Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: KAKO SPREMATI ZDRAVU HRANU  (Pročitano 378 puta)
Prirodna
Gost


« poslato: 13.05.2005. 19:32 »
Odgovori sa citatomCitat

Zna li mozda neko koji recept za kuhanje ,naravno koji je zdrav?
Hvala

Sačuvana
mina
Gost


« Odgovor #1 poslato: 17.05.2005. 23:15 »
Odgovori sa citatomCitat

najzdravije je jesti sveze povrce i voce, ne kuvati ga. Ako jedete meso onda je kokosovo ulje najbolje za visoke temperature.
Sačuvana
Hrana
Gost


« Odgovor #2 poslato: 27.05.2005. 13:02 »
Odgovori sa citatomCitat

Jesti svježe povrće i voće - Evreka! No, dobro recimo da u današnjoj civilizaciji ima i onih koji to još uvijek nisu otkrili. Nego kako misliš recept-recept za neko posebno jelo ili općenito kako spremati zdravu hranu?
Evo ja ću predpostaviti da se radi o općenitosti, pa ću ti reći kako ja na to gledam  i kako to radim: prije svega povrće je obavezan dnevni obrok za ručak- opet Evreka. NajlakÅ¡e ga je spremiti u pretis loncu, dakle povrće (kupus, prokulice, brokulu, kelj, prasu i sl), opereÅ¡ i izrežeÅ¡. Prije redanja u lonac, ja obično nasjeckam crvenog i bijelog luka, stavim kaÅ¡iku biljnog masla ili maslinovog ulja, dodam crvene paprike, perÅ¡una obavezno, celera, mrkve obavezno i onda povrće (ako ćeÅ¡ koristiti meso: piletinu, junetinu, teletinu...) onda prvo meso staviÅ¡ na luk i začine i na sasvim tihoj vatri prodinstaÅ¡ par minuta i onda ubaciÅ¡ povrće. Po želji dodaÅ¡ recimo Å¡olju vode i poklopiÅ¡ pretis. Kad proÅ¡iÅ¡ti pustiÅ¡ joÅ¡ 10-tak ili 15-tak minuta (zavisno koje je meso ili povrće unutra). Ugasi Å¡poret i pusti da se pretis sam ohladi i tek onda otvori poklopac i prebaci jelo u Å¡erpu. I to je to. Ovo je najlakÅ¡i i najbrži način, pogotovo ako idemo na posao pa uveče pravimo ručak za sutra. Iznenadiće te brzina spravljanja ručka na ovaj način, a tvoja obitelj ima zdrav obrok. Ja znam na luk i začine ubaciti pileće batake, pa onda dodati listove raÅ¡tike ili blitve, oguljen paradajz, mladi krompir i Å¡olju vode. Kako ovo dobro miriÅ¡e i izgleda u tanjiru baÅ¡ kao supa sa dosta povrća.
MožeÅ¡ i u Å¡erpi da dinstaÅ¡ povrće koje se ne kuha dugo, recimo pripremiÅ¡ i izreÅ¡eÅ¡ paprike, tikvice, paradajz, patliÄ‘an i staviÅ¡ na luk i začine. SmanjiÅ¡ vatru, poklopac na pola i 15-tak minuta kuhaÅ¡. Ili recimo pripremiÅ¡  i sitno isjeckaÅ¡ raÅ¡tiku ili blitvu, paradajz, možeÅ¡ i papriku i dodaÅ¡ u rižu koju spramaÅ¡ na uobičajen način i dobijeÅ¡ divan rižoto sa povrćem. Vegetu ti nisam sponjila, jer je lično vrlo rijetko koristim, poÅ¡to stavljam puno drugih začina, pogotovo perÅ¡una i list i korijen bez kojeg niÅ¡ta ne znam napraviti, a soliÅ¡ naravno prema želji. Ovo ti je Å¡to se tiče brzog, a zdravog ručka. E sad možeÅ¡ da praviÅ¡ domaće sokove: kupiÅ¡ ili ubereÅ¡ kupine, borovnice, maline, jagode, ribizle i sl. Primjera radi ide oko 1 kg Å¡ećera na  1 kg voća, poklopiÅ¡ i ostaviÅ¡ u frižider do sutra. Sutradan staviÅ¡ to na laganu vatru nekih 15 do 20 minuta. ProcijediÅ¡ i dobijeÅ¡ divan voćni sirup, koji je bolji i prirodniji od bilo kojeg u prodavnici. Ako imaÅ¡ veću količinu i  hoćeÅ¡ da ti duže stoji, u ovaj sirup kad se prohladi dodaÅ¡ sok od par limunova i držiÅ¡ ga u frižideru. Evo imaÅ¡ ručak, imaÅ¡ sok, a Å¡to se tiče kolača tu ćemo sačekati da se javi neki sladokusac. Ja volim onaj kolač sa jabukama i cimetom, pa eto kad napraviÅ¡ neÅ¡to od ovoga jav!. Eheto,  prijatan tek!
Sačuvana
Prirodna
Gost


« Odgovor #3 poslato: 07.06.2005. 18:08 »
Odgovori sa citatomCitat

Hvala na savjetima,jako mi je drago sto sam ovo procitala a isprobacu.
HVALA
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu