Miloduh čuva organizam
Za miloduh (Hyssopus officinalis) se od davnina zna da čisti pluća od svake nečistoće. Engleske pristalice tradicionalne medicine smatraju da je izuzetno delotvoran protiv kašlja i tegoba u grudima praćenih osećajem pritiska. Oni, međutim, savetuju da ga ne treba uzimati odmah, već kada se upala stiša, odnosno kada temperatura padne, a sluz sazri. Tek tada miloduh je potpuno efikasan. Po njihovom mišljenju, na ovaj način treba postupati sa svim biljkama koje sadrže ulje i balzam, a u miloduhu ima žutog etarskog ulja u zavidnim količinama, gorkih materija, malo kamfora i sumpora. Sadrži i specifičan sastojak potašu, silicijum, tanin, saponin i priličnu količinu holina, koji podstiče rad svih organa, jačajući na taj način organizam u celosti. U narodnoj medicini miloduh se i danas naširoko primenjuje u lečenju astme i bronhitisa, a kao gorko sredstvo koristi se za jačanje želuca i uklanjanje smetnji prilikom varenja. Dobar je ekspektorans u lečenju kašlja i promuklosti, a primenjuje se i za otklanjanje tegoba jetre, materice, reumatizma kao i za smirenje nervno razdražljivih osoba. Koristi se i za regulisanje pojačane masnoće kože lica i neredovnih menstruacija, ispiranje rana, poboljšanje apetita, snižavanje visokog krvnog pritiska.
Miloduh raste divlje, uglavnom po kamenitim i suvim mestima, kod nas najviše po kamenjarima istočne Srbije. Sadi se i po baštama, kao biljka za lek i začin. Koren mu je dugovečan, a cveta čitavo leto. Plavi cvetovi imaju jak, veoma prijatan miris koji pčele obožavaju. Biljka je, inače, u celosti aromatična, ali joj je ukus ljut i gorak. Donekle ukusom podseća na nanu i timijan, pa ga kulinari rado koriste kao začin za jela od mesa i ribe. Dodaju ga i biljnom puteru i ulju, majonezu, ali i jelima od mahunarki i krompira.
Za lekovite svrhe biljka se bere dok cveta i suši u hladu, na mestu gde postoji dobro strujanje vazduha. Ne sakuplja se jedino drvenasti deo stabljike. Ipak, najlekovitiji su vrhovi stabljike sa cvećem i lišćem. Za potrebe lečenja sprema se u vidu čaja, tinkture, sirupa.
Čaj se sprema tako što se 4 g miloduha prelije sa 200 ml ključale vode i ostavi poklopljeno 15 minuta. Zatim se procedi i pije, dve do tri šolje dnevno, uvek sveže pripremljen.
Sirup se priprema tako što se u litar ključale vode stavi 100 g miloduha i 1,600 kg šećera i sve zajedno kuva. Kuva se dok sadržaj ne poprimi izgled sirupa, a onda skloni sa šporeta i prohlađen konzumira. Za navedene tegobe dnevno treba uzimati po šest supenih kašika sirupa.
(Novosti)