Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: Shitna zlezda  (Pročitano 1476 puta)
Shapica
Gost


« poslato: 19.11.2006. 21:21 »
Odgovori sa citatomCitat

Da li mi neko moze detaljnije reci koji su simpt. poremecaja rada stitne zlezde?
Sačuvana
neda
Gost


« Odgovor #1 poslato: 23.11.2006. 13:37 »
Odgovori sa citatomCitat

Ako je imbalans mali poremecaji su hormonalni i nisu beznacajni ako radi prebrzo mrsavi se ako usporeno deblja se izostaju menstruacije pocinje velika maljavost,ciklusi ili predugi ili prekratki itd itd.Zato postoje testovi krvi koji pokazuju nezin rad,obratite se doktoru.
Sačuvana
lasta
Gost


« Odgovor #2 poslato: 05.12.2006. 10:08 »
Odgovori sa citatomCitat

Pozdrav!

 Å titna žljezda kroz pet pitanja i odgovora

1. Gdje je smještena i kako utice na zdravlje covjeka?

Štitna žlijezda je leptirastog oblika i teži tek tridesetak grama. Smještena je u vratu, a njena “krila”, desni lijevi režanj, “omotavaju” dušnik. Proizvodi
hormone tiroksin (T4) i trijoditironin (T3) koji uticu na rad gotovo svih organa u ljudskom organizmu: rad srca, nivo holesterola, težinu, snagu mišica,
izgled kože, redovitost menstruacije, pamcenje... Bolesti štitnjace pogadaju oba pola, ali su nešto cešca kod žena. Mogu se, uslovno receno, podijeliti
na one povezane s proizvodnjom previše ili premalo hormona, te one koje nastaju zbog pojacanog rasta žlijezde, što proizvodi pritisak i otecenost na vratu.

2. Å ta je hipotireoza i kako se prepoznaje?

Poremecaj kod kojeg žlijezda ne luci dovoljno hormona naziva se hipotireoza. S obzirom da je jedna od glavnih uloga hormona štitnjace upravljanje metabolizmom,
kada ih nema dovoljno pacijent pocinje osjecati simptome sporog metabolizma. Na dužem popisu simptoma hipotireoze su: umor, debljanje, suva žuckasta koža,
krhkost i gubitak kose, promuklost, gušavost, usporeni refleksi, zaboravnost, depresija itd.

3. Koji su simptomi hipertireoze?
Preaktivna štitnjaca uzrokuje hipertireozu, pri kojoj organizam covjeka doživljava pravu “hormonsku buru”. Lupanje srca, nepodnošenje topline, pojacano
znojenje, drhtavica, gubitak težine, izražen apetit, ubrzana probava, nesanica, promjene vida (nepodnošenje svjetla, dvostruki vid, “izbuljene oci”) itd.
- sve su to simptomi pretjeranog lucenja hormona štitne žlijezde. Iako je za hipertireozu karakteristicno mršavljenje, neki se pacijenti zbog povecanog
apetita udebljaju.

4. Šta predstavljaju cvorovi na štitnoj žlijezdi?

- Cvor je izraslina koju pacijent ponekad napipa sam, ili ga otkrije ljekar prilikom rutinskog pregleda.

Više od devedeset odsto otkrivenih cvorova su dobrocudne izrasline, (ponekad su to ciste ispunjene tekucinom) koje ne proizvode nikakve simptome. Rijetko
su bolni, ali ponekad su uzrok preaktivne štitnjace ili otežavaju gutanje.
Kada se na Å¡titnjaci razvije zlocudni tumor, tada govorimo o raku Å¡titnjace.
Kao i druge organe i žlijezde i štitnjacu napadaju bakterije i virusi. Tada govorimo o akutnoj i subakutnoj upali. Hronicna upala štitne žlijezde, poznatija
kao Hashimotov tireoditis, je autoimuna bolest s najrazlicitijim simptomima.

5. Kako se dijagnostifikuju i lijece bolesti štitne žlijezde?

Manuelni, ultrazvucni i rendgenski pregled Å¡titnjace su uobicajene metode otkrivanja bolesti.
Medutim, prvi korak do precizne dijagnoze je odredivanje nivoa hormona T3, T4 i THS u krvi.
Kod oboljelog od hipotireoze nivo T4 je nizak, a TSH visok (to je hormon hipofize koja pokušava stimulisati štitnjacu na aktivnost)... I za dijagnostikovanje
hipertireoze takoder se mjeri nivo sva tri hormona. Ponekad se koriste i neki drugi pregledi kako bi se došlo do što preciznije dijagnoze i pristupilo
adekvatnom lijecenju.
Logican naziv lijecenja hipotireoze je nadoknada hormona koji nedostaje, a hipertireoze uzimanje lijekova koji “stišavaju” rad štitnjace. Ponekad se za
ovu drugu preporucuje lijecenje radioaktivnim jodom koji uništava celije i onemogucava prekomjerno lucenje hormona. Još jedan trajni nacin lijecenja hipertireoze
je hirurško uklanjanje cijele, ili dijela žlijezde.
Kada je u pitanju rak štitnjace primjenjuje se hirurško lijecenje, kasnije i zracenje. Srecom, ti tipovi su sa velikim postotkom izljecenja.

Pripremila: Ž.G.B.

Preuzeto sa:
xxxxxxxxxxxxxx
Sačuvana
Tazi
Gost


« Odgovor #3 poslato: 09.04.2007. 08:33 »
Odgovori sa citatomCitat

Štitna žlijezda je nešto kao pedala za gas na automobilu, tj. kako je pedala spojena sa mašinom: ako je usporena (hipotireoza) mi pritišćemo gas pedalu ali "auto" , tj. mi, naše tijelo, nikako da se pokrene, jedva ide uz naš najveći trud. Kada se radi o ubrzanom radu, mi ju niti ne diramo a naš "auto" juri, tijelo se ponaša kao da je stalno pod stresom, pod najvećim opterećenjem, ubrzano se trošimo.
Zato je u slučaju poremećaja rada štitne žlijezde neučinkovito liječiti POSLJEDICE: lupanje srca, znojenje, napetost, ili obratno: stalan umor, tupost, sporost. Treba liječiti "pedalu za gas", a ne mašinu koja puca pod pritiskom ili ne radi.
PRVO i NAJBITNIJE: otići liječniku i dati krv na analizu. Kad se vide nalazi znati ćemo kako ju liječiti (i da li se radi o njoj).
Ja sam izliječila hipertireozu u onih par mjeseci dok su mi odredjivali terapiju i slali me na razne preglede.
Kako? Herbateka mi je savjetovala čaj od kantariona (i još nešto, zaboravih, nisam našla), a kako je bila zima ja sam nabavila kantarionovo ulje i pila navečer 10-15 kapi na šećeru, ili kad me "uhvati" štitnjača-lupanje srca, drhtanje itd. po 5-10 kapi. I preselili smo iz zgrade u koju sam bila uselila prije 3 godine, a u kojoj, raspitala sam se kod susjeda, mnogo stanara boluje od hipertireoze. To se poklopilo i sada mi nalaz hormona štitnjače pokazuje sredinu zdravlja. Pisala sam o tome na ovim stranicama.
Još jednom: HVALA, HERBATEKA!!!
Sačuvana
zimska ruza
Gost


« Odgovor #4 poslato: 06.07.2007. 22:35 »
Odgovori sa citatomCitat

Pozdrav svima! Problemem sa stitnom zlezdom sam slucajno otkrila , otisla kod ocnog zbog letecih musica pred ocima i ona me uputi da proverim stitnu zlezdu i utvridi se da imam dva cvora po oko 6mm , unazad par godina sam poprilicno nervozna , i pojacano znojanje...... U svakom slucaju hormoni su za sada u redu aili ono sto mi smeta sto su mi rekli da treba da cekam da ciste porastu na 2 cm da bih ih mogla operisati , da se ovo ne leci. Probala sam sa bioenergijom i za sada se neznojim vise, i nema lupanja srca, gusenja, jedino sto jos uvek osecam bolove na vratu.Uskorocu na snimanje pa cu javiti da li je bioenergija stvanro pomogla ili... U medjuvremenu ako neko zna neki caj koji pomaze  za ciste na stitnoj zlezdi bila bih zahvalna, ipak ne bih cekala da porastu :)
Sačuvana
emina mulaosmanovic
Gost


« Odgovor #5 poslato: 08.07.2007. 12:03 »
Odgovori sa citatomCitat

pozdrav svima...
imam 20g i vec 2g bezuspijesno pokusavam da izlijecim hypertireozu stitnjace (M. Basedow), stoga bih molila sve koji znaju za neki lijek na biljnij bazi ili neki caj da mi please pomognu...Hvala unaprijed
Sačuvana
cleas
Gost


« Odgovor #6 poslato: 03.11.2007. 13:45 »
Odgovori sa citatomCitat

POZDRAV! JAAAKO ME ZANIMA DA LI TI JE BIOENERGIJA POMOGLA I KOD KOGA SI IÅ LA JER JA ISTO IMAM PROBLEME SA Å TITNJAÄŒOM.
Sačuvana
TONKA
Gost


« Odgovor #7 poslato: 14.02.2009. 12:11 »
Odgovori sa citatomCitat

ÄŒAJ
glog,listovi kupine,matičnjak,podbijel-kod povećana izlućivanja hormona
pijemo 3 puta na dan po dvije šalice čaja i to prije i poslije obroka
inače super knjiga Ljekovito bilje,Simon Ašič
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu