Uva Ursi
Uva je izuzetno lekovita biljka. Kroz istoriju se koristila u medicinske svrhe. Najbolje rezultete pokazuje kod lečenja upale mokraćnih puteva i bubrega. Uva (Arctostaphylos uva-ursi), poznata još i kao medveđe grožđe, mečje grožđe, planika crvena i mlivnjak, višegodišnji je zimzelen polegnuti grm, obrastao jajastim, čvrstim i kožastim listovima zelene boje, dužine dva do tri centimetra. Cvetovi su bele ili svetloružičaste boje zvonastog oblika i formiraju grozdove, a plod je okrugla, mnogosemena bobica, crvene boje. Uva raste po suvim, retkim borovim i drugim četinarskim šumama i među grmljem po sunčanim obroncima i planinskim pašnjacima. Za lečenje koristi se list. Bere se u proleće, a najpovoljniji trenutak je na početku cvetanja. Listovi ubrani tokom leta ili u jesen manje su lekoviti. Čuva se na promaji, a pre sušenja odvajaju se samo celi, zdravi, zeleni listovi. Čaj od uve leči uvećanu prostatu, proliv i šećernu bolest, a delotvoran je i protiv protiv peska ili kamena u bubregu, kao i protiv bakterije ešerihije koli. Listovi uve pomešani s drugim lekovitim biljem služe kao dezinfekciono sredstvo mokraćnih kanala, naročito kod hronične upale bešike, kao i drugih bolesti.
Napomena
Pridržavajte se propisanih doza. Uvin čaj nije preporučljiv za decu mlađu od 12 godina i za dojilje i trudnice jer može da podstakne kontrakcije materice. Takođe, ne preporučuje se pacijentima koji imaju neko oštećenje mrežnjače (retine) i pacijentima sa ozbiljnim oštećenjem jetre.
Pri izradi caja potrebno je list zdrobiti i duže kuvati, jer kožasta i cvrsta konzistencija lista otežava i onemogucava ekstrakciju arbutina i tanina