Patlidžan čuva srce

patlidzan Ovo povrće je odličan laksativ i diuretik, umiruje organizam, štiti jetru i sprečava pojavu anemije. U 100 grama patlidžana ima samo 16 kalorija! Najvećim delom sadrži vodu (92 odsto), na ugljene hidrate otpada šest odsto, na masti samo 0,2, a na belančevine jedan odsto. Nije bogat mineralima i vitaminima, ali ima mnogo celuloze, što je dobro za osobe koje pate od zatvora. Sadrži i pektin, što utiče na smanjenje nivoa holesterola. Zbog prisustva kalijuma, namirnica je koja se preporučuje za zdravlje čitavog kardiovaskularnog sistema. Saponini iz patlidžana su fitohemikalije koje imaju veliku ulogu u borbi protiv slobodnih radikala, upala i alergija. Vlakna koja se nalaze u plavom patlidžanu su razlog što se ovo povrće koristi u dijetalnoj ishrani, jer ona daju osećaj sitosti i utiču na bolji rad creva. Kada se peče na roštilju, ne bi trebalo da se ljušti, već da se seče na kolutove, kao tikvice. Može da se peče i na teflonu ili keramičkom tiganju, pre nego da se priprema u rerni. Ako se peče u tiganju, ne treba stavljati ulje, jer zbog sunđeraste strukture patlidžan upija mnogo ulja, Prženje nije zdrav način pripreme, a priprema u rerni dugo traje.

Ukoliko se peče u rerni u komadu, potrebno je da se probuši na nekoliko mesta. Ukoliko se soli, smanjiće mu se količina vode, kao i gorčina, ali će plod izgubiti specifičnu strukturu.
Prilikom kupovine treba izbegavati suviše zrele, krupne plodove, jer imaju mnogo semenki. Plavi patlidžan čuvajte u frižideru, u papirnatoj kesi. Imajte na umu da posle četiri, pet dana gubi svežinu i čvrstinu. Sezona patlidžana je upravo sada i traje do kraja oktobra. Bitno je napomenuti da ako ga pržite ili pohujete, patlidžan upija neverovatno mnogo ulja i zato je bolje da ga pečete ili grilujete.