Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: menta pulegium, barska nana ili (verem)  (Pročitano 564 puta)
bubica1
Novajlija
*
Poruke: 1


« poslato: 05.02.2009. 16:29 »
Odgovori sa citatomCitat

Molim da mi pomognete oko karakteristika za ovu vrstu biljke, jako mi se svidja ovaj caj, al se bojim da ne pretjeram u kolicini i nacinu pripreme
Sačuvana
griva1978
Punopravni član
***
Poruke: 131


« Odgovor #1 poslato: 28.02.2009. 19:08 »
Odgovori sa citatomCitat

po meni je kao infuz sigurna za oralnu primjenu
Sačuvana
loparac-58
Novajlija
*
Poruke: 5


« Odgovor #2 poslato: 01.03.2009. 13:12 »
Odgovori sa citatomCitat

Mentha pulegium ili Patuljasta nana. Mentha arvensis ili Barska nana. Trava od verema ili verem  je neÅ¡to sasvim drugo. Mentha pulegium raste na livadama i oko kuća gdje po pravilu ima ovaca. Ovce skoro sve popasu ali nju iz nekog razloga neće. MeÄ‘utim za čovjeka je jako ljekovita i korisna. Pčele je salijeću sve dok ima cvata. Nije nimalo otrovna. Smijete je piti i konzumirati u neograničenim količinama, bez ikakve bojazni da će te postati zavisni ili da će biti nekih neželjenih posledica. Odličan je čistač krvi, dobra za gornje disajne puteve ,naročito u čajnim kompozicijama. A za stomak i stomačne tegobe je viÅ¡e nego odlična, po meni mnogo bolja od Mentha piperita ili Pitome nane .TroÅ¡im je godinama i ne mogu zamisliti zimu, a da nemam bar jednu vreću suve herbe, od ove nadasve ljekovite biljčice.Treba brati (odsijecati ) makazama gornje dijelove biljke u cvatu. Naročito treba paziti da nema kakve prljavÅ¡tine ili ovčije vune tj.dlaka. OsuÅ¡iti u hladu i sa grančica svući suve cvjetove i lišće a grančice baciti.Živjeli i mnogo pozdrava sa Majevice !!!
Sačuvana

Majevica planina
griva1978
Punopravni član
***
Poruke: 131


« Odgovor #3 poslato: 04.03.2009. 20:40 »
Odgovori sa citatomCitat

ja ovu vrstu mente berem već desetak godina ali bome niti na jednom od tih područja nema ovaca... dakle može rasti i tamo gdje ih nema :)
Njeno kao infuz je sigurna za oralnu upotrebu dok je njeo etreično ulje izrazito toksično ( zato ga i nema u klasičnoj prodaji).
Sačuvana
loparac-58
Novajlija
*
Poruke: 5


« Odgovor #4 poslato: 09.03.2009. 21:45 »
Odgovori sa citatomCitat

ja ovu vrstu mente berem već desetak godina ali bome niti na jednom od tih područja nema ovaca... dakle može rasti i tamo gdje ih nema :)
Njeno kao infuz je sigurna za oralnu upotrebu dok je njeo etreično ulje izrazito toksično ( zato ga i nema u klasičnoj prodaji).
Tačno je to što kažeš da je ima i tamo gdje nema ovaca. Ali ja sam iz iskustva zapazio da je mnogo brojnija na livadama gdje ispašu vrše ovce, koje je izbjegavaju vjerovatno zbog mentola koji sadrži u svom hemijskom sastavu.I tu je brojnija jer joj ne smetaju druge trave i može nesmetano da se širi. Taman posla da koristimo eterična ulja, to prepuštamo kozmetičkoj industriji, naše interesovanje su ČAJEVI koje ja decenijama konzumiram. A zadnjih desetak godina konzumiram u sezoni čajeve od svježih ljekovitih biljaka, koji su po meni neuporedivo jači i ljekovitiji (kvalitetniji) od čajeva suve herbe !!!
Sačuvana

Majevica planina
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu