Herbateka    
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
Autor Tema: PCOS - pitanje za endokrinologa ili ginekologa?  (Pročitano 124 puta)
WBIKI
Novajlija
*
Poruke: 1


« poslato: 13.04.2009. 14:50 »
Odgovori sa citatomCitat

Imam problem od juna prosle godine,visok prolaktin i izostanak menstruacije cetiri meseca. Moj ginekolog mi je uveo Bromokriptin bez analize hipofize, vec samo na labolatirijskim analizama koje su ukazivale na povisen Prolaktin. Bromokriptin sam popila jednu kutiju ( 2x 1/2tablete) i Prolaktin se vratio u normalu i od tada ga ne pijem. Iza toga se ciklus "normalizovao" , menstruacije sam imala normalno 2 meseca, zatim je 2 meseca usledila pauza da bi u decembru prosle godine ponovo dobila, ali do dana danasnjeg izostaje. U medjuvremenu sam proveravala labolatorijski prolaktin, TSH stitne zlezde i secer i sve je u redu. Radila sam i PAPA test i on je bio dobar. Krajem decembra prosle godine ginekolog mi je uveo kao terapiju Diane 35 kako bi vestacki prouzrokovali menstruaciju i popila sam 3 kutije i idalje nista. Otisla sam ponovo na kontrolu i ginekolog mi je izbacio Diane 35, kao dijagnozu je naveo STERILITET, nikakvu novu terapiju mi nije odredio i rekao mi da se javim kada dobijem menstruaciju i da cu je kad tad dobiti... Zbog svega ovog sam jako zabrinuta i neznam sta da radim.
Ginekoloski izvestaj sa predhodnog pregleda je bio:endometrijum u proliferativnoj fazi,tanak.DO vise uz uterus oba bez vecih folikula sa vise sitnih po obodu policisticnog izgleda. Douglas slobodan.grlic konican bo.

Prosle nedelje sam uradila i hormonski status i dobila sledece rezultate:
TT-4 159.0 (55-165)
TT-3 2.9 (1.2-3.0)
TSH 3.1 (0.17-4.05)
ACTH 17 ( DO 60)
KORTIZOL 8h 694.0 (150-638)        17h 453.0 ( 80-388)
INS     0'      25.0 (2.5)              I' 137.0
C-PEP 0'        1.5 (0.35-1.17)   I'    6.2
FSH 8h 4.5
LH 8h 9.3
Estradiol 8h 113.0
Progesteron 8h 8.0
Testosteron 8h 0.46
Prolaktin 8h 605.0
Prolaktin 12h 272.0
Koliko se ja razumem C-peptid mi je visok, kao i Kortizol... Sta to znaci? I da li su ovo rezultati pre za endokrinologa ili ginekologa?

Nisam udata, imam svega 28.god i rada sam u blizoj buducnosti da ostanem u drugom stanju. Molim Vas za savet, predlog ili bilo sta sto mi moze pomoci.
Sačuvana
tekisunshine
Gost


« Odgovor #1 poslato: 14.04.2009. 15:52 »
Odgovori sa citatomCitat

PCOS je problem nestabilnog insulina u krvi.90% ishrane treba da je sa glikemijskim indeksom ispod 50(tabele mozes naci na internetu),uradi u laboratoriji test rezistencije na insulin(uz prethodnu konsultaciju sa endokrinologom,ako je los rezultat prepisace ti odgovarajucu terapiju),bavi se sportom bar 30 min dnevno(fizicka aktivnost takodje regulise insulin).Uzimaj manje ugljenih hidrata(i to samo one slozene) a vise belancevina i povrca(najbolje da se obratis nutricionisti).

Znaci redosled:endokrinolog,nutricionista pa tek posle nekog vremena ginekolog.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Odgovor  |  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

Powered by SMF 2.0 RC1 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | herbateka.eu