Kokosovo ulje
Kokosovo ulje dobija se iz kopre - sušenog mesa kokosovog oraha. Osnovni sastojak kokosovog ulja je laurinska kiselina, koja ima snažno antivirusno i antibakterijsko delovanje te nas tako štiti od mnogih bolesti. Jedini drugi izvor laurinska kiseline je majčino mleko, a poznato je da mleko izgrađuje imunološki sastav tek rođenog deteta, pa je jasno o kako se važnoj namirnici radi. Drugi je sastojak kokosovog ulja kaprilna kiselina koja podstiče razvoj "dobrih" bakterija, posebno bakterija mlečne kiseline. Kaprilna kiselina pozitivno deluje na lečenje kandide te uništava parazite u digestivnom traktu. Prednost kokosovog ulja pred drugim uljima su i srednjelančane masne kiseline, koje se u ljudskom organizmu lako vare i apsorbuju te ne opterećuju probavni sistem. Ove masne kiseline ne ugrožavaju krv već direktno odlaze u jetru, gde se pretvaraju u energiju. Upravo zbog energije koju dobija iz kokosovog ulja, telo duže zadržava osećaj sitosti. Zbog toga je kokosovo ulje izvrstan izbor i za one koji se bore s viškom kilograma.
Ova vredna namirnica pomaže pri sniženju holesterola, pospešuje apsorpciju vitamina i važnih minerala poput kalcijuma, magnezijuma i gvožđa.
Redovno korišćenje kokosovog ulja doprinosi održavanju zdravlja creva, smanjenju telesne težine i normalizovanju metabolizma.
Prof. Mari Enig - međunarodni stručnjak s područja hemije lipida - sprovela je brojna istraživanja o kokosovom ulju.
Između ostalog, otkrila je da ovo ulje ima ne samo antivirusno i antibakterijsko, nego i antikancerogeno delovanje.
Kokosovo ulje koristi se kao pomoć pri lečenju niza oboljenja:
kožne bolesti i rane
artritis i reuma
ugrizi insekata
ispadanje kose
bolesti desni
crevni paraziti
probavne smetnje
virusne i bakterijske infekcije
gljivice
zloćudne bolesti
dijabetes
oslabljen imunitet
hronični umor
migrena
depresija i teskoba
oslabljena koncentracija i pamćenje
Parkinsonova bolest
Alzheimerova bolest
Crohnova bolest
Neguje kožu i kosu
Osim za zdravlje unutrašnjih organa, kokosovo ulje se koristi za masažu i negu kože i kose.
Ono hrani kožu, čini je mekšom i elastičnijom, sprečava stvaranje bora i staračkih pega.
U masaži udova i zglobova, kokosovo ulje ima protivupalno delovanje. Pomaže kod gihta, artritisa, reume, bolova u zglobovima i oteklina.
Kokosovo ulje podstiče rast folikula, hrani i regeneriše kosu. Zbog toga se ovo ulje često koristi u pakunzi za negu kose.
Istaknimo da žene tropskih krajeva koje utrljavaju kokosovo ulje u kosu još od detinjstva, retko u starijoj dobi izgube kosu ili posijede.
Kupovanje i primena
Najbolje je koristiti kokosovo ulje u sirovom obliku jer na takav način dobijate najveću dobrobit od njegovih lekovitih sastojaka.
Međutim zbog izuzetne otpornosti na visoke temperature, kokosovo možete koristiti za pečenje ili prženje hrane - za razliku od drugih ulja koja na višim temperaturama drastično menjaju svoja svojstva te postaju kancerogena.
Na hladnijoj temperaturi kokosovo ulje je u čvrstom stanju pa ga se zove i kokosova mast, a na oko 23 stepena prelazi u tečno stanje.
Zato, neka vas ne buni što ćete negde pronaći pojam kokosova mast, a drugde ulje. Radi se o istom proizvodu.
Kod kupovine potražite hladno ceđeno kokosovo ulje, koje ima sve navedene vrednosti.
Izbegavajte rafinisano ulje, koje je znatno jeftinije, ali i lišeno blagodati ove vredne namirnice.
Preporučena dnevna količina je 2-4 kašike hladno ceđenog kokosovog ulja dnevno. Da bi ga lakše popili, možete ga dodati u salatu ili zeleni kašasti sok.