Zašto treba jesti krastavce

krastavci Možda je ukusom dosadan, ali osvežava. Dok im je još sezona u salate dodajte krastavac, dodatni izvor vode i hidratacije. Krastavac pripada porodici dinja, iz iste porodice iz koje dolaze lubenice. To su tropske biljke koje se mogu naći skoro u svim delovima sveta. Iako je vreme kada počinjemo pripremati zimnice, kiseljenjem krastavaca gubi se većina hranljivih materija koje sadrži. Baš kao i lubenica, krastavci su bogati vodom. Oko 96% krastavca je voda koja je prirodno destilovana. Kada jedete krastavce preporučuje se da ne uklanjate koru jer on sadrži mnogo vitamina A. Krastavci sadrže i kompleks vitamina B, ali u manjim količinama. Postoji razlog zašto se kriške krastavca stavljaju na oči. Krastavac sadrži kofeinsku kiselinu koja ima sposobnost da spreči zadržavanje vode, pa kada se primenjuju lokalnim putem može pomoći smanjiti natečene oči i podočnjake. Imaju blag, neutralan ukus pa će ih možda većina ljudi izbegavati jer su im dosadni. Međutim, nemojte ih tako lako odbaciti. Voda koju sadrže gasi žeđ i dodatno hidrira organizam. Osim toga, putem krastavaca možete uneti dobatne antioksidanse koji su zdravi za telo i na sebe vežu slobodne radikale. Posebno će biti delotvorni kod hrane kao što je roštilj, pečena i pržena hrana.

Krastavci sadrže bazne minerale koji pomažu regulisati pH tela. To znači da neutrališu kiselost što pomaže kod raznih smetnji. Koriste i kod smanjivanja nivoa krvnog pritiska. Bogati su silicijumom, mineralom koji pomaže telu da pravilno konstruiše vezivna tkiva, kao što su kosti, ligamenti, tetive i mišići.

Tokom leta ili kad god osećate da vam nedostaje tečnosti i da vam je vruće popijte čašu vode krastavca ili žvaćite krišku krastavca. To će pomoći da normalizuje telesnu temperaturu.