Karanfilić poboljšava cirkulaciju

karanfilic Lekovito delovanje postiže samo originalan karanfilić, koji prilikom stavljanja u vodu potone, oslobađajući jak, oštar i prijatan miris.. Začinsku biljku karanfilić (Syzygium aromaticum) kod nas uglavnom vezuju za ritual kuvanja vina. A malo njih zna da je on, zbog karakteristične arome, savršen dodatak mnogim jelima, kolačima, napicima. Karanfilić spada u slatke začine, zbog čega se dodaje pre svega slatkim jelima. Uz njega, međutim, poseban ukus dobija i svinjsko pečenje, pečena divljač, pojedine kobasice i salame, kao i supe. Prapostojbina ove tropske biljke iz porodice mirti je Indonezija, koja je i danas njen najveći potrošač, sa polovinom od celokupne proizvodnje u celom svetu. Na naše prostore stiže u obliku osušenih, nerascvetalih pupoljaka. A da li su pravi, lako ih je proveriti, jednostavnim bacanjem u vodu. Ako potonu, i puste intenzivan, oštar i prijatan miris, zbog čak 12 odsto prisutnog aromatičnog ulja, znači da se radi o originalima. Ako ne potonu i puste blag miris, pokazuje da se radi o odlično napravljenim falsifikatima od estrahovanog etarskog ulja.

Ovo je važno da se zna i zbog lekovitog delovanja karanfilića, koji ukoliko nije original ne može da postigne željeni efekat. Za karanfilić je potvrđeno da pospešuje apetit i varenje, deluje kao antiseptik, odstranjuje sluz, jača jetru. Dokazano je i da su terpenski sastojci eteričnog ulja eugenola, koga ima u zavidnim količinama, najzaslužniji za antibakterijsko delovanje na veći broj bakterijskih vrsta. Eterično ulje karanfilića deluje i na mnoge vrste gljivica.

Ukoliko se gricka, dobar je aromatik za uklanjanje lošeg mirisa iz usta, ali i kao antiseptik za sprečavanje zubnog karijesa. Deluje i kao lokalni anestetik i trenutno zaustavlja zubobolju. Istovremeno poboljšava cirkulaciju krvi u desnima, čineći ih jačim i zdravijim.

U ajurvedskoj medicini za ovaj začin se smatra da poboljšava cirkulaciju, varenje i metabolizam. Savladava stomačne probleme kao što su gasovi, nadimanje i mučnina.