Kilavica protiv upale bešike
Kilavica (Herniaria glabra) je izuzetno lekovita. Narodni lekari tvrde da poseduje izuzetna antiseptična, antihipertonična, antibakterijska, detoksikantna, sekretolitička, spazmolitička, a pre svega diuretička svojstva. Koriste je za izlučivanje urina, posebno za lečenje bubrega i bešike. Olakšava izbacivanje peska, jer se njeni sastojci vezuju za čestice peska. Zbog efikanosti u lečenju kile, dobila je naziv kilavica, izvučen iz latinskog herniaria. Narod je još zove i jagnjeće zelje, sitnica, trava od kile, turska trava... Ima razgranatu, poleglu stabljiku, male listove i zelene cvetove, koji se pojavljuju od juna do kraja septembra. Tek kada se osuši, dobija karakterističan miris. Ukus joj je opor i slan. Najviše raste na peščanim terenima, putevima, poljima, pašnjacima i vinogradima. Za lekovite svrhe skuplja se samo nadzemni deo dok je u cvatu, tako što se seče makazama da se ne bi čupao koren, pošto je u pitanju trajna biljka. S obzirom na to da je polegla, sakupljanje se isključivo po suvom i sunčanom vremenu. Dobro se očisti od zemlje i suši u hladu na promaji. Ako se ne osuši dobro, gubi lekovita svojstva, s obzirom na to da je bogata eteričnim uljima, saponinom, kumarinom, treslovinom, kvercitrinom, herniarinom, umbeliferonom, paronihinom... Pravilno osušena se čuva u tamnim, najbolje staklenim posudama. Metalne kutije bi trebalo izbegavati.
Osim što leči urinarni trakt, čisti pluća i disajne puteve od sluzi. U narodnoj medicini je izuzetno cenjena u lečenju tuberkuloze, bez obzira na to da li je bolest u početnoj ili odmakloj fazi. Koristi se i kod katara pluća, kao i hroničnog kašlja.
U zapadnoj medicini kilavicu preporučuju za snižavanje visokog krvnog pritiska, čišćenje krvi, varikoznih vena i drugih bolesti krvnih sudova, srčanih tegoba, bolesti kostiju i zglobova. Preporučuje se za bolji metabolizam, kod preloma kostiju i lečenja rana.
Ali, ova biljka ne sme da se koristi u slučaju oboljenje jetre i žuči, posebno kod kamena u žučnoj kesi.
Čaj protiv upale bešike
Kod upale bešike i mokraćnih kanala naročito je delotvoran čaj od mešavine kilavice, breze, medveđeg grožđa, korena selena i lanenog semena (po 20 g ili 2 supene kašike od svake biljke). Pomešajte sve satojke i prelijte sa 4 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji dva časa, pa procedite i pijte umesto vode.
Čaj od kilavice može da se pripremi na dva načina. Prvi podrazumeva da se 2 kašičice ove biljke preliju sa 2,5 dl hladne vode, stavi se na ringlz da provri, ohladi i pije. Drugi način pripreme: 1 kašičica kilavice se prelije ključalom vodom, poklopi, sačeka da odstoji i pije dok je toplo. Oba čaja se piju jednom do dva puta dnevno, nezaslađeni.
Za lečenje rana i preloma koristi se sveža biljka, stavi se na problematično mesto ili se od nje pripremaju tople i vlažne obloge. Efikasnija je kada se uz obloge pije i čaj od kilavice.
(Tanjug)