zaslužni su za niz povoljnih uticaja na zdravlje čoveka, naročito za očuvanje zdravlja kardiovaskularnog sistema. Važan mineral kojeg nalazimo u grožđu je bor, a adekvatna količina bora važna je za očuvanje zdravih kostiju. Takođe, grožđe je izvrstan izvor vitamina C, a jedna šoljica zadovoljava 27 odsto dnevnih potreba za ovim snažnim antioksidansom. Grožđe je takođe odličan izvor mangana, minerala koji olakšava metabolizam proteina i ugljenih hidrata te aktivira enzime zaslužne za korišćenje ključnih nutrijenata, poput vitamina B grupe. Grožđe je veoma rasprostranjeno u svetu i smatra se da ima nekoliko hiljada vrsta. Postoje vrste koje su pogodne i za jelo i za spravljanje vina, a postoje vrste samo za jelo ili samo za vino. Za uzgajanje vinove loze i dobijanje kvalitetnog grožđa potrebno je posebno podneblje, klima, zemljište, ali i dosta stručnog rada. Grožđe se razlikuje po boji, ukusu, veličini i obliku zrna. Neke od najpoznatijih sorti crnog grožđa su: sovinjon, merlot, pinot i širaz, a belog - šardone, semiljon, rizling i traminer.

Vinsko sirće
Vinsko sirće ima velikih prednosti kao začin i dodatak jelima u ishrani. Vinsko sirće se preporučuje za lošu cirkulaciju, gljivične infekcije, kožne bolesti, probleme s varenjem i usnom dupljom.

Crveno vino
Zahvaljujući osobinama grožđa i njegovim sastojcima, svakodnevno konzumiranje, u manjim količinama, crvenog ili crnog vina, veoma povoljno deluje na organizam, a naročito na srce i krvne sudove (povišen krvni pritisak). Naravno, vino je veoma korisno ako se pije u umerenim količinama.

Sok od grožđa
Sok od grožđa je veoma hranljiv i lekovit napitak, a naročito povoljno deluje na jetru.