• Dobrodošli, gost
news News: Novo ... Biljke i Cajevi, mogu se poruciti.
Pogledajte Spisak i porucite Ovde
news

Author Topic: BILJKAMA PROTIV STRESA  (Read 1364 times)

Freeholland2002

  • Guest
BILJKAMA PROTIV STRESA
« on: 09.02.2006. 21:24 »
  •  
Stres mu dodje toliko normalna pojava da je skoro svuda prihvacena kao nacin zivljenja. Trka, zbrka, vijesti na TV, nova moda, trend, pratiti, nema para, nema vremena,....stres...nema mira i eto...stres. Mi sto je najgore vrlo rijetko trazimo pomoc ljekara a i ljekar uglavnom konstatuje stres i predlozi odmor ali kako...jer da mi imamo vremena za odmor nebi ni bili u stresu...

Elem, posto je stres tu uz nas kao dio odjece moramo ga nekako primorati da nas ne trese previse a to ce mo postici ako uzmemo biljcice i pijemo ih u obliku cajeva ili napravimo alkoholni extract ( 30% suve biljke na 100 mll alkohola 70% iz apoteke)   a evo koje i za sta.

Lupanje srca: Crataegus oxyacantha - GLOG - Cvijet, list, plod
Visok krvni pritisak:  Viscum album - IMELA - List
Glavobolja: Valeriana officinalis - ODOLJEN - Korijen
Migrena: Petasites hybridus - REPUSINA - Korijen

Preosjetljivost:
Melissa officinalis- List Melise
Humulus lupulus: Sisarke hmelja
Valeriana officinalis:  Odoljen korijen
Passiflora incarnata : Isusov vijenac - cvijet

Nesanica:
Passiflora incarnata (Isusov vijenac - cvijet)
Valeriana off.: ( Odoljen korijen)

Slabo pamcenje:
Ginco biloba : List Ginko

Premorenost i brzo umaranje:
Hyssopus officinalis :  Biljka Izopa
Eleutherococcus senticosus : Sibirski Zen Sen


Skoro sve biljke je lako nabaviti svuda po svijetu pa nebi bilo zgorega da ih kupimo i napravimo sebi tinkturu koju je lako sam napraviti tako sto se u bilo koju kolicinu 70% alkohola stavi 30% sitno zdrobljene ili isjeckane biljke  u zatvorenoj flasi drzi oko 20 dana na toplom mjestu. Poslije se profiltrira u cistu bocicu, zatvori i upotrebljava po nekoliko kapi na kocki secera ili u mlijeku. Ovakve tinkture ili ekstrakti mogu se upotrebljavati dvije godine.

Znaci da uz malo truda najmanje dvije godine smo se zastitili od stresa i njegovih posledica.

Ako nema pitanja onda prijatan boravak u miru i danima bez stresa.
Logged

misa

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #1 on: 10.02.2006. 11:51 »
  •  
Pozdrav

ad Valeriana officinalis-- sedativ, ne analgetikum, ne utice na bilo koju vrstu bolova pa ni glavobolju.
Petasites hybridus sadrzi kancerogene Pyrrolizidinalkaloide koji se nalaze u svezoj drogi (korenu, koji se inace koristi), na trzistu se prodaju ekstrakti kod kojih ovih toksicnih alkaloida nema.
Spremanje tinktura nije bas tako jednostavno, postoji vise nacina, ali onaj koji bi svakom od nas bio pristupacan, kod kuce i bez posebnih uslova i instrumenata, je maceracija:
70 %-etanol je rastvarac, odnos droga(sasitnjena biljka):etanol je 1:5
(ovo je vrlo bitno-- ne 70 % alkohola i 30 % (droge)biljke, vec 70-procentni etanol koga koristite u 5 puta vecoj kolicini od biljke)

znaci ako uzmete 10 grama biljke, koristite 50 grama etanola kao rastvarac.
1)cuvati u posudi koja dobro dihtuje, pri cestom mesanju, najmanje 6 dana, pri sobnoj temperaturi i na tamnom mestu.
2) filtrirati kroz npr. lanenu krpu
3) iscediti talog i dodati rastvoru
4) ovako novonastali rastvor drzati 3 dana na tamnom u frizideru (tem.6°-15°)
5) dekantirati, pri cemu talog ostaje na dnu.
Rok trajanja je 1 god.
Logged

Biki

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #2 on: 12.02.2006. 00:13 »
  •  
Postovani gospodine Freeholland, interesuje me da li postoji ogranicenje koliko dugo se mogu uzimati ovi cajevi ili tinkture ( konkretno me zanima vas recept protiv nesanice i preosetljivosti - moj problem )? Da li postoji mogucnost navikavanja ako se koriste bez pauze , tu prvenstveno mislim na valerijanu?Hvala unapred na odgovoru.
Logged

Freeholland2002

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #3 on: 12.02.2006. 01:58 »
  •  
Valerijane sto se tice ne treba da brinete iako kazu da postoji mogucnost da se covjek blago navikne. Jos uvijek se oko toga spore pa ipak su stariji majstori ljekovitog bilja poput cuvenog nijemca Richarda Wilfort-a savjetovali da se Valeriana uzima u vecim kolicinama jer tada dobro djeluje. Danasnja farmaceutska industrija proizvodi preparate od Valeriane koji su standardizovani na odredjeni procenat Bornilacetata.

Posto pretpostavljam da ce vam biti teze da nadjete Pasifloru najbolje bi bilo da oba problemcica rijesite jednim udarcem.
Uzmite:
Valerijanu - korjen 60%
Melisu - List           25%
Hmelj - Sisarke      15%

I pocnite sa cajem.
Istovremeno mozete staviti u alkohol 70% na nacin kako sam vam gore napisao dakle 30% ili kako savjetuje MISA 20% ( Necete pogrijesiti ni jedno ni drugo) kako bi ste dobili tinkturu (ekstrakt) koju mozete uzimati nakon 20 dana koliko treba da stoji na toplom mjestu.

Sto se navikavanja tice, necete imati problema. Valerijana je blag sedativ, koji usput blago snizava krvni pritisak...
Puno srece
Logged

bela

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #4 on: 18.02.2006. 13:27 »
  •  
Nigde se ne nagasava dovoljno da valerijana moze da SMANJI dejstvo nekih lekova za srce (licno sam se u to uverila!).

Takodje se nigde ne naglasava dovoljno da je valerijana stetna za jetru ako se uzima u vecim kolicinama i duze vreme (pogledajte malo americke sajtove, a i na herbateci se navodi da se nista od biljaka ne koristi bez pauze duze od 1 mesec neprekidno).
pozdrav
bela

PS: ono sto je zaista provereno kao neskodljivo je maticnjak (melisa) koji se priprema kao caj. Provereno povoljno dejstvo ima cak i kod trudnica (protiv jutarnjih mucnina).

Ja sam samo za ono sto je sasvim provereno. Na trzistu cete naci niz pomocnih preparata koji ne prolaze strogu kontrolu i proveru kao sto prolaze lekovi.
Biljke su dragocene, ali nisu sve tako bezopasne...
Logged

Freeholland2002

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #5 on: 19.02.2006. 13:02 »
  •  
Bella, nemoj da brines za Valerijanu.
Kako nauka i tehnologija odmicu ubrzo ce se dokazati da ne postoji nista sto nije kancerogeno. Do tada moramo verovati da nije a i nije. Sve sto vise znamo sve vise neznamo i sve nam je gore.
Treba se vratiti prirodi i prirodnom nacinu ne samo zivota nego i razmisljanja.
Srecno
Logged

misa

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #6 on: 21.02.2006. 13:30 »
  •  
Slazem se sa vasim misljem Freeman, u vezi valerijane. Medjutim ovo je moje licno misljenje i ne znam dali bi smeli njemu verovati. Jedno je sasvim sigurno: o dugorocnijoj uptrebi valerijane ne postoje klinicka ispitivanja, bas zato sto se radi o biljnim preparatima, ali sumnja da je moguce kancerogeno dejstvo valepotrijata, postoji!!! Dakle, ljudi bi trebali imati u vidu tu cinjenicu, pa nek svako snosi odgovornost za sebe!
Naravno je povratak prirodi i koriscenje svega sto nam ona nudi, najurgentnije u danasnjem svetu modernizacije, ali svakako ne treba zaboraviti cinjenicu da gotovo svi sinteticki proizvedeni medikamenti imaju svoje korene u prirodnim proizvodima. U vezi s tim-- oprezno i sa biljkama!!!
Logged

jelence

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #7 on: 26.02.2006. 11:27 »
  •  
Nisam sigurna da bih uspela da pravilno napravim tinkturu.Da li mogu napraviti caj od istih biljaka??
Hvala svima koji odgovore!
Logged

Freeholland2002

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #8 on: 01.03.2006. 22:36 »
  •  
JELENCE kako nisi sigurna da mozes napraviti tinkturu.
Pa 200 do 300 grama suve biljek isitni stavi u teglu i prelij sa 70% alkoholom. Zatvori teglu i ostavi na toplom mjestu tri sedmice. Povremeno promuckaj i kada prodju tri sedmice lijepo procijedi prvo kroz zjediljku zatim kroz gazu i na kraju kroz filter papir. E ta tecnost sto je dobijes je tinktura i sta tu ima da se nezna. Citaj ovo i korak po korak.
kada je tinktura gotova ostavi je u nekoj flasi moze cak i pivskoj ali dobro opranoj, zacepi plutanim cepom i stavi npr u frizider. Dvije godine Jelence ima da traje ako ne potrosis prije.

A caj, pa to mozes uvjek.

Pozdrav
Logged

Bea

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #9 on: 02.03.2006. 10:43 »
  •  
Pozdrav svima,
Evo me nakon izvjesnog vremena opet sa vama. Svaki put se odusevljavam sa novim receptima. Samo tako nastavite i u ime svih nas "POD STRESOM".od srca hvala na savjetima
Logged

bela

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #10 on: 02.03.2006. 15:49 »
  •  
......razmisljam dal` da napraim tinkturu od maticnjaka.....
Ja sam pravila razne tinkture, to nije problem, ali se mislim dal` se pravi i od maticnjaka, hmm.

A maticnjak znam da mi bas prija kada spremam caj, pa sto da ne napravim i tukturu.

Ja sam pravila tinkturu od koprive, ali sam umesto alkohola stavljala prepecenicu i bila sam zadovoljna rezultatom (a kopriva je za jacanje kao i kod anemije i uopste je dobro uzimati je kada pocne prolece).
pozdrav
Logged

Freeholland2002

  • Guest
Re: BILJKAMA PROTIV STRESA
« Reply #11 on: 02.03.2006. 20:29 »
  •  

Pa napravi BELLA, zasto nebi napravila i od Maticnjaka kad vec znas da napravis. A od Maticnjaka moze da se na pravi, sto da ne.
Logged