• Dobrodošli, gost
news News: Novo ... Biljke i Cajevi, mogu se poruciti.
Pogledajte Spisak i porucite Ovde
news

Autor Topic: prerani klimaks POMOC!!!  (Procitan 7652 puta)

sanja 35

  • Gost
prerani klimaks POMOC!!!
« on: 27.03.2007. 09:12 »
  •  
Cesto sam na vasem forumu i mogu reci da je izuzetan,dosad mi je jako pomogao,nadam se da ce i sad.
Imam veliki problem! Imam 35 god.i usla sam u klimaks! Uzasno se osecam,non-stop naleti vrucine vrtoglavica malaksalost ma svasta.... Naime ja sam pre dvce godine posumljala da ulazim u klimaks,pocele su mi izostajati menstruacije postala sam nervoznija i razdrazljivija.kada sam rekla mom doktoru da sumnjam na to rekao je da sam luda da nema sanse.vreme je prolazilo a meni se to stalno vrzmalo po glavi,DR. sam svaki put napominjala da je 100% klimaks jer nisam dobila ovoga puta 3 meseca ,zamislite tad je rekao da je to NORMALNO!!E tad sam pocela da placem izasla napolje i otisla kod drugog lekara koji mi je juce javio(posto je nalaz bio gotov cekala sam 6 dana)da sam vec u klimaksu.Bilo mi je strasno a pogotovo mom muzu zato sto zeli jos jedno dete,imam cerkicu 7 god.Za dve nedelje sam dobila termin kod DR:da se dogovorimo sta cu sad,pa sam prvo htela da se posavetujem sa vama sta mi je najbolje da radim ili ako neko ima iskustva ili znanja u vezi mog ptoblema!! Dali da uzimam hormone da mi se povrati menzis ako se moze (nesto sam cula o tome)a neznam jel to preporucljivo???Ili da pustim da sve ide prirodnom tokom.Neznam,nije mi nimalo lako inace u zadnji 5 godina sam par puta perisana stalno nesto bolesna o tom cu pisati drugi put a i ranioje sam se vama javljala za pomoc.
JOS OVO MORAM DA VAM NAPISEM;POSTO SAM SE UZASNO OSECALA ZBOG NALETA VRUCINE PA HLADNOCE I MOJIH SVAKOJAKI BOLESTI ODLUCILA SAM CVRSTO DA PTRSTANEM P U S I T I.I BILA SAM STRASTVEN PUSAC ALI ZASAD SE DRZIM OKO 1 mes. NEPUSIM MA NEBROJIM NEZNAM TACNO ;ALI TO OCU DA KAZEM DA SE SAD MNOGO BOLJE OSECAM CAK ODLICNO NEMAM TE NAVALE VRUCINE KAO PRE NISAM NERVOZNA PUNA ENERGIJE.MA PROSTO NEVEROVATNO KOJA RAZLIKA I STA SU MI SVE TE CIGARE RADILE.Da sam znala davno bi prestala.Dok sam pusila govoriliu su da je bolje da nepusim nije zdsravo itd.Meni to nije vredelo sve dok sama sebi nisam rekla STOP!!! E dragi moji pusaci PROBAJ TE I VI  !!!!!
Sve vas puno pozdravljam i javite se sto pre!!! HVALA""
Logged

spiholog

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #1 on: 27.03.2007. 15:47 »
  •  
Sanja, oprostite, da li su vama problem tegobe karakteristicne za klimaks ili to sto vas suprug zeli jos jedno dete?Jer to nije isti problem - prvi je pretezno medicinski, a drugi psiholoski. A i za jedan i za drugi ima leka i sigurno da panicni stav i ocajanje nisu korisni ni u jednoj varijanti. Kako sam uzela slobodu da vam pisem, to moram dodati i to da mislim da bi za vas bilo najzdravije da pokusate da ne dramatizujete celu situaciju i ne razmisljate o uzimanju hormona. Zelim vam svako dobro i mir u dusi.
srdacan pozdrav!
Logged

bea

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #2 on: 27.03.2007. 21:15 »
  •  
Draga Sanja, samo da ti se javim i da ti kazem da nisi sama. Stara sam 38 godina i imam vec par godina neredovne menstruacije. Po misljenju doktora i prema nalazu ja jos nisam usla u menopauzu. Vrijednost FSH seruma mi je 57 ij/ml a u 2004 mi je bio 27 ij/ml (nisam ni znala da mi je u 2004 testirao FSH serum). On kaze da je vrijednost FSH hormona u klimaksu oko 145 ij/ml. Predlozio mi je koristenje antikontraceptivne pilule da bi mi se mjesecnica regulisala. Dosad sam probala nekoliko vrsta pilula ali mi na zalost neodgovaraju. Najzalosnije od svega je to da tokom koristenja pilula imam redovnu menstruaciju, zato sam i zelila da nastavim sa koristenjem. Od petka pocinjem sa jos jednom vrstom (kako mi je doktor rekao sa izuzetno malo hormona)pa se nadam da ce mi ove odgovarati. Nisam pobornik koristenja "hemije" ali nekad je i to bolje nego ove patnje.

Kolika je vrijednost FSH seruma kod tebe?

Saljem ti srdacne pozdrave, ne sikiraj se. Muz treba da bude sretan da imate i jedno dijete, zamisli samo kako je onima koji nemaju ni jedno.
Logged

sanja 35

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #3 on: 27.03.2007. 21:53 »
  •  
Havla van sto ste se javili i dali savet u vezi hormona,zbog cega nije preporucljivo da ih uzimam.Na jednu ruku mislim i ja da nebi trebalo sda ih uzimam ,vec da sve ide svojim prirodnim tokom kad je vec do tog doslo,jedino mozda zbog muza jer zeli bebu.
Nisam bas bila dovoljno jasna u prethodnom javljanju(zurila sam).Sto se tice mojih problema karakteristicne klimaksu nisu mi toliko strasne ,mogu sa njima da se nosim vec mi je problem zbog trudnoce i to sto sam rano usla u klimaks zanima me koliko je to lose po meni jer sam cula da nije dobro a neznam asta i sta je najbolje da radim.
Naime u zadnjih 5 god.imala sam 3 operacije dva puta dojku (navodno apsces)i imala sam stanje pred raka na materici(PAPA TEST IV-a) i to je reseno sad je II-w,to je uredu a sto se dojke tice drugu operaciju sam imala tacno pre godinu dana a rana jos uvek nije zarasla a zasto ,NIKO NEZNA.!!????
Zato kazem da cu lako prebroditi ove navale vrucine i druge klimaksene simptome jer sam i gore stvari prezivljavala.Inace zivim u Nemackoj i skroz razocarana u ove lekare ili sam ja imala takvu nesrecu da naidzem na pogresne.
Mislim da sve te zdravstvenae probleme koje sam imala su vezane sa premecajem hormona .IKAKO DA IH REGULISEM NEZNAM!!!
Inace sto se tice hrane nemogu da kazem da se dobro hranim voce i povrce jedenm u mionimali!
Pozdrav za SPIHOLOGA i hvala na odgovoru,I NA KAKAV LEK MISLITE?
Pozdreav i ostalima na forumu!!
Logged

sanja 35

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #4 on: 28.03.2007. 07:30 »
  •  
Draga BEA puno ti hvala na odgovoru.Kolika mi je vrednost FSH neznam DR.mi nije rekla samo smo se cule telefonski rekla ja da sam vec usla u klimaks a nalaz cu verovatno videti 4.aprila kad odem kod nje(nadam se).Ovde u Nemackoj mi nikad nepokazu nalaz vec moram sama da ga trazim da pogledam a onda sledi neljubaznost.Skroz sam razocarana ovde u lekare.A primetila sam da se granica u nalazima razlikuje u Nemackoj i Srbiji.Sto je kod nas vec poremecaj u Nemackoj smatraju granica normale i obrnuto..
Srto se teci koristenja pilula ,pila sam 3 meseca pre par godina najblaze ,i nisam ih podnosila.
To sam ja i rekla mom muzu da treba da bude sretan sto imamo nasu dragu cerkicu i da ne gleda to tako tragicno ali on to nesvaca on bi jos jedno (po mogucnosti sin-naslednik)pa to ti je !? Rekla sam mu da bolje i da mi je nalaz takav kakav je to jest da sam u klimaksu nego da mi je nesto gore,jer to nije trako crno,ali dzaba.
Hvala ti na odgovoru i puno te pozdravlam.
Logged

3863-Slavica

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #5 on: 28.03.2007. 07:44 »
  •  
Da pies Maticnjak 2l na den.Se ke bide v red.
Logged

Jovanka

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #6 on: 28.03.2007. 20:05 »
  •  
Pre dve godine i meni su se iznenada pojavili simptomi klimaksa. Uzimala sam aloja-gel (living forever) i preparat od biljke maka (lepidium meyenii) svega tri meseca i opste stanje se izuzetno popravilo.Tipicne klimaktericne tegobe su odmah prestale,vratila mi se snaga, raspolozenje, san. Inace, za detoksikaciju organizma  je od neprocenjivog znacaja
zeolit (clinoptolyte)  koji se moze naci u raznim preparatima mnogih proizvodjaca (Zeolite, Megamin, Geomin itd.)Prosetajte malo po netu i proverite!
Logged

.bela

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #7 on: 31.03.2007. 11:39 »
  •  
sanja, stvarno ti se to jako rano dogodilo! Prerano!

Ali, pusti to sto muz zeli drugo dete (tipicno za nase muskarce da zele sina, te sumnjam da bi bio zadovoljan i drugo da rodis ako opet bude curica).
Znaci, ne bi trebalo da se na njega osvrces, vec sebe da gledas jer je veliko pitanje da li bi se tebi trudnoca i preporucila s obzirom na boljke koje pominjes, a koje imaju veze sa hormonskim statusom, te nista sama po tome pitanju ne radi!

Nemoj sama uzimati ni aloju (sem ako ti tvoj lekar to ne savetuje)!

Ono sto ti sama mozes uciniti je da se zdravo hranis!
Da crveno mese jedes minimalno, vec belo zivinsko, kao i ribu.
Da jedes puno barenog povrca.
Da voce jedes za uzinu bilo sveze bilo u obliku kompota.
Da rafinisan secer izbacis, a za zasladjivanje kafe (1 soljica dnevno) da koristis zuti secer.
Da ne jedes beli hleb i peciva vec hleb od celog zrna, tj crni ili razani.
Da puter i sl masnoce jedes vrlo, vrlo umereno.
Da koristis mleko sa 0,5 % masti (najvise do 1% masti!) i to najbolje jogurt i to ne bilo koji vec acidofilni (pise na kutiji).
Da obratis paznju na nacin termicke obrade namirnica: dzaba ti povrce ako ga przis u ulju (to je 'pi!').
Sve kuvaj na pari ili dinstaj u malko vode, nista przeno, a jos manje pohovano!

Da se umereno, ali redovno bavis nekom fizickom aktivnosu, setnja od 1/2 sata je sasvim dovoljna. Ako nemas vremena, mozda a vezbas u kuci.

I najvaznije: da prestanes da se sekiras

Od biljnih preparata ti je vec savetovan maticnjak koji je odlican. Te nase obicne cajeve mozes slobodno korisitti (i nana i kamilica i majcina dusica - menjaj dok ne nadjes onaj koji bas tebi prija pa uvece popij soljicu pred spavanje).

Puno pozdrava,
bela
Logged

sanja 35

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #8 on: 01.04.2007. 22:57 »
  •  
Hvala svima koji ste se javili za pomoc,i vama Bela na opsirnijem odgovoru. Sto se tice ishrane lose se hranim bas kontra od ovog sto je Bela napisala,potrudicu se(MORAM!)da se pridrzavam koliko budem mogla ove ishrane.
HVALA NA SAVETU!
Pozdrav!
Logged

sanja 35

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #9 on: 09.04.2007. 21:57 »
  •  
Dragi moji,evo mene.
Bila sam kod DR.na razgovoru,isao je i moj muz sa mnom.
Dobila sam i nalaze e ovako:
(TSH)Thyreotropin 1.06
17-beta-Estradiol(E2) 129
Folitropin(FSH) 62,3
To je to,po tim nalazima doktorica mi je rekla da vise nemogu da ostanem trudna da mi jajnici vise nefunkcionisu a moj nedokazani muz je pitao dali postoji neki nacin da rodim dete!????rekla je da mogu samo kao bioloska majka da idem u neku drugu drzavu gde je to dozvoljeno.Taj nacin nedolazi u obzir sto se mene tice ali muz je trazio uput da idem kod specijaliste za te stvari da se posavetujemo koje varijante postoje.Mislim on je toliko tvrdoglav i uporan da ima jos jedno dete da svaki razgovor sa njim na tu temu je suvisan.Ja sam se sa tim pomirila sretna sam sto imam cerkicu jedino sto sam jos u nekom soko jer je to ipak za moje godine prerano a to nije bas dobro kako sam cula ali neznam zbog cega to nevalja kad zena ude ranije u klimaks,pa ako nneko zna neka mi se javi.
E da pitala sam je sta moze biti sve uzrok ranog klimaksa rekla je da je mogude to sto sam imala MENINGITIS pa da se nesato u mozgu poremetilo pa ako hocu da snimim glavu da ce se onda videti jel je to posledica meningitisa.Sledeceg meseca cu to uraditi cisto da vidim dali je to od toga.
Kad bude neki novina kod mene javicu se,A dotle vasd sve puno pozdravljam!
SANJA
Logged

sanja 35

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #10 on: 11.04.2007. 18:46 »
  •  
Koje namirnice regulisu estrogen???
Ja bi probala putem ishrane i prirodnih stvari koje sadrze estrogen da ga nadoknadim.
Pozdrav.
Logged

mirsela

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #11 on: 24.04.2007. 08:43 »
  •  
pročitala sam sva tvoja pitanja jer i sama patim od tegoba klimaksa ,s tom razlikom što ja imam 44g. a već dvije godine imam poremećaj menstrualnog ciklusa, navale vrućine ,loš san i promjenjljiva raspoloženja . za razliku od tebe, ja imam sina (20g.) i kćerku(23g.) ali svejedno mislim da sam rano ušla u klimaks jer, niti se osjećam niti izgledam staro...kad je zapravo pravo vrijeme da uđemo u klimaks ????-nikad,što se mene tiče ,jer duše ne stare ,ali nam otkucava biološki sat htjeli mi to ili ne.
ja se joÅ¡ ne mogu pomiriti sa stanjem koje me je zadesilo,prvenstveno zbog nelagoda koje klimaks nosi i rekla bih da je tu zapravo ključ. kad prihvatimo sebe i sve promjene koje nam se nameću (kako je to jednostavno reći, zar ne?) puno ćemo bolje podnositi hormonalni poremećaj. činjenica je da žene koje su poÅ¡tovane imaju malo problema s klimaksom, a da bi smo bile poÅ¡tovane , moramo same sebe poÅ¡tovati. postoji stara izreka koja glasi :"promijeni sebe,promijenit ćeÅ¡ cijeli svijet!" zato bih ti toplo preporučila da se naoružaÅ¡ samopouzdanjem  i samopoÅ¡tovanjem i da shvatiÅ¡ da je samo jedan režiser koji upravlja naÅ¡im životima -BOG. a on nas zadužuje da vodimo računa o sebi.
 vezano za estrogen, takozvani fitoestrogen , ima ga u :soji , limeti , orasima i sjemenkama , zatim u biljkama : komorač , celer , perÅ¡in i laneno ulje. kineske biljke : kineska anÄ‘elika i azijski ginseng. zatim joÅ¡ crna cimicifuga i konopljika.
ja bih ti lično preporučila redovnu tjelesnu vježbu pod opterećenjem (bar 3x sedmično zbog osteoporoze) i dosta kalcija i vitamina E.
ja sve to praktikujem i svejedno me pate valunzi, pa su mi iz herbateke preporučili čaj od kantariona.
svako dobro.
Logged

Mira

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #12 on: 06.10.2007. 06:52 »
  •  
Pozdrav iz USA

Evo i ja cu da kazem par reci na ovu temu posto mi se desio slican problem. Takodje sam 35 godina stara i pre jos par godinama sam pocela da se osecam malo cudno, izostatak menstruacije i slicno mada sam tad u par navrata pomislila da sam mozda trudna pa sam uzimala i testove za trudnocu i slicno tome, medjutim s vremenom se stanje pogorsavalo, te vrucine kako ih ovde u Americi zovu HOT FLASHES su postale nepodnosljive, wooow svaki 10 minuta celi dan i noc, ja sam ludela od toga, naravno isla sam kod lekara i odma su mi rekli da sam u ranom Klimaksu, ja nisam mogla da se pomirim sa tim, jos uvek nekako nemogu da to prihvatim. Imam hvala bogu jedno dete , sina 11 godina ali sam zelela bar jos jedno dete i jos uvek zelim da se to desi. Taj FSH je izvan svake normale, neverujem da ce da se desi trudnoca ali ja necu da odustanem, pokusala sam sa par razliciti terapija( vestacki) hormona i sad sam trenutno na contracepcijskim tabletama. Za sad se osecam OK ali to nije stalno resenje, odlucila sam da pocnem da pijem taj caj od MACINE TRAVE, boze daj da mi pomogne da se ti hormoni malo srede.
Ako mi pomogne bicu vise nego sretna da to podelim sa vama. Sretno svima koji imaju ove ili slicne probleme, znam da vam nije lako- Budite hrabri i drzimo se skupa :)
Logged

Sonja

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #13 on: 25.10.2007. 21:42 »
  •  
Imam 45 godina, i pocinju problemi sa ciklusom.Sa 40 je poceo ciklus na 42-45 dana pa onda na normalnih 28 , pa na 22-24 dana i nesto sto me najvise dovodi do ludila sto ne znam kada cu da dobijem menstruaciju.Torba mi je uvek puna ulozaka da bih izbegla iznenadjenja,Juna sam isla na god.odmor i taman je ciklus poceo nedelju dana pred odlazak ali nikako da se zavrsi.Ciklus nije bio obiman ali trag na papiru je trajao do samog polaska na more.Moj ginekolog mi je propisao Amp OESTRADIOL 10 dva komada a dok sam bila na odmoru pila sam Tab.PRIMOLUT NOR 2x1 deset dana. Nakon prestanka terapije sam dobila normalnu menstruacju.Avgusta se javlja opet problem produzene menstruacije i prvo sam pila kapi za prestanak krvarenja METHYL-ERGOMETRIN a nakon prestanka krvarenja opet PRIMOLUT NOR.
Pitam se ima li tome kraja.Ako je vreme da mi ciklus prestane zar nije bolje da sve ide prirodnim putem.Predstavja mi dodatno opterecenje uzimanje lekova , pa sta ako propustim koji dan.Bojim se da ne napravim jos veci problem.Moj lekar tvrdi da mi je rano za klimaks i da su jajnici uredu da su te  promene izazvane stresnim situacijama (dala sam otkaz na poslu i realno je bilo stresa)
Bila sam mozda opsirna ali u zelji da Vam sto bolje predocim problem.Pitam Vas da li delite i Vi misljenje mog ginekologa?
Logged

Acimovic Gordana

  • Gost
Re: prerani klimaks POMOC!!!
« Reply #14 on: 15.10.2008. 14:20 »
  •  
Neznam dali je to klimaks,ali osecam se cudno.Ciklus mi kasni vec 20 dana,a vec 2 godine mi dolazi na 22 dana.Stomak mi je naduven i muce me gasovi,a u zeludcu osecam kao da me neko steze ,pa to predje u grudi i zavrsi se u grlu.Imam 42 godine.Dali neko ima slicne simptome? Javite mi se.Goca
Logged