Ubrzajte lenja creva
Ako se malo krećete, jedete s nogu i nervozni ste, ne treba da vas čudi što imate problema s varenjem. Međutim, to može lako da se reši. Najvažnije od svega je, tvrdi Slađana Milanović, nutricionista, da odmah promenite način ishrane i da počnete redovno da se bavite laganim fizičkim aktivnostima. Da se creva ne bi ulenjila, u njima mora da postoji nešto što ih pokreće. Nedostatak sadržaja koji podstiče creva na kretanje ne treba mešati s nedostatkom hrane. Za pokretanje creva potrebne su vam namirnice koje sadrže nesvarljive sastojke poput kore voća i povrća, kao i žitarica jer obiluju celulozom. Ukoliko u hrani nema dovoljno celuloze, tanko crevo upija svarljive sastojke hrane, pa debelo crevo ostaje bez ostataka i otpadaka koji podstiču njegovo kretanje i pražnjenje. Tako i dolazi do lenjosti creva ili zatvora. Loše životne navike, nedovoljna fizička aktivnost i prekomerna upotreba laksativa mogu da prouzrokuju zatvor. Crevima nimalo ne prija neuravnotežena ishrana siromašna biljnim vlaknima i zato morate da obratite pažnju na to šta jedete. Dovoljno je da dnevno unesete od 30 do 35 g biljnih vlakana, pa da obezbedite pravilan rad crevne muskulature. Ako uz to budete pili dovoljno vode i ne budete jeli na brzinu, ovaj problem će za vas postati prošlost.
Vlakna su supstance otporne na sokove koji se luče u gastrointestinalnom traktu, a dele se na rastvorljiva i nerastvorljiva. U borbi protiv zatvora najviše će vam pomoći nerastvorljiva vlakna kao što su celuloza i lignin, sadržani u kupusu, kelju i sličnom povrću. Ona nabubre u dodiru s vodom i izazivaju grčenje crevne muskulature. Rastvorljiva vlakna kao što je pektin nalaze se prvenstveno u voću, crnom i belom luku. Ona usporavaju apsorbovanje šećera, masti i holesterola i, uopšteno govoreći, nisu naročito korisna za rad creva. Jedini izuzetak je inulin, kojeg najviše ima u crnom luku i korenastom povrću i koji blagotvorno deluje na crevnu floru i podstiče apsorpciju kalcijuma.
Obratite se lekaru
Ako svaki odlazak u toalet doživljavate kao dramu, a uz to imate i bolove u stomaku, najbolje je da se obratite lekaru. On će vam prepisati odgovarajuću dijetu i eventualnu terapiju. Uglavnom je dovoljno da povećate unos tečnosti – vode, čaja, mleka, sokova od voća i povrća i jogurta s aktivnim fermentima – kako biste očistili organizam od nagomilanih toksina. Svima se preporučuje da dan započnu čašom mlake vode pošto će tako podstaći rad creva.
Dobro je i gorko
Gorki sastojci takođe pospešuju varenje. Zato posle jela žvaćite nekoliko zrna komorača, anisa ili kima, jer gorke namirnice podstiču sokove za varenje i rad stomačne žlezde. Dobre su i kapi od maslačka i kleke. Za lakše varenje preporučuje se i šolja espresa ili čaja od mešavine nane i matičnjaka.
Instant rešenja
Kajsije + kefir
Oko 50 grama sušenih kajsija prelijte toplom vodom, pa ih usitnite u blenderu zajedno sa 200 ml kefira. Začinite bosiljkom.
Banana + jogurt
Ispasirajte manju bananu i pomešajte sa 150 ml probiotskog jogurta. Razredite sa 100 ml vode i začinite s malo vanilinog šećera.
Šljive + pavlaka
Pomešajte 150 ml ohlađene pavlake sa 50 ml soka od šljiva i kašičicom mlevenog kima.
Đumbir + jogurt
U 200 ml probiotskog jogurta dodajte 10 g sveže izrendanog đumbira, po kašiku limunovog soka i meda.
.(Blic)