Propolis borac za zdravlje
Sama reč propolis dolazi od grčke reči: pro(pre) i polis (grad) i to ime je verovatno došlo zbog toga što pcele koriste ovu smolu da suze ulaz u košnice. Propolis je zajedničko ime za smesu smolastih supstanci koje pčela skuplja s cvetova različitih biljaka. Pčele ga skupljaju i mešaju sa sekretom čeljusnih žlezda, enzimski ga modifikuju tako da najvažnije sastavnice, flavonoidi, postaju aktivne tvari. Propolis je specifičnog izgleda, jedinstvenog gorkastog ukusa, karakterističnog i aromatičnog mirisa. Sastav i boja propolisa zavisi o biljnim vrstama sa kojih pčele prikupljaju materijal i o godišnjem dobu. Propolis se tradicionalno koristi preko 2000 godina. Istorijski zapisi pokazuju da je propolis bio važan i cenjen proizvod u medicini Egipćana, Vavilonaca, Arapa, Grka, Rimljana i mnogih drugih starih naroda. Propolis sadrži 50% smole, 30% voska, 10% eteričnih ulja, 5% cvetnog praha, brojne vitamine i minerale, organske kiseline, polifenole, flavonoide.
Propolis je jedan od onih mudrih lekova prirode koji ubija sve što smeta zdravom organizmu. Istovremeno čuva zdravo tkivo i leči obolelo.
Brojnim istraživanjima je utvrđeno da je propolis prirodni anestetik, antioksidant, antiseptik, antibiotik, da deluje protiv većine virusa uključujući i virus gripe. Odličan je u borbi protiv gljivica i parazita.
Posebnost propolisa je da bakterije na njega ne stvaraju otpornost i nema štetnih popratnih pojava, što je mana sintetskih antibiotika.
Izuzetno je efikasna kod čireva, opekotina i uboda.
Propolis pomaže i u slučaju teških dijareja, gde su drugi lekovi bespomoćni. Kao vrhunski aktivni biostimulator, propolis doprinosi poboljšanju kompletnog stanja organizma, normalizaciji metabolizma i imuniteta. Koristi se i za lečenje bolesti uha i usne šupljine. Odlične rezultate daje u lečenju i prevenciji upale grla.
Pomaže kod zubobolje, paradentoze, neugodnog zadaha, hemoroida, upale mokraćnih kanala i gastritisa.
Kao snažan antioksidant deluje protiv slobodnih radikala, koji se danas smatraju uzročnicima mnogih, pa i najtežih bolesti poput ateroskleroze, katarakte, raka, Parkinsonove i Alzheimerove bolesti.
Najnovija istraživanja pokazuju da propolis jača imunološki sistem te ima antikancerogeni učinak.
Mast od propolisa
U emajliranu ili keramički posudu stavite 80-90 grama vazelina. Zagrejte posudu u vodenoj kupki tako da voda lagano vri. Dodajte 10-20 g mlevenog propolisa. Mešajte tečnost sve dok se propolis ne otopi. Nečistoće će iz propolisa isplivati na površinu, pa ih pokupite drvenom kašikom i bacite.
Na kraju dodajte malo alkoholne tinkture propolisa da se propolis homogenizuje sa vazelinom. Nakon toga, posudu stavite u hladnu vodu. Nastavite mešati sve dok se mast ne ohladi. Mast propolisa čuvajte u hermetički zatvorenoj tegli a hladnom i tamnom mestu.
Sirovi propolis
Sirov propolis možete uzimati na sledeći način: 3-5 grama dnevno, između obroka. Pre nego što progutate propolis, cuclajte ga i žvaćite u ustima najmanje 15 minuta.
Tinktura propolisa
Tinktura se pravi od propolisa i alkohola. Za pripremu tinkture koristi se 96%, a još bolje 76% etilni alkohol, na kojem je označeno da se može upotrebljavati kao prehrambeni proizvod.
U teglu stavite propolis, a zatim sipajte alkohol u omeru 1:2. Tu tečnost držite u tegli 5-7 dana i mućkajte 3 puta dnevno. Nakon toga tečnost profiltrirajte.
Za covekov organizam je koristan zbog toga što deluje kao antibiotik na bakterije narocito za lecenje opekotina, posekotina i raznih rana na koži, pomaže i kod zubobolje, upale desni, neprijatnog zadaha, hemoroida, upale mokracnih kanala, svraba, gastritisa, uzimati 3-4 puta po 15 kapi na kocku šecera ili u šolju caja za decu 10 kapi za vreme bolesti.
(Novosti)