Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: Svi stetni cajevi  (Pročitano 1585 puta)
S-nena
Gost


« poslato: 22.12.2005. 20:39 »
Odgovori sa citatomCitat

Volela bih ako bih mogla na jednom mestu obiti spisak cajeva koji su stetni ili stetni samo u vecoj kolicini. Moja mama preteruje sa upotrebom cajeva, te otuda zelja .
Hvala
Sačuvana
benedić
Gost


« Odgovor #1 poslato: 15.01.2006. 21:26 »
Odgovori sa citatomCitat

naprimjer, može joj koristiti knjiga o krvnim grupama, gdje točno određena grupa ima popis čajeva koji doprinose zdravlju, kao i one koji su jako štetni po organizam.
Sačuvana
Freeholland2002
Gost


« Odgovor #2 poslato: 26.01.2006. 22:05 »
Odgovori sa citatomCitat

Sneno,
D li je tvojoj mami pozlilo vec nekada od cajeva ?
Ne vjerujem da je ikada popila stetan caj jer i kada bi htjela nece ga lako nabaviti.
Stetno je ono sto je otrovno a svi ostali cajevi koje narod moze kupiti u prodavnicama i apotekama nisu stetni.
Mnogo je otrovnih a vrlo ljekovitih vrsta medju biljem i ovdje iako to jako dobro znam necu imenovati ni jednu biljku koja bi se mogla zloupotrijebiti a ima ih bas mnogo.
Ima jos jedan razlog da vjerujem da ti mami nece biti nista.
Ako uzima caj od Lincure i da hoce nece ga moci popiti mnogo jer je toliko gorak da i kad treba nije dobrodosao medju ljude.

Napisi sta tvoja mama pije pa ako je nesto sumnjivo ja cu ti rado napisati.
Pozdravljam te
Sačuvana
S-nena
Gost


« Odgovor #3 poslato: 23.03.2006. 13:41 »
Odgovori sa citatomCitat

Moja mama je po mojoj proceni preterivala sa cajem od persuna . Ona ima kamen u bubregu i pije sve moguce cajeve, a ja mislim da nista sto je preterano nije dobro.
Sačuvana
Maylar
Gost


« Odgovor #4 poslato: 05.05.2006. 03:30 »
Odgovori sa citatomCitat

Izvinjavam se sto upadam...
Zaista je bitno koliko tvoja mama tog caja pije.Caj od persuna nije stetan i pije se u velikim kolicinama,bas zbog kamena u burbregu i kao diuretik,za prociscavanje krvi,regulisanje problema krvozilnog sastava,itd.Znaci,vazno je koliko...generalno,litra ovog caja dnevno ne moze da joj skodi (ne moze ni mnogo vise,ali u pravu si,ne treba preterivati).
A sto se drugih cajeva tice,nazalost,ima dosta potencijalno stetnih cajeva i preparata u slobodnoj prodaji...ne bojim se da kazem,da bi pod odredenim uslovima,u odredenoj kolicini ili u interakciji sa necim,skoro svaki caj,koji pijemo opusteno i sa zadovoljstvom,iz blagotvornog leka,mogao da se pretvori u pravi otrov.
Primerice,zeleni caj,pored svih svojih dobrih strana,moze biti veoma opasan i stetan,ako se ne uzima u pravim dozama ili se mesa sa odredenim lekovima/biljkama/supstancama.O ovoj temi sam vec pisala na Herboteci,u odeljku o zdravlju,pa bolje pogledaj taj post,da se ne ponavljam.
Dalje,za 99% biljaka,postoji krajnja dnevna doza koju treba uzimati...posle ove doze,oni ili jednostavno ne pomazu (retko,ali bar bezopasno) ili veoma skode (najcesce i veoma opasno).
Recimo,obicna nana...caj koji se uvek nalazi u kuci,jedan divan i ukusan caj i jedan od onih koji pijemo kada nam padne na pamet ili pozelimo okrepljenje (a tu je zaista tako delotvorna).I sve je to u redu,dok ne preteramo...posle cetiri solje dnevno,zeludac pocinje da se buni,pojavljuje se gorusica (koju nana u normalnim kolicinama sprecava),a kada bi zaista preterali (sto se ipak,retko desava) pojavile bi se male ranice na zelucu,lupanje srca,itd.Jer,cak i suva nana sadrzi izvestan iznos "pepermintovog ulja",koje je sasvim bezopasno u dozvoljenim kolicinama,ali veoma lose u povecanim.
Nemojmo zaboraviti da vecina biljaka sadrzi i alkaloide (ukratko receno,biljne otrove),ove ili one vrste i iako su oni u normalnim i odredenim kolicinama sasvim u redu,u nekim vecim,jednostavno nisu (kolicina u potpunosti zavisi od vrste biljke.Primer:veoma mala kolicina (necu navesti koja) digitalina,ekstrata jedne biljke (koju takode necu imenovati,jer je veoma cesta) ubila bi vas ili bi vam veoma naskodila,za veoma kratko vreme.Digitalin je inace u veoma odredenim kolicinama veoma koriscen lek za srce.Ista kolicina ekstrakta lavande bi vam donela prestanak migrene i odlican san).
Kolicina alkaloida u biljkama moze da varira u zavisnosti od suse/kise i drugih vremenskih uslova,kao i od vremena branja i susenja.
Pored svega toga,biljke mogu da sadrze druge supstance,stetne kad se uzimaju u vecoj kolicini:odredene enzime,ulja i ostalo i sa time se ne treba igrati.Za svaki caj i preparat postoji odredena mera,koju ne treba prelaziti,osim ako iskusan travar ne prepise drugacije (kod nekih stanja se moze gurati malo dalje,zavisi i od tezine/visine osobe,izbacivanja vode iz organizma,podnosljivosti te biljke i prirode bolesti).
Ono sto je mozda jos opasnije od preterivanja (a ustvari su zaista u istoj meri opasni) je moguce mesanje cajeva koji se ne slazu jedan sa drugim ili mesanje cajeva sa lekovima i drugim supstancama i hranom koju uzimamo.Ovo moze biti veoma opasno i potencijalno smrtonosno.Mnoge biljke deluju kao antikoagulenti...znaci,ne treba ih mesati sa drugim antikoagulentima,ali ni sa hemostaticima (lekovima/travama za zaustavljanje krvarenja,koji imaju visoko koagulentno dejstvo).Zeleni caj i aspirin su veoma dobar primer za ovo (veoma nezgodna kombinacija,ali sa zelenim cajem zaista ne biste smeli mesati skoro nijedan lek).
Lekovi protiv bolova ili za smirenje i kofein :(
Isti lekovi,sa cajevima za smirenje,takode :(Recimo maticnjak i diklofenak  (takode veoma nezgodna kombinacija,ali od nje cete se samo privremeno "komirati",to jest veoma dugo spavati i verovatno se probuditi sa glavoboljom zivota).Ili maticnjak i antihistaminici...isto dejstvo.
Kofein (kafa,svi cajevi,kakao) i aminofilin i ostali teofilinski lekovi (tahikardija,aritmija,tremori,mucnina...)
Kopriva i lekovi protiv visokog pritiska ili secera u krvi (ko je probao,zna kako mu je bilo i sta su lekari zakljucili na osnovu rezultata).
I da sada ne nabrajam (jer je spisak beskonacan,u pravom smislu reci),shvatili ste sta hocu da kazem (u stvari,vi to vec znate,ali treba ubediti vasu mamu).
UVEK pre nego sto upotrebite neki biljni preparat/caj procitajte sve sto mozete da nadete o njemu...lose strane,sporedni efekti,interakcije.Ako ne mozete nista da nadete,pitajte,mozda neko zna.Biljke su blagoslov prirode i najcistiji i najdelotvorniji lekovi,ali ih moramo postovati i znati kada,kako i koliko.
Oprosticete mi ako sam bila malo grublja u ovom postu,ali tema je veoma vazna i ne tako retka (na zalost).Nije vasa mama jedina koja uzima cajeve u tim merama i na taj nacin...veci deo sveta je takav.Sve je to veoma razumljiva zelja za ozdravljenjem i brzim poboljsanjem,ali od toga moze biti samo losih posledica...oprez,pre svega.
Jos jednom vas pozivam da napisete koje kolicine i kojih tacno cajeva vasa mama uzima...potrudicu se da vam pronadem dozvoljenu kolicinu i interakcije svega sto napisete.
Sve najbolje i vama i vasoj mami  :)
Sačuvana
s_nenad100
Gost


« Odgovor #5 poslato: 05.05.2006. 12:15 »
Odgovori sa citatomCitat


Primerice,zeleni caj,pored svih svojih dobrih strana,moze biti veoma opasan i stetan,ako se ne uzima u pravim dozama ili se mesa sa odredenim lekovima/biljkama/supstancama.O ovoj temi sam vec pisala na Herboteci,u odeljku o zdravlju,pa bolje pogledaj taj post,da se ne ponavljam.


 Dakle ovo je citat iz predhodnog teksta, da ne bih tražio po Herbateci članak gde ste to opisali, molio bih Vas da mi kažete kolike su to prave doze, i s'kojim je to lekovima, biljkama, supstancama Å¡tetan za uzimanje?

 S'poÅ¡tovanjem,
Sačuvana
Maylar
Gost


« Odgovor #6 poslato: 05.05.2006. 16:26 »
Odgovori sa citatomCitat

Da ne bismo zauzimali prostor i duplirali postove,ali i da ne morate da trazite,evo linka:
http://www.herbateka.com/phorum/read.php?f=1&i=8374&t=8374
Stojim iza svake reci u tom postu.Nadam se da ce vam koristiti.Inace,pogledajte ceo post,pricali smo kasnije o svemu i svacemu i dala sam dosta recepata,pa mozda nadete nesto sto vam treba...
Eto,tako.Srecno :)
Sačuvana
Biki
Gost


« Odgovor #7 poslato: 07.05.2006. 17:26 »
Odgovori sa citatomCitat

A koje cajeve mogu piti trudnice?
Sačuvana
Maylar
Gost


« Odgovor #8 poslato: 08.05.2006. 02:44 »
Odgovori sa citatomCitat

Trudnice uvek imaju problema,kada je rec o biljkama...jedni kazu ovo,drugi kazu ono,a da se pojave treci i oni bi terali svoje.Tesko je snaci se u moru raznoraznih preparata koji se preporucuju i zato je najbolje uciniti jednu stvar...ne uzeti nijedan.
Ipak,postoje biljke koje su stari i provereno sigurni cajevi za trudne zene i zato cu vam naveti spisak onih koje su 100% sigurne i koje ce vam pomoci u trudnoci i porodaju.
Pre nego sto pocnem,moram da napomenem da se,ipak,obavezno,oko svake biljke posavetujete sa lekarom koji vodi trudnocu...pogotovo ako je u pitanju teza trudnoca,pri kojoj se jos piju i lekovi.Znaci,prvo popricati sa doktorom.
E,a sada spisak:
Detelina,lucerka (Medicago sativa)-tako naizgled obicna i majusna,veoma je dobar izvor vitamina K,koji pomaze zgrusavanje krvi.

Kamilica (Chamaemelum nobile,Chamaemelum mixtum, Matricaria recutita)-biljka koja prati zenu kroz sve njene faze.Veoma dobra protiv mucnine,smiruje i sprecava upale.

Kopriva (Urtica dioica)-Tako zari sveza,a opet tako blaga i delotvorna kao caj.Sadrzi visoke nivoe kalciuma,gvozda i predstavlja vaznu dohranu majci.

Ovas (Avena Sativa)-Zlatni klasovi prenose svoju blagost iz prirode...sadrzi visok nivo kalciuma i magneziuma,veoma je dobar protiv infekcija i smanjuje stres.

Malina (Rubus idaeus)-Malina,ta divna malina...prava biljka trudnica.Bogata gvozdem i pospesuje rad mlecnih zlezda.Smanjuje mucninu i najvaznija dva:prevencija je protiv pobacaja i olaksava (znatno) porodajne bolove.Ovo je zato sto ona opust i istovremeno ocvrscuje misice materice,pripremajuci je za porodaj,ali nikako ne moze da ga izazove.Treba piti caj od lisca ove biljke preventivno u toku trudnoce.Recept je:
1 solja (2dl) kljucale vode,preliti preko 2 kasicice biljke i neka se stoji pokriveno 10 min.Procediti i piti.Tokom prva dva trimestra,1 solja dnevno.U poslednjem trimestru,2-3 solje dnevno.

Sipak (Rosa canina)-Kako su divne njegove bledo ruzicaste ruze u prolece...a tek kako je lep crveni plod u jesen.I veoma koristan.Veoma je dobar izvor vitamina C i sprecava infekcije i nesvestice.

Svaki od ovih cajeva ce vam prijati i mozete ih piti po zelji,ali ne morate svaki dan,svaki caj (mozete ih podeliti po danima ili kako vec zelite).Osim maline,taj caj bi trebalo redovno da konzumirate,ako je ikako moguce.
Sve ovo vazi,SAMO ako niste alergicni ni na jednu od ovih biljaka.Ako makar i sumnjate da biste mogli biti alergicni na neki od njih,nikako je nemojte uzimati!!!
I ponovo,posavetujte se sa vasim lekarom.

To je sto se tice onoga sto treba uzimati...a sada nekoliko biljaka koje nikako ne treba uzimati u trudnoci (za neke dajem i srpske nazive,neke samo orginalne,a neke latinske,a vi pripazite:
---------------------------------------
Persun (Petroselinum crispum)
Zalfija (Salvia officinalis)
Hydrastis canadensi
Mandragora (Podophyllum peltatum)
Pelen (Artemisia absinthium)
Crni pelen (Artemisia vulgaris)
Tanacetum Vulgare
Ruta graveolen
Berberis vulgaris
Rastavić (Equisetum arvense)
Caulophyllum thalictroides
Cimicifuga racemosa
Djumbir (Zingiber (samo u malim dozama,kao sto sam navela))
Miloduh (Hyssopus officinalis)
Leonurus cardiaca
Commiphora myrrha
Barska nana (Mentha pulegium)
Rusomaca,voli me-ne voli me,pastirska torbica (Capsella bursa-pastoris)
Sladic (Glycyrrhiza glabra)
Smilax officinalis
Dong Quai
Zensen
--------------------------
Nisam pravila nikakav poseban raspored.I ima jos dosta biljaka koje bi potencijalno mogle da skode,pa pazite i drzite se gore pomenutih cajeva,koji su sigurni.
Toliko od mene i srecno :)
Sačuvana
Biki
Gost


« Odgovor #9 poslato: 08.05.2006. 21:28 »
Odgovori sa citatomCitat

Hvala vam mnogo na odgovoru, bila sam u velikoj nedoumici i od straha nisam smela da pijem ni jedan caj. Imam 42 godine i vec sam imala 3 spontana, dr su mi rekli odavno da prirodnim putem nema sanse da ostanem u drugom stanju. Pre 3 meseca mi je dr rekao da nema smisla vise pokusavati ni sa IVF-om posto je jajnik ( imam samo jedan ) pokazao "slow biological activity". Ja sam mu rekla da se ne slazem sa njim, vratila sam se kuci i eto, desilo se cudo. Zbog svega ovoga mi je bilo mnogo vazno da dobijem odgovor a potajno sam se nadala da cete bas vi da mi odgovorite jer vidim da se stvarno razumete u fitoterapiju. Zelim vam svako dobro. Divno je imati nekoga kao sto ste vi na nasem forumu.
Sačuvana
Maylar
Gost


« Odgovor #10 poslato: 09.05.2006. 02:30 »
Odgovori sa citatomCitat

Hvala vam mnogo...i zaista nema potrebe da mi se zahvaljujete,a za lekove se to i ne radi,tako su bar bake govorile.Ja samo volim da pomognem,ako mogu,to mi je zaista zadovoljstvo.
Drzite se samo tih cajeva,a POGOTOVO MALINE,ona je spas za trudnice...
I zelim vam sve najbolje,da sve dobro prode i da nam radosno donesete to bebce na svet.Srecno :)
Sačuvana
royst
Gost


« Odgovor #11 poslato: 09.05.2006. 16:15 »
Odgovori sa citatomCitat

Predlozila bih @Maylar da otvori svoju temu (slicno kao Freeholland), tako da nam na jednom mestu budu njeni odgovori.
Drago mi je sto postoje tako divni i strpljivi ljudi kao sto su Maylar i Freeholland.
Veliki pozdrav za oboje!
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu