Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: AROMATERAPIJA-ETERICNA ULJA  (Pročitano 650 puta)
Freeholland
Gost


« poslato: 03.07.2005. 21:44 »
Odgovori sa citatomCitat

AROMATERAPIJA-ETERICNA ULJA

Nisam znao da postoji ovaj sajt i drago mi je da ovako nesto postoji na nasem jeziku. Vec vise od 20 godina sem u svijetu etericnih ulja i aromaterapije sa iskustvima koja sam prikupio od Kanade, Indonezije, Indije, Africkih i Juznoamerickih drzava pa do naseg Balkana koji je bio svjetska riznica etericnih ulja. Naaime u svijetu eericnih ulja ime Bivse Jugoslavije je bilo na top poziciji. Danas se nazalost ova pozicija pominje jos samo u literaturi (Najcesce Engleskoj i Francuskoj) ali znanje koje imaju nasi ljudi u ovoj oblasti je jos i danas izuzetno cijenjeno.

Ukoliko neko ima iskustva u proizvodnji, primjeni, prodaji, zatim neke recepture bilo bi lijepo da na ovoj stranici razmijenimo iskustva.
Ukoliko ima i onih koji imaju odredjene probleme koji se mogu ublaziti ili sprijeciti upotrebom etericnih ulja rado cu i sam pomoci.
Naravno da je moguce izmijenjati ili doznati recepture za neke od standardnih ili nesto kompleksnijih parfema i mirisa koje mozete i sami napraviti, kao i standarde svih etericnih ulja koji danas vaze u svijetu.
Vezano za ovu oblast imam zaista bogatu riznicu literature, uzoraka, receptura a i znanja iz 20-o godisnjeg iskustva.
Sačuvana
Tanja
Gost


« Odgovor #1 poslato: 04.07.2005. 06:09 »
Odgovori sa citatomCitat

  Zanima me zasto smatrate da caj od persuna moze biti opasan kad je persun  sastavni deo svih jela, kuva se, i ziv persun se jede, pravi se caj za prociscavanje mokracnih kanala! Zvuci zaista neverovatno to sto ste rekli jer sam ja cula da  je jeko zdrav i pun vitamina!
Pozdrav!

Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #2 poslato: 04.07.2005. 10:07 »
Odgovori sa citatomCitat

Caj od persuna (Petroselinum sativum) nikada necete moci kupiti pod nazivom CAJ OD PERSUNA, kao sto npr. mozete kupiti Mentu ili Kamilicu. Persun se prodaje uglavnom kao zacin i nema ga nikada u apotekama da se prodaje kao caj.
Dakle iskljucivo se koristi u tradicionalnoj (narodnoj) medicini. To ne znaci da nema dobro djelovanje ali treba biti oprezan.
Pored toga persun (list) se najcesce koristi kao dodatak jelima (zacin) i to tako sto se uglavnom termicki tretira (przi, kuva, dinsta), dakle nikada u prirodnom obliku. Svjez list se koristi samo u salatama ili nekim jelima ali u malim kolicinama.
Ako znate da je 1 kg suvog lista persuna jednak 6-7 kg svjezeg lista onda mozete vidjeti koliko je to koristenje svjezeg lista malo (kolicinu koju trosite za jelo podijelite sa sest). Caj se pravi od suvog (dakle koncentrovanog) lista. Ako stavite kasicicu suvog lista to vam je isto da pojedete 7 kasicica svjezeg lista a kada bi ste to uradili osjetili bi ste mucninu i vjerovatno bi povracali.
Persun se ipak koristi u obliku caja ali u kombinaciji sa drugim biljkama i to uglavnom za lijecenje mokracnih kanala jer je diuretik (pojacava izlucivanje mokrace). Etericno ulje samo od LISTA persuna se koristi razredjeno kod strija, reumatizma i jos nekih problema sa misiscnim tkivom, dok se ulje od korjena i sjemena koristi skoro samo u proizvodnji sapuna kao mirisni dodatak u vrlo maloj koncentraciji jer je ovo ulje vrlo agresivno.
Obrazloznje:
Persun (Ulje) sadrzi Myristicin koji se nalazi i u orascicu (Mirystica fragrans) a koji se takodje koristi kao zacin stim sto sadrzi mnogo vise myristicina i ako bi smo pojeli jedan do dva orascica to bi bilo kobno za nas i vjerovatno ne bi smo prezivjeli.
Zato treba biti vrlo oprezan sa pojedinim biljkama bez obzira koliko su odomacene u upotrebi.

P.S.
Atropin je uzasan OTROV a zvanicna medicina ga koristi kao protivorov kod velikog broja trovanja. On se dobija iz biljke Atropa belladonna koja ima crne bobice slicne visnjama. Jedna bobica je dovoljna da izazove smrt a toliko se siroko primjenjuje kao lijek.
Sustina je u poznavanju, oprezu i strogom pridrzavanju uputstava za upotrebu biljaka. Najbolje je uvjek konsultovati strucne ljude koji imaju iskustvo u primjeni i nikada ne "ici grlom u jagode" jer tada moze biti vise stete nego koristi.
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #3 poslato: 04.07.2005. 10:18 »
Odgovori sa citatomCitat

Jos samo par rijeci oko pojma "Pun vitamina" !
Kod nas je to odomacena izreka (Pun vitamina) i to ce te cuti u bilo kakvoj laickoj raspravi sto znaci da ljudi koji o tome pricaju malo i znaju sta su to vitamini. Skoro svaka biljka je "puna vitamina" pa cak i one najotrovnije ili pak one koje ne jedemo (Paprat npr.).
Da bi ste to provjerili upitajte onoga koji vam tako kaze kojih vitamina je nesto "Puno" i vidjet ce te da vecina pojma nema ni kojih vitamina niti koliko pa cak nista o vitaminima ni nezna,...tu i jeste nas problem jer mi sve uopstimo pa ispadne da se u sve razumijemo a ustvari ne poznajemo sustinu sto rezultira velikim brojem gatara, vraceva, nazovi travara, nadriljekara i sl. Sto je najgore narod im vjeruje i trosi novac jer kada je zdravlje u pitanju onda niko ne pita za cijenu.

Koliko je poznavanje terminologije u nasem narodu malo govori i cinjenica da 99% ljudi ne zna da kora limuna sadrzi vise vitamina C od soka (koji sadrzi limunsku kiselinu), ali kod nas je pojam vitamin C vezan za kiselo pa za sve sto je kiselo kaze se da ima vitamina C naprimjer.
Sačuvana
verica
Gost


« Odgovor #4 poslato: 06.02.2006. 09:58 »
Odgovori sa citatomCitat

Malo znam o aromaticnim uljima. Kupila sam od pomorandze i od lavande. Interesuje me kako se koriste, zasta su dobra i sve o tome.
Sačuvana
Freeholland2002
Gost


« Odgovor #5 poslato: 06.02.2006. 11:38 »
Odgovori sa citatomCitat

http://www.aromatica.hr/hrv/index.asp
je link na kome ces na nasem jeziku u ovom momentu dobiti mozda najkompletnije informacije o etericnim uljima.
Sačuvana
miloje
Novajlija
*
Poruke: 1


« Odgovor #6 poslato: 02.04.2006. 16:55 »
Odgovori sa citatomCitat

Dali znate sta je najbolje za reumu i isijas.Freeholland Napisano:

> Caj od persuna (Petroselinum sativum) nikada necete moci kupiti
> pod nazivom CAJ OD PERSUNA, kao sto npr. mozete kupiti Mentu
> ili Kamilicu. Persun se prodaje uglavnom kao zacin i nema ga
> nikada u apotekama da se prodaje kao caj.
> Dakle iskljucivo se koristi u tradicionalnoj (narodnoj)
> medicini. To ne znaci da nema dobro djelovanje ali treba biti
> oprezan.
> Pored toga persun (list) se najcesce koristi kao dodatak jelima
> (zacin) i to tako sto se uglavnom termicki tretira (przi, kuva,
> dinsta), dakle nikada u prirodnom obliku. Svjez list se koristi
> samo u salatama ili nekim jelima ali u malim kolicinama.
> Ako znate da je 1 kg suvog lista persuna jednak 6-7 kg svjezeg
> lista onda mozete vidjeti koliko je to koristenje svjezeg lista
> malo (kolicinu koju trosite za jelo podijelite sa sest). Caj se
> pravi od suvog (dakle koncentrovanog) lista. Ako stavite
> kasicicu suvog lista to vam je isto da pojedete 7 kasicica
> svjezeg lista a kada bi ste to uradili osjetili bi ste mucninu
> i vjerovatno bi povracali.
> Persun se ipak koristi u obliku caja ali u kombinaciji sa
> drugim biljkama i to uglavnom za lijecenje mokracnih kanala jer
> je diuretik (pojacava izlucivanje mokrace). Etericno ulje samo
> od LISTA persuna se koristi razredjeno kod strija, reumatizma i
> jos nekih problema sa misiscnim tkivom, dok se ulje od korjena
> i sjemena koristi skoro samo u proizvodnji sapuna kao mirisni
> dodatak u vrlo maloj koncentraciji jer je ovo ulje vrlo
> agresivno.
> Obrazloznje:
> Persun (Ulje) sadrzi Myristicin koji se nalazi i u orascicu
> (Mirystica fragrans) a koji se takodje koristi kao zacin stim
> sto sadrzi mnogo vise myristicina i ako bi smo pojeli jedan do
> dva orascica to bi bilo kobno za nas i vjerovatno ne bi smo
> prezivjeli.
> Zato treba biti vrlo oprezan sa pojedinim biljkama bez obzira
> koliko su odomacene u upotrebi.
>
> P.S.
> Atropin je uzasan OTROV a zvanicna medicina ga koristi kao
> protivorov kod velikog broja trovanja. On se dobija iz biljke
> Atropa belladonna koja ima crne bobice slicne visnjama. Jedna
> bobica je dovoljna da izazove smrt a toliko se siroko
> primjenjuje kao lijek.
> Sustina je u poznavanju, oprezu i strogom pridrzavanju
> uputstava za upotrebu biljaka. Najbolje je uvjek konsultovati
> strucne ljude koji imaju iskustvo u primjeni i nikada ne "ici
> grlom u jagode" jer tada moze biti vise stete nego koristi.

Sačuvana
jezebel
Gost


« Odgovor #7 poslato: 06.04.2006. 12:25 »
Odgovori sa citatomCitat

ja koristim od narance, lavande i melise u kupkici za noge, u lampi za ulja, nekad malo nakapam u losion za tijelo ili na maramicu pokraj jastuka. lavanda lagano umiruje, naranca me isto umiruje, ali ne u smislu da me uspava, vec mi malo razbistri glavu, kao da mi makne zavjesu koja mi se stvori pred ocima, povecava mi koncentraciju s kojom imam puno problema...

...usput, ako netko zna molila bih da mi preporuci sto bih jos mogla koristiti za koncentraciju,  umirenje (ne moraju biti ulja, vec opcenito). takodjer imam veliki nedostatak energije i trajno sam izlozena velikoj kolicini stresa. teski sam meteoropat, imam problema sa pms-om i vec godinama imam problema sa zglobovima, a veoma sam mlada (22) pa sve to na mene djeluje prilicno obeshrabrujuce, mislim da bi to sve skupa mogla biti fibromialgija, nisam sigurna. ah, treba mi psihijatar, ali bih se prije toga radije malo sama educirala.

hvala puno unaprijed!
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #8 poslato: 21.06.2006. 00:11 »
Odgovori sa citatomCitat

Pred spavanje uvece polivaj noge do koljena sto hladnijom vodom i gazi po hladnoj vodi oko 2 minuta.
Smirenije, cistija, pozeljnija, i sto je najvazije zdravija ces biti
Sačuvana
mama
Gost


« Odgovor #9 poslato: 15.08.2006. 16:37 »
Odgovori sa citatomCitat

Da li neko zna jesu li Kirka etericna ulja cista i kvalitetna. Da li ih je neko koristio?

I jos nesto, gde u Beogradu mogu kupiti etericno ulje jasmina.

Pozdrav svima

Sačuvana
canke
Gost


« Odgovor #10 poslato: 28.10.2006. 18:41 »
Odgovori sa citatomCitat

A da li postoji neki sajt koji isporucuje etericna ulja putem ptt?

pozz
Sačuvana
freeholland
Gost


« Odgovor #11 poslato: 12.03.2007. 10:37 »
Odgovori sa citatomCitat

Poslato od: mama (---.ptt.yu)
Datum: August 15, 2006 10:37AM


Da li neko zna jesu li Kirka etericna ulja cista i kvalitetna. Da li ih je neko koristio?
I jos nesto, gde u Beogradu mogu kupiti etericno ulje jasmina.
Pozdrav svima

Jesu, Kirka etericna ulja su originalna i dobra.
Etericno ulje Jasmina u BG mislim da necete naci. Ne samo u BG vec nigdje jer Et.uljejasmina je uzasno skupo i moze se samo naci razredjeno u koncentraciji oko 1%, sto naravno vise nije etericno ali se moze koristiti za miris.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Poslato od: canke (---.vdial.verat.net)
Datum: October 28, 2006 12:41PM


A da li postoji neki sajt koji isporucuje etericna ulja putem ptt?

pozz

Potrazite na hrvatskim pretrazivacima ili ukucajte "etericna ulja" u google pa ce te naci jer u Hrvatskoj ima dosta firmi koje imaju ulja i to zaista vrlo kvalitetna.
Pozdrav
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu