Lekovito bilje i lekovi se ne slažu baš uvek

biljeilekovi Hemijske supstance pojedinih lekovitih biljaka mogu promeniti svojstva mnogih lekova, umanjiti njihovo dejstvo ili uvećati opasnost od neželjenih posledica. Često se dešava da ozbiljno obolele osobe, razočarane u ograničene mogućnosti zvanične medicine, potraže isceljenje u prirodnim lekovima i koriste ih bilo kao dodatak terapiji koju su im lekari prepisali, bilo kao sredstvo za poništavanje negativnih efekata zvaničnog lečenja. Ali, rezultati brojnih istraživanja pozivaju na oprez. Naučnici naime, tvrde da hemijske supstance pojedinih lekovitih biljaka mogu promeniti svojstva mnogih lekova, umanjiti njihovo dejstvo ili uvećati opasnost od neželjenih posledica. Dakle, kao ni lekove, ni preparate od lekovitog bilja ne treba uzimati na svoju ruku. „Večernje novosti” su objavile listu nekih najčešće korišćenih lekovitih biljaka koje mogu promeniti svojstva vaših lekova.
Beli luk
Poznato je da beli luk snižava pritisak, ali u interakciji sa lekovima za sprečavanje zgrušavanja krvi (antikoagulanata) on može pojačati njihovo dejstvo. Ukoliko vam predstoji bilo kakva hirurška intervencija sedam dana pre operacije prestanite da uzimate preparate na bazi belog luka.
Ehinacea
Smatra se da ova biljka jača imunitet. Međutim ako se preparati na bazi ehinaceje uzimaju zajedno sa drugim lekovima za jačanje odbrambenog sistema, može doći do značajnog slabljenja njihovog efekta. Zato se ehinacea ne preporučuje pacijentima koji boluju od multipleks skleroze, reumatskog artritisa i side.
Ginko biloba
Smatra se da je ova biljka moćan antioksidant i da jača protok krvi u mozak. Ali on može i da pojača dejstvo antikoagulanata, pa se osobama kojima predstoji operacija preporučuje da prestanu da uzimaju preparate na bazi ginka bilobe najmanje 36 časova pre takve intervencije.
Aloja vera
Antracinoni iz aloje mogu iritirati sluzokožu digestivnog trakta i prouzrokovati pojavu dijareje ili grčeva, naročito kod pacijenata koji su na hemoterapiji. Samo aloja vera u obliku gela u kojem nema antracinona štiti sluzokožu i sprečava upalu izazvanu hemoterapijom. (Mondo)