Herbateka    
Stranice: [1] 2
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: PAZITE NA SAMPONE ????  (Pročitano 1794 puta)
Freeholland
Gost


« poslato: 05.07.2005. 21:41 »
Odgovori sa citatomCitat

Samponi su toliko uzeli maha da se prodaje reklama a ne kvalitet !
Zato pazite sta kupujete i sta placate.

Moje iskustvo je slijedece:
NIKADA NISAM KUPOVAO TE SKUPE SAMPONE SA BILBOARD-a vec sam uvijek koristio one litarske, neutralne bez ikakvih dodataka.
Najbolje je uzeti obicni sampon bez icega dakle ni kamilica ni breza ni jabukov cvijet niti sve te izmisljene biljke ciji se samo vjestacki miris dodaje samponima.

U litar obicnog NEUTRALNOG sampona dodajem kako kada ali slijedece:

30 kapljica etericnog ulja Ruzmarina ili
20 kapljica etericnog ulja Kamilice ili
30 kapljica etericnog ulja Lavande ili

Skuvam 30 grama susenog lista koprive u litri vode u koju kada se ohladi dodam 100 mll sampona.

Sve ovo moze i da se kombinuje ali kada se koristi kombinacija ulja uvjek treba paziti da se doda ukupno 30 kapljica a koliko od kojeg ulja to i nije bitno.

Tako mi kosa mirise na Ruzmarin a to je cist i prirodan miris i bolji je od bilo kojeg vjestackog (Jer Kokos npr. najmanje koristi kosi i rastu kose).

Usput receno imam skoro 50 godina i najveci izdaci za kosu su mi sisanje jer mi je kosa bujna i jaka pa se cesto moram sisati. Inace sampon mi je najjeftiniji a i najbolji ocito.
Sačuvana
bela
Gost


« Odgovor #1 poslato: 06.07.2005. 08:28 »
Odgovori sa citatomCitat

Da li je dobro prati kosu onim sapunom koji na selu jos uvek neke zene prave?
Onim, obicnim, domacim sapunom?
Poz
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #2 poslato: 06.07.2005. 08:47 »
Odgovori sa citatomCitat

Neznam iz kojeg je kraja sapun jer u razlicitim krajevima bake imaju svoje nacine pravljenja sapuna.
Ako prilikom pravljenja sapuna koriste pepeo onda je taj dobar i mozes time prati kosu. Tako se pravi cuveni Marsejski sapun jos i dan danas.

Poslednjih decenija mnoge zene na selima prave sapun na slican nacin kako se pravi i u savremenim fabrikama odnosno koriste kristalnu
NaOH (Natrijumovu bazu) i svinjsku mast.
Ovo nemojte pokusavati da sami napravite jer je NaOH vrlo opasna i ako se slucajnu doda u toplu vodu dolazi sigurno do eksplozije, pa se ne treba igrati.
Za spravljanje sapuna postoji tacno pravilo koje se mora dobro znati.
Inace proces pravljenja sapuna je dosta jednostavan.
Sačuvana
Slagana
Gost


« Odgovor #3 poslato: 07.07.2005. 11:02 »
Odgovori sa citatomCitat

Imam jako masnu kosu i moram je prati svaki drugi dan. Probala sam sve vrst sampona ali nista mi nije pomoglo. Dali postoi resenje za mog problema?
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #4 poslato: 07.07.2005. 12:03 »
Odgovori sa citatomCitat

SLAGANA

Pokusajte slijedece;

Skuvajte list suvi breze i koprive (mijesano po pola-pola breza pola kopriva).
u kolicini od jednog litra tecnosti.
Posebno namocite cist drveni pepeo u vodu, dobro promijesajte i prokuvajte oko 20 minuta.
Sada pazljivo odlijte tekucinu (pepeo ce se nataloziti na dno posude).
Pola litra te tekucine (Od pepela) sastavite sa litrom procijedjene tekucine od lista breze i koprive.
Dobro promuckajte i namocenom frotirnom krpom nanesie na JEDAN DIO glave - kose.
Vidite kakva je reakcija.
Pepeo sigurno uklanja masnocu ali morate prvo probati jer ukoliko ste koristili svakojake sampone moguce da vam osteti i vlasi-dlake.

Dakle prvo probajte.
Inace s nasi stari koristili pepeo za pranje vesa tako sto su stavljali red vesa pa red pepela i tako redom da bi na vrhu ponovo dosao pepeo.
To su zalili toplom vodom i ostavljali neko vrijeme (Uglavnom preko noci)
Sutradan se ves vadi i na potoku ili rijeci sa prirodnom vodom dobro na kamenu izlupa i ispere.
Bijela boja bez obzira na prljavstinu je bila uvijek blistava.
Naravno da su sve masne fleke tako nestajale jer pepeo je bazican i lako rastvara masti.
Tu je sustina ucinka pepela na masti ali treba naravno uvjek SVE prvo probati pa tek onda primjenjivati kako bi se izbjegle eventualno nezeljene posledice.
Sačuvana
Slagana
Gost


« Odgovor #5 poslato: 11.07.2005. 07:34 »
Odgovori sa citatomCitat

Hvala vam na receptu, jos ako moze samo da mi date tocne kolicine od koprive, breze i  pepeo ?
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #6 poslato: 11.07.2005. 15:55 »
Odgovori sa citatomCitat

SLAGANA
Ako bolje procitate vidjet ce te da sam napisao tacne kolicine.
Pola/Pola je tacna kolicina a znaci koliko uzmete jedne toliko i druge biljke. Ne moze tacnije a da vam je na volju kako i koliko hocete.
Za pepeo ste u pravu ali mogu i ja da omanem dakle 300 grama pepela na 1 litar vode, ali cistog pepela.
Sačuvana
sumadinka
Gost


« Odgovor #7 poslato: 22.02.2006. 20:47 »
Odgovori sa citatomCitat

freeholande zelim samo da vas pitam odakle vam toliko znanja
svaka cast
Sačuvana
Freeholland2002
Gost


« Odgovor #8 poslato: 22.02.2006. 21:46 »
Odgovori sa citatomCitat


Nemam ja Sumadinka mnogo znanja vec mnogo godina, 50

Svako dobro i hvala
Sačuvana
benedić
Gost


« Odgovor #9 poslato: 11.04.2006. 16:18 »
Odgovori sa citatomCitat

Poštovani,

molim Vas da mi odgovorite gdje nabavljate Å¡ampon, jel to neki bazni iz ljekarne ili neki drugi?

Hvala Vam na odgovorima.

Lijep pozdrav,

m.
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #10 poslato: 24.04.2006. 13:53 »
Odgovori sa citatomCitat

Neutralni sampon je onaj u kojem nema nicega od ovih biljcica kojima se dice skupi samponi. To su samponi sa pH oko 6 (Neutralno) , dakle ni bazicni ni kiseli...a mislim da ih je najlakse naci u samouslugama ili nekim jeftinim radnjama i trebalo bi da im je cijena (posto vidim da ste iz Hrvatske) nesto niza od 7 kuna za 1 litar. Dakle potrazite tamo i ako vec nema onda uzmite neki jako jeftini od litar u kojem ima nesto koprive npr.
Sačuvana
gdare
Gost


« Odgovor #11 poslato: 29.04.2006. 07:33 »
Odgovori sa citatomCitat

Pre par godina imao sam seboreju i jako mascenje kose, koristio sam, po preporuci kutologa, neke skupe preparate koji su taj problem resili ali sada mi se koza jako peruta. Perem kosu jednom nedeljno, blagim samponima, ne koristim fen, pokusao sam i sa ispiranjem kose vodom u kojoj je prokuvan crni luk (recept sa Herbateke) ali nista. I tako vec vise od pola godine. Imate li neki savet? Unapred zahvalan.
Sačuvana
Freeholland
Gost


« Odgovor #12 poslato: 29.04.2006. 15:30 »
Odgovori sa citatomCitat

Evo pitanja u pravo vrijeme.
Naime sada rastu biljke u prirodi i to punom parom. Sada lijepo nakosite koprivu tamo gdje je cista i sameljite onako svjezu a zatim procijedite i na kraju dobro ispresujte tako da izadje sto vise tecnosti.
Napravite makar pola litra tecnosti koju dobro umasirajte u kozu glave uvece pred spavanje. Naravno da ostatak trebate sacuvatu u frizideru i tako svaki dan a kada nestane u frizideru opet kosu pa u prirodu nakositi i Jovo nanovo. Mora da budete zadovoljni sa kosom a zadovoljni ce biti i oni cija kosa nije bas tako gusta, ako previse opada, slabo raste, prorijedjena je ili je onako nekako lijena.
I samo da dodam da ako nemate kosu za kosenje onda mozete koristiti srp a ako nemate ni srp eh pa morat ce te uzeti rukavice i lijepo rukama ubrati i paziti da vas ne ozari jer kopriva je jako korisna biljka ali se itekako zna braniti ako je neko hoce ubrati golim rukama jer sadrzi acetilholin a to je ono sto pece.
Puno srece i ako poslusate bit ce te zadovoljni

Pozdrav Freeholland
Sačuvana
gdare
Gost


« Odgovor #13 poslato: 29.04.2006. 19:00 »
Odgovori sa citatomCitat

Zaista sam Vam zahvalan na savetu, ali ja zivim u gradu i ne znam gde bih mogao da nadjem dovoljno koprive. I jos da je cista....
U svakom slucaju pokusacu.
Hvala
Sačuvana
Bea
Gost


« Odgovor #14 poslato: 30.04.2006. 20:29 »
Odgovori sa citatomCitat

Dobro nam dosao dragi Freeholland,

Ovaj savjet sa koprivom je dobar ali malo komplikovan. Ja sam cula da je takodje caj od korijena koprive isto dobar za jacanje korjena kose. Koliko je to tacno? Takodje tinktura od koprive( samo nisam sigurna jeli se tinktura pravi od cijele biljke, korijena ili listova i kako se pravi). Posto vi imate stvarno puno znanja u vezi prirodnih preparata mozda mozete dati koristan savjet da malo poboljsamo nasu kosu(na nesto jednostavniji nacin).

Usput pitanje u vezi krema za lice. Dugo sam mislila da imam suhu kozu, kad ono (po misljenju apotekarke) moja koza nije suha vec imam manjak tecnosti u kozi ili vec sta neznam ni ja (sad koristim vichy i primjetila sam poboljsanje). Mozda i drugima moze biti od pomoci ali kao - ako je koza cijeli dan suha i ako cijeli dan imate zategnut osjecaj na kozi - onda je suha koza, inace u slucaju kad se ta zategnutost javlja samo posle umivanja ili kupanja (moj slucaj) onda je koza bez dovoljno vlaznosti. Imate li kakav dobar savjet za poboljsanje(samo molim vas nemojte reci da pijem puno vode, jer pucam od tolike kolicine vode koju po cijeli dan unosim, da bih smrsala). Cula sam za neku kremu koja se pravi od jedne inekcije e- vitamina, ad- kapi i pavloviceve masti, ali nisam dobila kompletan recept, a i neznam gdje da nabavim te sastojke(za ad-kapi nije problem ali to ostalo gdje da nabavim jer je i pavloviceva mast napravljena od vise sastojaka ). Mozda vi imate neki dobar recept (kao i uvijek - naravno malo komplimenata nije na odmet, a to i zasluzujete).

Pozdrav
Sačuvana
Stranice: [1] 2
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu