• Dobrodošli, gost
news News: Novo ... Biljke i Cajevi, mogu se poruciti.
Pogledajte Spisak i porucite Ovde
news

Autor Topic: cista na jajniku  (Procitan 8598 puta)

albatros

  • Gost
cista na jajniku
« on: 29.11.2007. 22:51 »
  •  
Molim vas za preporuku nekog prirodnog lijeka?

Imam 26.g.
Ultrazvukom color dopplerom dijagnosticirana mi je cista na lijevom jajniku veličine
uterus 58,8 mm x 37 mm. Cista je hipoehogenog sadrzaja, a vrijednosti tumoroznih biljega su:
CA-125  =36,13   (dozvoljeno do 35); -dakle kod mene povisena vrijednost
CA 19-9 =  3,88   (dozvoljeno do 39);
CA 15-3 =22,65     (dozvoljeno do 25)
Doktorica mi preporucuje laparoskopiju jer "sumnja" da ce cista nestati sama od sebe.
Na moj prijedlog da pokusamo najprije terapijski, propisala mi je lijek "primulut nor tb" koji trebam piti 7 dana u 2. fazi ciklusa (poceti piti 7.12.) pa ce nakon 3 mj ponoviti ultrazvuk.
Hormoni mi nisu testirani. Mjesecnica redovita zadnjih 7 mj. Prije toga izostanak od 3 mj.

***Prije 2 god drugi ginekolog mi je ultrazvucno postavio dijagnozu policisticnih jajnika pracenih simptomima neredovitih mjesecnica, blago pojacane dlakavosti, akni na bradi.
 Sadasnja ginekologinja kaze da nemam policist.jajnike jer je posljednjim ultrazvukom ustanovljena samo 1 cista na lijevom jajniku, desni je uredan. (ranije ciste na oba jajnika su ocito nestale same od sebe)***

Na ovom forumu sam nasla nekoliko recepata za ciste na jajniku od kojih sam planirala poceti sa preslicom,kantarionom i hajduckom travom u jabucnom octu...
Nisam sigurna da li je to najbolji izbor ili mi predlazete nesto drugo?
Neznam da li ovaj prirodni lijek izaziva prsnuce ciste ili djeluje na njeno smanjenje,
smijem li ga koristiti uz navedeni lijek-primulut nor tb, uglavnom molim vas za misljenje i preporuku? Svako iskustvo i savjet su dobrodosli. Unaprijed hvala!
Logged

t.b.

  • Gost
Re: cista na jajniku
« Reply #1 on: 30.11.2007. 15:20 »
  •  
Ako pijes lek koji je hormonski,NEMOJ ga kombinovati sa cajevima,posto i oni hormonski deluju.Ako pijes samo cajeve,mozes kombinovati ocajnicu , virak(vrkutu) i neven.Kod nekih je od ovih cajeva cista pukla,a kod nekih se i smanjila ali su to redji slucajevi.

Doktorka ti je dobro savetovala laparoskopiju jer ako je cista gusceg sadrzaja,tesko da ce od cajeva nestati.Prilikom laparoskopije se histolosko-patoloskom analizom utvrdi i koja je vrsta ciste.To svakako uradi ako uskoro planiras trudnocu.Ako ne,moze i da ceka.Povisen tumor marker je sasvim uobicajen kada su u pitanju ciste,

Od hrane koristi vise makrobiotike,manje mesa i mlecnih proizvoda(uzmi one sa minim. sadrzajem masti).
Logged

albatros

  • Gost
Re: cista na jajniku
« Reply #2 on: 30.11.2007. 19:51 »
  •  
Hvala na brzom odgovoru, samo da kazem, trudnocu ne planiram uskoro pa bih onda ipak pricekala taj drugi ultrazvuk da vidim hoce se cista smanjiti ili mozda nestati.

Ovaj lijek koji mi je dr propisala trebam piti samo 7 dana (u drugom dijelu ciklusa).
lijek se zove se "primulut nor tb", za sada neznam nista o njemu, pretpostavljam da JE hormonski.

Smijem li onda ostatak mjeseca (15.12.-31.12) u kojem ne trebam piti lijek nastaviti s tim cajevima i u kojem omjeru kombinirati ocajnicu virak i neven i koliko kolicinski dnevno treba piti te smiju li se ti cajevi piti i za vrijeme mjesecnice ili se piju nakon m. ili mozda prije (buduci da djeluju na hormone)?
Da li je eventualno pucanje ovakve ciste s obzirom na velicinu i gusci sadrzaj opasno?
Ako postoji jos neko upozorenje i savjet poput ovog da se ne smije piti caj i hormonalne tablete istovremeno molim vas svi koji nesto znate napisite jer me malo strah da si ne naskodim vise nego pomognem.
Svako iskustvo je dragocjeno.  Jos 1 puno hvala na pomoci!
Logged

t.b.

  • Gost
Re: cista na jajniku
« Reply #3 on: 01.12.2007. 12:44 »
  •  
Prvo skroz zavrsi sa terapijom pa onda mozes na cajeve(na 1,5 l vrele vode po kasika od sve 3 biljke i ostavi pola sata da stoji).U medjuvremenu probaj sa ishranom za koju sam ti rekla.

Ciste mogu biti nezgodne ako se uvrnu ili puknu.Izazivaju velike bolove a moze se i zavrsiti operacijom.

Cula sam da su nekima pomogle i kontracep. pilule Yasmin.Meni nisu pa sam bila na laparoskopiji.
Logged

albatros

  • Gost
Re: cista na jajniku
« Reply #4 on: 01.12.2007. 22:13 »
  •  
Hvala puno t.b.
Da, cula sam za Yasmin kontracepcijske, ali one se piju svaki dan i to nekoliko mjeseci a meni je dr propisala ovaj lijek za samo 7 dana u mjesecu i tako 3 mj do ponovnog uzv-a.
Na netu pise da je "moj" lijek za sprecavanje recidiva -tj. ponavljanja preboljene bolesti i da ne sadrzi estrogen.
Nije mi to bas jasno, otici cu do dr u pon pa cu ju pitati kako djeluje.
Poslusati cu tvoj savjet da ne mjesam iako bih najradije sve moguce probala u sto kracem roku pa da vidim na uzv za 3 mj jel djeluje.
Kolika je bila tvoja cista i jesu li ti dr na osnovu uzv i dr nalaza rekli koja je vrsta ciste  ili tek nakon laparoskopije?
Mene malo strah te laparoskopije ali ako se bude moralo, a sto je tu je.
Logged

t.b.

  • Gost
Re: cista na jajniku
« Reply #5 on: 02.12.2007. 10:34 »
  •  
Moja cista je bila 5 cm.Lekari su sumnjali (na osnovu ultrazvuka)da je endometrioza(endometrioticna cista) ali je histolosko-paroloski nalaz prilikom operacije pokazao da je to (na srecu)hemoragicna cista.
Pre toga sam je 6 meseci "tretirala"svim i svacim ali nije mrdnula pa sam resila da ide napolje posto planiram trudnocu.
Sada sam u strahu da se ponovo ne javi neka cista pa pokusavam da ishranom(onom koju sam pomenula)to izbegnem.Koliko sam shvatila,treba drzati u organizmu sto nizi nivo estrogena posto on pogoduje razvoju cista(i drugih izraslina),a to se postize izbegavanjem punomasnih mlecnih proizvoda,sto manje mesa,najvise povrca,nesto manje voca,vezbanjem.Uglavnom se sada snabdevam u prodavnicama zdrave hrane mada mi "promakne" i nesto nezdravo.Nedavno sam operisana tako da cu tek za koji mesec, na osnovu svog iskustva,moci da kazem da li od ovakve ishrane ima vajde,citala sam da je mnogima pomoglo.Ako neko jos zna nesto o ovoj temi,bilo bi lepo da se javi.Ovakva ishrana je dobra i za one koji imaju endometriozu.
Logged

Grom

  • Novajlija
  • *
  • default avatar
  • Posts: 8
    Re: cista na jajniku
    « Reply #6 on: 05.12.2007. 09:59 »
    •  
    Da li neko moze da mi napise da li da pijem caj od virka ili macine trave za cistu na jajniku, ili oba i kako? Cista nije vodena, nego mesavina endometriozne i mucinozne.
    Hvala
    Logged

    višnja

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #7 on: 05.12.2007. 22:39 »
    •  
    nalaz Uterus ispružen,normalno velik,pravilan u kavumu uterusa sluznica 9  mm desno i iza uterusa unilokularna cista 43 x 25 mm glatke i tanke stijenke urednih protoka lagano ulazim u menopauzu stomak u donjem dijelu bolan,napet mjehur stalno traži pražnjenje,pritisak na debelo crijevo.Ginekolog se zakočio nema ga več 3-4 tjedna a zamjene nema.
    Logged

    38963

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #8 on: 17.01.2008. 15:17 »
    •  
    Imam ciste na jajnikom pa slicna velicina pila sam Primolut-5 a u isto vrema caj od  bokvica to susi cistu i namaluje bol ali treba 6 mjeseca bez prekina da pijes 1 l na dan a pila sam za sredzivanje mensstruacije saj od kopriva nevena i ajducka trava 1 l na dan .Ima pobolsanja a budi principijelna i rezultati su vidljivi nakon mesec dana.
    Logged

    dada86

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #9 on: 06.03.2008. 14:12 »
    •  
    imala sam cistu na lijevom jajniku,posljednji pregled je donio rezultat da mi je pukla. ali cijeli taj mjesec mi je bio čudan iscjedak,jako čudne boje˙(smedjkaste). nakon toga sam imala još jednu menstruaciju koja je bila manje obilna nego inače mada nemam nikada jak ciklus.izmedju svega toga sam imala odnos,da li je to uredu ili postoji rizik od trudnoće? imala sam sve simptoni su mi bili kao i svake menstruacije.
    Logged

    beybe

    • Gost
    Re: cista na maternici
    « Reply #10 on: 06.05.2008. 02:33 »
    •  
    POZDRAV SVIMA,MOLIM ZA BILO KAKVU POMOC ILI SAVJET.MOJOJ MAJCI USTANOVLJENA JE CISTA NA MATERNICI,ZA PAR DANA TREBA SE OPERIRATI.POSLIJE OPERACIJE TREBA DA KORISTI NEKE HORMONALNE TABLETE,DA LI MOZE NEKI SAVJET ILI  KOMENTAR NEKOGA KO JE KORISTIJO BILO STA DRUGO SAMO NE HORM.TABLETE.HVALA ZA SVE STO NAPISETE,POZDRAV
    Logged

    yuhuu

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #11 on: 07.05.2008. 20:47 »
    •  
    trebam ici na laparoskopiju (uklanjanje ciste pored lijevog jajnika..vodena dimenzija 6x5 cm otprilike)
    zanima me gdje si ti obavila laparoskopiju i kojeg doktora preporučaš?
    Logged

    mare

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #12 on: 31.07.2008. 14:50 »
    •  
    Opcenito za zenske bolesti ti preporucujem mjesavinu cajeva:neven,preslica,stolisnik sa 2. kapi svedske grencice. to pijes 3 puta na dan, a isto tako se peres u tome. ja sam se tako izljecila od hpv-a.
    Logged

    nermana

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #13 on: 12.08.2008. 10:12 »
    •  
    Postovani,
    ultrazvucnim pregledom mi je ustanovljena gusta cista na lijevom jajniku velicine 4 cm.Predlozeno je da ponovim ultrazvucni pregled.Ukoliko se ustanovi da cista ne nestaje,vec raste ,sta je dalje ciniti. Je li operacija ciste neminovna ? Da li se u mom slucaju moze uraiti laparoskopija ili se mora izvaditi cijeli jajnik? Imam 26 god.n,nisam udata,nemam djecu.
    Hvala
    Logged

    sit

    • Gost
    Re: cista na jajniku
    « Reply #14 on: 28.11.2008. 15:23 »
    •  
    kako mogu lijeciti cistu nakon operacije i posto radim nakon koliko dana se mogu vratiti na posao
    ja sam izvadila jedan jajnik i kako mi moze biti bolje kakve lijekove mogu piti
    Logged