Strižuša - Erysimum officinalis

strizusa Strižuša - divlja gorušica . Trava pevača poznata i pod latinskim nazivom Herba Erysimi. Vrlo korisna biljka za ljude čija profesija traži da mnogo govore, pevaju itd. i od toga promuknu, ili im se suši grlo i imaju čak bolove, kašlju, ili obole od zapaljenja grkljana, glasnih žica i dušnika. Strižuša je jednogodišnja biljka koja dosegne visinu do 70 cm , uspravna stabljika kao i listovi većinom su ljubičasto nahukani . Listovi s peteljkom krpasto su razdeljeni sa 2-3 para duguljastih nazubljenih postranih delova i sulicastim nejednako nazubljenim vršnim delom . Mali žuti cvetovi smešteni su u grozdasti cvat na krajevima izdanaka . Dosta duge komuške su uspravne , zašiljene i položene prema stabljici . Čitava biljka , kao i cvetovi , imaju veliku sličnost sa ostalim krstašica , a posebno sa poljskom rotkvom ( br. 120 ) sa kojom se često zamenjuje . Kako suva biljka gubi od svoje vrednosti, treba upotrebljavati svežu biljku. Zato se i bere u julu ili avgustu kad razvija plod. sprema se po 6 grama na šolju ključale vode. Izuzetno od običnog čaja, ovaj treba da stoji 20 minuta. Ovakav čaj može se pojačati sirupom spremljenim od iste biljke, od kojeg se dodaje po jedna velika kašika u šolju čaja. Ostali napici od ove biljke složeni su za pripremanje i mogu se nabaviti u apoteci.
Korisno je da se uz ovaj čaj uzima i topla čorba od oljuštenog ječma ili suvo grožđe (takođe toplo).

Miris i ukus : biljka miriši posebno , pomalo oštro , dok je ukus gorak i nalik na gorušicu ( senf ) .
Vreme cvetanja : Maj do jeseni .
Stanište : često dolazi u većem mnoštvu na bunjištu , pustim mestima i uz ivice puteva , ai inače strižuša slovi kao dosadan korov .
Lekoviti deo biljke : sabire se biljka u cvatu , prirezana ne sasvim do zemlje , ai donje - većim delom posmeđene listove - treba ukloniti .

Primena u narodnoj medicini : strižuša se vrlo rado upotrebljava u narodnoj medicini za lečenje katara disajnih organa naročito kod upale grkljana te je njena upotreba hvaljena kao veoma uspešna . Čaj od strižuše deluje na rastvaranje sluzi , na suzbijanje grčeva i na umirenje kod svih akutnih ili hroničnih katara grkljana , kod promuklosti , gubljenja glasa , kod bolesti grla i prsiju , kašlja , bronhijalne astme , kod prekomerne sluzi u prsima i kod katara pluća .

Strižuša se preporučuje kod žutice , katara bešike , kod bubrežnih kamenaca i skorbuta .

Lečenje se vrši vrućim čajnim oparkom , uzima se 1 kašičica osušene droge za 1 šolju čaja , ostavi se nakon prelivanja ključalom vodom da odstoji 4-5 minuta i tokom dana pije u gutljajima 3-4 šoljice .

U lečenju svih navedenih kataralnih oboljenja čaj se može zasladiti medom
(Tanjug)