Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: Lavandino ulje i sapun  (Pročitano 1104 puta)
Risbo
Novajlija
*
Poruke: 2


« poslato: 14.04.2008. 09:30 »
Odgovori sa citatomCitat

Pozdrav svima,
Interesuje me, zna li neko recept za pravljenje ZDRAVIH ulja, koja se mogu koristiti za npr. aroma terapiju, masazu, njegu lica, njegu kose, kombinovati sa necim drugim i zatim unijeti u preko usta u organizam - zdravlje. Pod ovim podrazumjevam lavandino, kamilicino, ruzmarinovo i ostala ulja.
Takodje me zanima, kako se mogu praviti ZDRAVI sapuni, dakle bez glicerina i ostalih hemijskih dodataka. Moguce je da je ova tema vec bila aktuelna, jer ja sam nov na ovom dijelu Herbateke. Ako je tako, molim vas da me uputite na mjesto gdje mogu naci ove recepte.
Hajde budite ljubazni, pa mi pomozite jer mi je ovo jako vazno.

Unaprijed zahvalan.
Sačuvana
bumbar
Novajlija
*
Poruke: 5


« Odgovor #1 poslato: 03.05.2008. 19:20 »
Odgovori sa citatomCitat

Nekako je nejasno sta trazis.
Na primer, zdrava ulja se ne koriste za aromaterapiju, ali se koriste za sve ostalo sto si nevala pa cu ti napisati kako ja pravim ulje od kanrationa, na isti nacin pravim ulje od kamilice, a ranije sam isto tako pravila i od ruzmarina.

Sva ta ulja se prave na isti nacin:
-  u teglu stavim sveze bilje (ili kantarion ili kamilicu ili rizmarin ili sta vec zelis). kolicina je oko 2/3 tegle, ali  biljke su mi lepo nabacane a ne stisnute.
- zatim to prelijem kvalitetnim nerafinisanim uljem (ja sam koristila maslinovo, mozes i sincokretovo, ali nerafinisano.... ili neko po tvom izboru)
-zatim teglu lepo zatvoris pa je stavis na terasu na suncano mesto i okreces svaki dan. Na suncu treba da stoji 40 dana (ulje ce dobiti boju u zavisnosti od biljke koju si stavila - crvena je kod kantariona, zuckasta kod kamilice itd).
-pa lepo procedis, bacis biljke i ulje sipas u ciste flase (moze da stoji 1 god).

To je ipak dug prices i zavisi od godisnjeg doba kada se koja biljka bere (na primer, ja na pijaci kupim kantarion u junu i sl).
Ali, ako hoces da to ide brza, tada uzmi suve biljke: stavis u serpu, pa tu serpu stavis u vecu serpu u koju si sipala vodu (da bi kuvala na pari) i tako na tihoj batri da se kuva jedno 2 sata.
Zatom ostavis da odstoji celu noc i ujutru procedis i ulje sipas u ciste flase, ali moras znati da dobijeno ulje nece dobiti boju koju dobija kada se spravlja od sveze biljke.

Ja sam koristila oba nacina i zadovoljna sam.
Ulje sam koristila i za kozmetiku i za zdravlje (doduse vise za kozmetiku).

Sto se sapuna tice, procesljaj teme na zdravlju, ali one stare - ipak, tesko ces i tada naci rp za dobar sapun jer i oni seoski u sebi imaju agresivne sastojke, ali mozda ce to znati neko drugi da ti kaze. :)

pozdrav
Sačuvana

bumbar
Risbo
Novajlija
*
Poruke: 2


« Odgovor #2 poslato: 13.05.2008. 13:57 »
Odgovori sa citatomCitat

Hvala. Ovo mi je za pocetak dovoljno. E,  jos kada bi neko dao recept za sapun...
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu