Laneno seme
Semenke lana sadrže ulja, veoma korisne materije, vlakna, a posebna prednost lana je što u velikom procentu sadrži lignin. Lignini su se u istraživanjima pokazali korisnim za smanjenje rizika od nastanka raka dojke i jajnika jer umanjuju aktivnost estrogena, glavnog ženskog polnog hormona - potencijalnog podstrekaca malignog rasta. Veruje se da je ovo prva biljka koju su ljudi pripitomili. Pored toga što se koristi u tekstilnoj industriji, lan, tačnije njegova semena, su vrlo blagotvorna za ljude. Bogata su proteinima, rastvorljivim vlaknima, mineralima gvožđa i cinka, ali i vitaminima B1, B2, C, E i provitaminom A. Seme lana se koristi kao dodatak žitaricama, koje konzumiraju oni koji drže dijetu ili žele bolje da pročiste organizam. Kako su bogata uljima i vlaknima, ova semena su i odličan laksativ. Omega 3 masne kiseline, koje se nalaze u lanu, imaju protivupalna dejstva. Mnoga klinička istraživanja pokazala su da sa ovom biljkom možete lečiti i probleme sa visokim holesterolom, neke srčane bolesti i Šegrenov sindrom (hronična autoimuna bolest). Da biste se rešili zatvora, svako jutro, na prazan želudac, pojedite kašičicu sirovog semena. Iako, možda, ne zvuči ukusno, žvaćite ga što duže možete. Lakše će vam možda biti kada potopite kašiku lanenog semena u šolji mlake vode, ostavite da odstoji šest sati i to seme jedete pre spavanja. (Naravno, vodu prospete).
Inače, seme lana u vodi postane sluzavo, ali, upravo u toj sluzi se nalaze sva njegova lekovita svojstva. Ona obolelu sluzokožu želuca oblaže, štiti i ublažava upale.
Uzimate li laneno ulje s hranom, možete cak povecati prehrambenu vrednost drugih namirnica. Istraživanja pokazuju da dodavanje lanenog ulja u hranu bogatu sulfatnim aminokiselinama kao što su fermentirani mlecni proizvodi (npr. jogurt), povrce iz porodice kupusnjaca, te proteini životinjskog porekla, morskih plodova i soje, pomaže esencijalnim masnim kiselinama da se ugrade u celijske membrane.