Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: aplasticna anemija  (Pročitano 703 puta)
predrag
Gost


« poslato: 11.04.2008. 17:33 »
Odgovori sa citatomCitat

Mom prijatelju je dijagnosticirana aplasticna anemija. Dali neko ima iskustva sa ovom bolescu, koje su metode lecenje, kako treba da ponasa bolesnik?
Sačuvana
bata
Novajlija
*
Poruke: 1


« Odgovor #1 poslato: 13.07.2008. 20:34 »
Odgovori sa citatomCitat

Cao, slucajno videh tvoje pitanje, pa rekoh da ti odgovorim. Ja se vec 2 godine patim sa AA.Otkriveno je kad maltene nism vise mogla da hodam koliko je bila niska KS. U bolnici sam bila 3 meseca, tamo sam primila terapiju Anti-timocidni-globulin i pocela da pijem ciklosporin koji jos uvek pijem.Poslednji rezultati su mi najbolji u zadnje 2 godine: hemoglobin 114, leukociti 3,2 eritrociti 3,4 trombociti 61 sto je daleko od normalne KS. Uz to sam i dijabeticar vec 27 godina, pa mozda zbog toga to kod mene ide tako sporo.Znam da se decko iz Valjeva oporavio posle 1 godine.Ono o cemu mora da se vodi racuna su povrede, tipa da se ne isece-zbog krvarenja, i da se prilicno izoluje zbog koje kakvih virusa, jer nema dovoljno leukocita da se bore sa infekcijama.Meni su rekli da nista ne utice na poboljsanje KS jer je ovo imuno-oboljenje, tj. fabrika( kostana srz) ne radi dobro.U sustini, jako je dosadna bolest jer se sporo leci i samo mogu da mu pozelim dobre zivce i strpljenje.Meni je, veruj mi svega preko glave, ali istina je i to da je ovo najbezazlenije hematolosko oboljenje-za utehu.Koliko sam se teskih stvari nagledala u bolnici, bila sam prosto srecna sto imam AA.Pritom, on je musko, znaci nema mesecni ciklus kao ja, pa mu je samim tim mnogo lakse.Samo nek se naoruza strpljenjem i nek sa cuva infekcija i otvorenih rana.Pozeli mu sve najbolje, i glavu gore! Mina.
Sačuvana
predrag
Gost


« Odgovor #2 poslato: 12.08.2008. 19:46 »
Odgovori sa citatomCitat

mina hvala na poruci, tek sad sam video vas odgovor. Ostali parametri sem trombocita (28) su dosli skoro u\do normale. Osim terapije na prirodnoj bazi, ne prima nikakve lekove. na wma su mu rekli da je mozda prolazno stanje usled toksikacije. treba da uradi krajem meseca jos jednu biopsiju jer se sadasnji rezultati ne slazu sa dijagnozom
Sačuvana
tonka
Gost


« Odgovor #3 poslato: 21.11.2008. 16:44 »
Odgovori sa citatomCitat

pozdrav,
ja sam oboljela od aplastične anemija prije godinu dana,prvo su sumljali na trombocitopeniju nakon čega su mi propisani kortikosteroidi koji nisu bile od nikakve pomoći,stoga nakon ponovne napravljene biopsije koÅ¡tane srži koja je nažalost neizbježna ustanovljena AA.proÅ¡la sam takoÄ‘er i izolaciju u kojej sam provela 33 dana,takoÄ‘er isto mi nije pomoglo,mada su mi davali 80 posto Å¡anse izlječenja.......nakon primitka imunoglobulina stanje mi se donekle stabiliziralo,da ne spomjnjem da sam kroz svo to vrijeme primala transfuzije eritrocita i trombocita......od petog mjeseca stanje mi se stabiliziralo,nisu mi bile potrebne transfuzije,i ks mi se lagano podiže nema drastičnog padanja kako je do tada bivalo svaji par dana,doduÅ¡e i dalje su mi jako  iski tromb oko 30,ali mi se hemoglobin podiže i eritrociti,treba znati da je ajko usporen tijek liječenja i da stvarno treba biti strpljiv,s obzirom da sad ne primam nikakvu terapiju stanje mi je stabilizirano.......molim ako je neko viÅ¡e upoznat sa AAda mi odgovori,

      unaprijed zahvaljujem
Sačuvana
elvira
Gost


« Odgovor #4 poslato: 09.02.2009. 20:50 »
Odgovori sa citatomCitat

borim se sa aplasticnom anemijom od 2002 godine skoro 7 godina .kada su mi dijagnosticirali tu bolest pocela sam sa terapijom ciklosporin sandimun i kortikosteroid pronizon ali samo 7 dana u mjesecu i to je tako trajalo  godine.bez terapije sam vec skoro 5 godina a ks,mi je trombociti 109, le 4,5. er 3,67 . hgb.8,1. u pocetku je bila dosta niza er.2,5.  le.2,5 hgb.6, trombociti samo 5 .nisam bila nikad na transfuziji osim u pocetku dva puta sam primala trombocite ,ali su se gubili tj.nije ih kostana srz primala.sada je moja kostana srz oporavljena za 80% tako da se nadam da ce tvom drugu to isto da uspije.
Sačuvana
milinko67
Novajlija
*
Poruke: 1


« Odgovor #5 poslato: 12.02.2009. 17:51 »
Odgovori sa citatomCitat

EJ BATO,HTEO BI JEDAN SAVET,MOM CALETU JE DIJAGNOSTICIRANO APLASTICNA ANEMIJA,IMA 75 GODINA I JAKO TESKO PODNOSI TEK LECENJA..HEMOGLOBIN JE VRLO NIZAK 4,5,6 ZAVISI OD TOGA KADA JE PRIMIO INFUZIJU KRVI.MOLIM TE PISI DALI IMA NEKE LEKOVE  KOJI POJACAVAJU STVARANJE ERITROCITA,NORMALNO OSIM TRANSFUZIJE.DOSAD JE PRIMI PREKO 40 DOZI KRVI.PUNO POZDRAVA,MILINKO.
Sačuvana
predrag
Gost


« Odgovor #6 poslato: 09.03.2009. 16:09 »
Odgovori sa citatomCitat

Samo da javim sadasnje stanje. Trobociti su se popeli na 55, pije samo Noni sok i nista drugo, ostale vrednsoti KKS u normali, stvarno zacudjujuce. Kod doktora nije bio 7-8 meseci, ok kako su mu uradili sve analize , rekli da nema aplasticni anemiju ali neznaju sta je. Leci se na svoju ruku sa nonijem. 
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu