Potočarka

potocarka Potočarka ( lat. Nasturtium officinale ) je skromna ali veoma dragocena biljka . O njenoj nutritivnoj vrednosti više nego dovoljno govori činjenica da sadrži veće količine gvožđa od spanaća i više vitamina C od limuna i narandže . Poreklo potočarke je područje Evroazije , no danas je široko rasprostranjena i može se naći gotovo svuda u svetu . Poznata je kao jedna od najstarijih biljaka čija upotreba seže još u daleku istoriju . Mnogi stari narodi koristili su ju u ishrani i lečenju zdravstvenih tegoba . Antički grčki lekar i otac medicine Hipokrat cenio je ovu biljku i preporučivao ju za lečenje katara pluća , zubobolje , bolesti grla , gušavosti i promuklosti . Lekovitost potočarke dokazana je u mnogobrojnim svetskim naučnim studijama . Potvrđeno je da redovno konzumiranje manjih količina ove biljke može sprečiti rak prostate i debelog creva . Istraživanja su pokazala da oblog od lišća potočarke efikasno deluje na suzbijanje tumora žlezda ili limfnih čvorova . Sveže presovani sok potočarke poznato je sredstvo za lečenje bubrežnih tegoba i bolesti kože . Ova biljka bogata je vitaminom C te je odlična pomoć u jačanju imuniteta kao iu borbi protiv hroničnih bolesti i upala . Poznata je kao efikasni tonik za kosu jer sprečava opadanje kose i podstiče njen rast i gustinu .

Odlična je pomoć kod detoksikacije organizma , pospešuje čišćenje krvi , podstiče mokrenje , podiže energiju i stimuliše funkcije organizma .
Nezaobilazna je u čišćenju pluća . Recept za supu od potočarke koja čisti pluća od toksina i viška sluzi možete pronaći ovde .

U narodu je poznato da potočarka ...
ublažava bolesti disajnih puteva
pomaže kod srčanih oboljenja
smiruje želudačne i crevne tegobe
pomaže kod bolesti bubrega i mokraćnih kanala
pospešuje rad metabolizma
čisti pluća i krv
pomaže kod umora i malaksalosti
povoljno deluje kod dijabetesa
ublažava groznicu
pomaže kod oboljenja jetre
leči kožne tegobe
stimuliše rast kose
olakšava reumatske tegobe

(Tanjug)