• Dobrodošli, gost
news News: Novo ... Biljke i Cajevi, mogu se poruciti.
Pogledajte Spisak i porucite Ovde
news

Autor Topic: Zeleni caj (negativne strane)  (Procitan 19216 puta)

Maylar

  • Gost
Zeleni caj (negativne strane)
« on: 14.03.2006. 01:53 »
  •  
Retko ko prica o losim stranama zelenog caja,pogotovo u poslednje vreme,kada je ovaj caj postao "cudesni lek" za skoro sve moguce bolesti od lose koze i probave,do kancera...
Buduci da sam veliki postovaoc biljne medicine (pa i zelenog caja) volela bih da ovde pojasnim neke stvari i upozorim ljude koji ga koriste,na neka njegova malo poznata,negativna dejstva,o kojima,u odusevljenju njegovim pozitivnim dejstvima,nedovoljno ili nikako prica.
U prekomernim dozama,ovaj caj moze da izazove svakakve nezeljene posledice.Pre nego sto ih nabrojim,verovatno se pitate sta je prekomerna doza?Oni koji su u skorije vreme citali bilo koji casopis o zdravlju i lepoti,koji na sav glas hvale zeleni caj,odmah ce sa sigurnoscu reci 5 solja.
Nazalost ovo je cesta (i velika) greska.Radi se o nenacitanosti i pogresnom prevodu casopisa...stvar je u tome da zapadni prevodioci Japanskih recepata jednostavno zanemaruju razlicite mere (u ovom slucaju velicinu solja) koje se koriste za merenje istog.Pogledajte bilo koju sliku/fotografiju Japanskog rituala caja i videcete da su soljice male,skoro upola manje nego nase (zapadne),koje su standardno od 2 dl (za one koji piju iz onih jos vecih,neka vam je nebo u pomoci).Znaci,prava mera je 5 solja od oko 1 dl,nikako onih nasih od 2 dl.
Takode,nikada ne pijte zeleni caj posle pet sati popodne.Uticace veoma lose na vas san i tezice da se talozi u jetri,kao toksin.
A ostale (i mnogo teze) negativne posledice su:
Uznemiren stomak
Zatvor
Glavobolja
Znojenje (ovo je istovremeno i pozitivna osobina,jer se telo oslobada toksina (ipak,pripazite da ne dehidrirate))
Anksioznost
Nervoza
Nesanica
Nemir
Agitacija
Tremor
Iritacija
Srcana aritmija
Drhtanje
Gorusica
Gubitak apetita
Mucnina
Povracanje
Dijareja
Nesvestica
Zvonjava u usima
Pojacan secer u krvi
Pojacan holesterol u krvi
Trovanje jetre
Konvulzije

Takode je VEOMA (moguce cak pogubno) losa ideja kombinovati ovaj caj sa lekovima za umirenje,anti-depresantima,lekovima protiv bolova,lekovima protiv alergija (bilo koji antihistaminik),pilulama za kontracepciju,lekovima za snizenje temperature...po nekim novijim istrazivanjima (od pre mesec-dva) Americke zdravstvene agencije,kombinovan sa nekim antibioticima izaziva mozdani udar.
Kombinovan sa obicnim aspirinom (acetylsalicylate) ili sam,u vecim dozama,sprecava zgrusavanje krvi i podstice obilno krvarenje (obicno iz nosa).Takode kod osoba neznijeg nervnog sastava u istoj ovoj kombinaciji (sa aspirinom) moze da dovede do ozbiljne nervne krize,pracenje krvarenjem,grcenjem,gubljenjem,buncanjem...ovome sam pre samo tri dana uzivo prisustvovala.
Osoba kojoj se dogodilo je dvadesetih godina,nikada nije bolovala ni od cega ozbiljnijeg od blage anksioznosti i nepusac je i vegeterijanac.Pravovremenom reakcijom lekara,sve se zavrsilo u urgentom centru,a obavesteni smo da je moglo mnogo,mnogo gore...Stanje u kojem se osoba nalazila pre intervencije je izgledalo tako specificno,da mogu da ga opisem samo sa dve reci:los trip.
Zbog ovog skoro iskustva,a i zbog svega sto sam od tada saznala o zelenom caju,evo ovaj topic.
I jos nekoliko saveta za kraj:zeleni caj nikako ne davati deci ispod 12 godina,nikako ne piti za vreme menstruacije i duplo nikako za vreme trudnoce.Takode pripaziti (i po mogucstvu izbegavati) kada uzimamo lekove,a ako bas ne mozemo da ga isbegnemo,obavestiti svog lekara o mogucim posledicama i posavetovati se sa njim/njom.
To je to....nadam se da je dovoljno i da ce nekome pomoci.Sve dobre strane zelenog caja nastavljaju da vaze,ali uz oprez.
Samo pametno i ostanite zdravi :)
Logged

bela

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #1 on: 14.03.2006. 11:05 »
  •  
Vrlo koristan text!
I u koriscenju biljaka treba biti oprezan i umeren.
poz
Logged

royst

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #2 on: 14.03.2006. 11:31 »
  •  
Draga Maylar,
ovo je odlicno i drago mi je sto i ovo napisala, jer je piti zeleni caj, postalo bukvalno moderno a veliki br. ljudi ni ne zna sta tacno pije, nego kao culi da je dobro. Samo da jos dodam da ga ne treba kombinovati sa kafom a pogotovu ne sa kojekakvim "energetskim" napicima koji su takodje moderni (ili popularni) i to narocito kod mladjih osoba.
Pozdrav.
Logged

Maylar

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #3 on: 14.03.2006. 20:19 »
  •  
Bella,hvala na podrsci...u pravu si,za oprez i umerenost,ljudi su se previse opustili sa biljem.Ono je zdravo,to su pravi i prirodni lekovi (cesto delotvorniji od ovih hemijskih) ali nikada ne treba zaboraviti oprez.
E,a,royst,bas dobro receno i savrseno tacno...ljudi se pomame za necim i ne pitaju za lose strane,a trebalo bi.Isto,hvala na dodatku,potpuno si u pravu,sa ovim cajem ne treba uzimati nista sto sadrzi kofein,jer ga zeleni caj ima vise nego kafa.
Logged

Biki

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #4 on: 14.03.2006. 21:19 »
  •  
Posto vidim da ste dosta upuceni u negativne strane zelenog caja molim vas da mi pojasnite uticaj istog na koagulaciju ( iako sam zensko imam blazi oblik hemofilije) . Da li ima uticaj i na rad tiroidne zlezde ( kod mene je ona malo usporena tako da svako jutro uzimam terapiju  i sada je situacija pod kontrolom )? Uobicajeno pijem 2 solje zelenog caja, jednu posle dorucka , drugu posle rucka. Da li bih trebala po vasem misljenju da prestanem da ga pijem?Hvala unapred na odgovoru.
Logged

Maylar

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #5 on: 15.03.2006. 19:01 »
  •  
Znate sta,ja nisam doktor ili travar (osim za svoje i potrebe moje porodice),ali se prilicno razumem u bilje...zeleni caj poznajem zaista dobro i sa stopostotnom sigurnoscu mogu da vam kazem da nikako ne biste trebali da ga uzimate ako patite od bilo kog oblika hemofilije,jer on sprecava koagulaciju krvi u velikoj meri (on je jak anti-koagulent,toliko,da pri intezivnoj i preteranoj upotrebi,kod potpuno zdravog coveka,izaziva krvarenje iz nosa i drugih supljina!).Znaci,ne,nikako.
Nazalost,njegov uticaj na rad tiroidne zlezde je vise nego povoljan,toliko da se sada u svetu proizvode i pilule na bazi zelenog caja...znaci,za vas,on je kontradiktoran,jer vam u jednom pomaze,a u drugom odmaze.
Najbolje ce biti da se o ovome posavetujete sa doktorom ili nekim dobrim travarom u vasoj blizini.Mislim,sa obzirom da je kod vas rec o blagom obliku hemofilije,da biste mogli da nastavite sa jutarnjom soljom caja,ali da bi onu u podne trebalo definitivno ukinuti.Ponavljam,potrazite savet lekara ili travara,obavezno!
Inace,nesto sto nije vezano za ovu temu,ali je vezano za hemofiliju i krvarenje uopste:ne znam da li ste upoznati sa veoma blagotvornim delovanjem biljke koja se zove rusomaca (latinski Capsella bursa-pastoris,u narodu i na ovim prostorima poznatija kao hocu-necu ili voli me-ne voli me).To je tanka biljka srednje visine,malih srcastih listova i sitnog belog cveta,koju ste verovatno cesto vidali po kanalima i livadama.Ova biljcica je veoma snazan koagulent,bilo da se od nje pije caj,sok,kupke ili se prave oblozi i tamponi za mesta koja krvare.Pomaze,veoma,kod hemofilije i svih drugih krvarenja,ukljucujuci menstrualno i krvarenje iz nosa (u kom slucaju se koriste tamponi namoceni u njen sok).Posto je sada prerano da se ova biljka nade i bere,potrazite je osusenu u biljnim apotekama i kod travara.Nisam sigurna koliko je dostupna u prodaji,ali ako je nadete,verujte mi to je nesto najbolje sto mozete koristiti protiv ovog vaseg stanja.
Dajem vam ovde dva recepta,za caj i za sok:
Caj:mala pregrst  (oko 30gr) na litru vode.3-4 soljice dnevno,ali za decu samo jedna.Kod krvarenja iz nosa,natopite tampon ovim cajem i stavite u nosnicu koja krvari.
Sok:malo teze ga je napraviti.Pravi se samo od sveze biljke i glavna je i udarna terapija kod svih oblika krvarenja.Treba iscediti sok iz sveze biljke (ovo bas nije lako,ali ako imate sokovnik,mozete ga upotrebiti,pri cemu kasnije tecnost dobro procedite).Casu ovog soka pomesajte sa kasicicom meda i pijte po jedan mali gutljaj svakog sata.Sto se tice nosnog krvarenja,vazi isto sto i za caj:tampon,pa u nos.
Naravno,ako uzimate bilo kakve lekove,preporucujem vam da se pre upotrebe bilo kojeg biljnog recepta,posavetujete sa lekarom ili iskusnim travarom,jer (kao sto sam u tekstu o zelenom caju pomenula) moze doci do negativnih posledica kada se biljka pomesa sa lekom.I mada za rusomacu nikada nisam cula da ima bilo kakva negativna dejstva,treba biti oprezan.
Pa,srecno.
Logged

Biki

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #6 on: 15.03.2006. 21:22 »
  •  
Draga Maylar, mnogo Vam hvala na odgovoru.  Za mene ce posebno biti koristan Vas savet protiv krvarenja iz nosa sa kojim se cesto "borim". Veliki pozdrav za Vas i Herbateku.
Logged

dnina

  • Novajlija
  • *
  • default avatar
  • Posts: 39
    • Email
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #7 on: 16.03.2006. 13:44 »
  •  
Draga Maylar,

Poste se dobro razumete u biljke da li biste mogli da mi nesto preporucte od biljka. Ja imam sindorm PCO ( Policisticne jajnike) znaci hormonalni poremecaj ( imam visak andorgenda ( muskih hormona)) i disbalans FS/FHS, tako da mi menstuacija neredova, maljava sam a i kosa mi opada(skoro da sam ostala celava). Mogu da vam kazem da sam ocajan jer hormone necu da korisim a za bilje ne znam koje jer  da li :Ocajnica, angjilca sinens, ili neke druge biljke.

Molim vas za pomoc,
nina
Logged

Maylar

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #8 on: 20.03.2006. 03:57 »
  •  
Znate kako,moram da ponovim da ja nisam doktor...sa vasim stanjem sam upoznata i mogu vam dati par saveta,ali vas molim da sve to prihvatate sa oprezom i strpljenjem.
Za hormonalne poremecaje,zeleni caj je za sada jedan od najboljih biljnih lekova...procitajte dobro ono sto sam gore napisala o istom i ako vam se ne kosi sa onim sto sada uzimate,3 solje dnevno su vasa mera (dobro procitajte deo o soljama).
Ja bih se radije vasim simptomima pozabavila posebno,pa vam za probleme sa menstruacijom preporucujem dva recepta za vaginalno ispiranje:
Recept 1 (protiv izostanka menstruacije):po pregrst (50 gr) stolisnika (Achillea millefallium),omana (Inula helenium),persuna (Petroselinum hortense) i kadulje (Salvia pratensis),na 2 litre vode.Ispirajte se ovim redovno.
Recept 2 (protiv nepravilne menstruacije):po pregrst (50 gr)stolisnika (Achillea millefallium),nane (Mentha pulegium),persuna (Petroselinum hortense) i kadulje (Salvia pratensis),na dve litre vode.Ispirajte se redovno.
Vi cete najbolje prosuditi koji od ovih recepata vam vise odgovara.Ubacila sam i latinske nazive biljaka,da biste,ako kupujete ovo u biljnoj apoteci,bili sigurni da ste dobili pravo bilje.Isto tako,pripazite da tecnost koristite na 37 stepeni C (znaci priblizno ljudskoj temperaturi,umocite lakat u tecnost i ako ne osetite ni toplo,ni hladno,to je to) i najvise dva puta dnevno.
Za opadanje kose vam preporucujem jedno,nazalost,prilicno "mirisno" resenje:
Uzmite beli luk,izgnjecite ga i utrljajte dobro u koren kose.Uvijte glavu peskirom i drzite tako nekoliko sati,pa onda isperite (bojim se da je miris malo tezi za izvuci iz kose).Tako svakoga dana.
Drugi nacin je da dobro skuvate koren obicne koprive i tom vodom perete kosu prvo sedam do cetrnaest dana zaredom (u zavisnosti od uspeha) a onda svaki treci dan,dok ne vidite puno poboljsanje.
Cula sam da je Ginko biloba takode veoma dobra za kosu koja opada,ali za sada nemam recept...ako ga budem nabavila postavicu ga ovde,a vi se raspitajte.
Uopsteno bih vam preporucila da jedete beli luk (ne preterano,moze uzrokovati pad krvnog pritiska),dosta persuna i celera,koji pojacavaju lucenje estrogena i pijete caj od maticnjaka (ne vise od tri solje dnevno,a i manje,ako vam se bude spavalo (divan je za umirenje i nema posledica jacih od pospanosti,ako se pretera) i caj od majcine dusice.
Sto se tice biljaka koje ste naveli,"Ocajnica" (a naziva se i macina trava,sto stvara mnoge zabune i mesanja sa valerijanom (koja definitivno nije za vas problem) je,latinski "Nepeta cataria" i mada je ona veoma dobra protiv steriliteta i nije stetna (osim tokom trudnoce) nisam sigurna koliko bi vam pomogla,jer je njeno glavno delovanje vezano za upale,stres,varenje,san,itd.U svakom slucaju mozete pokusati,zasto da ne?Preporucujem vam jedino da u slucaju oralnog uzimanja ovoga (ispiranje ne racunam) prekinete sa zelenim cajem,a maticnjak svedete na jednu solju.
Za drugu biljku koju ste naveli (Angelica sinensis zanana i kao dong gui ili zenski zensen) mogu da vam kazem ovo:njena zona delovanja je prvenstvano u okviru bolnih menstruacija,ali se preporucuje za skoro sve "zenske" bolesti.Ona je sedetiv i deluje protiv bolnih ili neredovnih menstruacija,povreda,stomacnih bolova,blage anemije,upala,visokog krvnog pritiska,analgetik je i anti-spazmativna biljka.Takode je i jak afrodizijak,ali da to ostavimo po strani.
Generalno,za lek,od ove biljke se koristi prvenstveno koren,koji se uglavnom uzima sirov (nastrugan) ili suv,ali isto tako cesto u sircetu ili vinu(sto pojacava njegovo dejstvo na krvnu sliku) ili sagoren u pepeo (u kom slucaju se ovaj pepeo uzima sam ili u malo vode i uglavnom sluzi za zaustavljanje krvarenja).Doza ne bi trebala da prelazi 3-15 gr,u zavisnosti od vrste leka.Sprecava razvoj streptokoka i jos nekih bakterija.Moze da izazove alergijsku reakciju,dijareju i nelagodnost u stomaku.
U svakom slucaju,kaze sa da ova biljka veoma povoljno deluje na povecane estrogena i ujednacava ga u organizmu,ali ovo nije u potpunosti dokazano.Ipak,mozda je najbolje da sami probate,ako mozete da nadete.Pazite samo na doziranje (o ovome je najbolje da razgovarate da travarom ili apotekarom u biljnoj apoteci,a i da pratite uputstva na pakovanju) jer je kod razlicitih preradevina ove biljke i doziranje razlicito.
U slucaju uzimanja bilo kog leka od ove biljke,prekinite oralno uzimanje ostalih cajeva koje sam navela.Inace,biljka je srodna nasem persunu i celeru,koji imaju slicna,mada blaza,dejstva,kao sto sam vec pomenula.
Draga Dnina,na kraju ovog posta,nadam se da ce vam nesto od ovoga pomoci i da cete se osecati bolje.Ako vam bilo sta sto sam napisala nije jasno,samo pitajte i javite mi kako vam navedene biljke deluju (koju god da odaberete).Srecno :)
Logged

underwaterboy

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #9 on: 27.03.2006. 22:50 »
  •  
Procitao sam vas text ipa bih vas zamolio za savet.vec 3 god patim od jake anksioznosti i na terapiji sam xanaxom.za zeleni caj sam cuo da opusta i moze vise da se pije ,do litar dnevno ali samo odredjene vrste .ja sam dugo pio vrstu gun powder  ali ne vise od dve solje na dan ,jer znam za istocnjacku filozofiju o umerenosti i mislim da mi je prijalo.veceras sam procitao o negativnim dejstvima pa sam se malo zabrinuo .interesuje me da li da ga izbacim zbog xanaxa ili se slazete da upotreba istog zavisi od vrste t.j. kolicine teina,kofeina... ( znam da cete mi reci dsa izbacim xanax :-) ) unapred hvala!!!
Logged

Maylar

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #10 on: 28.03.2006. 02:50 »
  •  
Pa buduci da ste se prakticno drogirali od kako ta dva pijete zajedno i da ste u bilo kom trenutku mogli da upadnete u stanje soka (ovo je vec kod mnogo vecih doza,ali ipak),sta mislite da cu vam reci?
Zeleni caj (bilo koje vrste,nezavisno od kofeina) i xanax (mislim da se jos zove i alprazolam) je JAKO losa ideja.Buduci da je svaki lek za smirenje,protiv nesanice,umirenje bolova,anti-depresiv i ostali lekovi te vrste (racunaju se cak i anti-histaminici) potpuno kontradiktoran sa svim "vrstama" ovog caja i izaziva svakakve posledice (u vasem slucaju,verovatno jaku omamljenost i strasnu pospanost,ali zavisi u kolikim razmacima jedno od drugog ste uzimali),mozete zamisliti koliko losa ideja.
Treba biti jako pazljiv.Zeleni caj ili bolje receno caj,od biljke cajevca (Camellia sinensis),se zaista moze naci u dosta razlicitih izdanja i u dosta mesavina sa drugim biljem.Ono sto se zove ulong (ili oolong),crni caj,kineski caj,indijski,ruski,senca,nefermentirani caj itd. je sve ista biljka,drugacije pripremljena.I bilo da su u pitanju ti cajevi ili mesavine,kao sto su,primerice,sada ponovo prilicno popularan "Earl Gray",koji je ustvari crni caj sa bergamontom,ili bilo koja druga mesavina,treba biti veoma oprezan kada dode do mesanja sa lekovima.Ustvari,licno imam samo jedan savet za takvu upotrebu:ne radite to.
U vasem slucaju,nadam se da niste imali nista gore od "slatkih snova".Ako su vam se pojavljivali neobjasnjiv svrab,osip,crvenilo,oticanje usana,stezanje u grudima (znam da anksiozni ljudi na ovo vremenom naviknu,ali mozda koji put nije bilo od toga),tresenje,udaranje srca (znam i ovo ide u "rok sluzbe" ansioznosti,ali opet mozda neki put nije bilo samo od toga),drhtaji,aritmija i tahikardija,glavobolja,mucnina ili bilo koji od ostalih simptoma koje sam gore navela,treba odmah da se obratite lekaru i potanko objasnite...
I ne,necu vam reci da prestanete sa xenaxom (ma koliko malo poverenja ja licno imam u "hemijske" lekove),to svakako treba da vam kaze lekar,a ja to nisam.Preporucicu vam da do daljnjeg (dok ne prestanete sa lekovima)  prestanete sa zelenim cajem,ako ne zelite trovanje jetre.
A,reci cu vam i nesto drugo:buduci da ste anksiozni,vama bi veoma prijao caj od maticnjaka,koji je veoma blag,a efikasan lek u borbi protiv anksioznosti i svega onoga sto je prati.Ni on nije najbolje sto mozete da uzmete sa lekom,bar ne u vecim dozama,ali jedna solje dnevno,najmanje sest do osam sati posle (i pre) uzimanja leka,mislim da ne moze da skodi,a mora mnogo da koristi.On opusta i smiruje,a oni koji pate od blazih oblika anksizonosti ga cesto uzimaju umesto lekova.Inace,mera je 2 kasike caja na solju (2dl) vode.Drzati 15 min. poklopljeno i piti toplo.
Mozete da pijete i majcinu dusicu,ona produzava dejstvo lekova za smirenje u organizmu,a ne kosi se ni sa jednim lekom (bar do sada nije poznato).
Eto,tako i slobodno pitajte ako vas jos nesto zanima.Srecno!
Logged

Vana

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #11 on: 28.03.2006. 10:07 »
  •  
Puno pozdrava svima na sajtu!!!

Maylar iako niste doktor vidim da se razumjete u trave. što se zelenog čaja tiče i sama sam upoznala neke njegove loše strane. Anksioznost, nemir želučani problemi i pad tlaka ( ima dosta nizak, pa ga skinuti i nije baš teško). Međutim ja sam ga pia oko 2 dcl dnevno i to oko podneva. Moj problem je ustvari neuredna menstruacija još od puberteta a dijagnoza policistični jajnici. Buduči da ste gore već nešto pisali o toj temi molim Vas da date preporuku i meni. Koje čajeve da uzimam i na koji način. Koristila sam pravu macinu travu, poboljšanje je bilo samo trenutno i nije djelovalo dugoročno. Pila sam i čaj od peršina, ali sam onda imala stalno izmokravanje što mi je stvarno otežavalo život. Trenutno uzimam Vitex agnus castus u tabletama. Jednu dnevno, no ja dok got pijem te tablete nemam ciklus. Kad prestanem ciklus stigne. malo sam zbunjena ovim, jer kažu da se Vitex pije 3 mjeseca i da bi u to vrijeme trebala imati . Kod mene nije tako. Molim Vas za savjet.
Logged

underwaterboy

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #12 on: 28.03.2006. 22:32 »
  •  
hvala za savet i pomoc.da imao sam slatke snove ali nekada i pracene tremorom,pogotovu ujutru i nije mi bilo jasno zasto tako lose spavam iako sam pod terapijom pa sam to pripisivao raznim ,izgleda pogresnim stvarima.to je bilo bas ucestalo zimi ,kada sam pio vise caja. onda po logici stvari ,ne bih trebao da pijem kumbuhu,koju sam poceo da pravim sa zelenim cajem? a sta bih ,po vasem misljenju,trebalo da pijem ,sem vode -caj od nane,m.dusice...?  mnogo vam hvala na odgovorima i podrsci a po nacinu pisanja vidim da vam je energija odlicna i da ste jako stabilni! jako mi se svidja sto niste odmah ispljuvali lekove jer sam ja bio u stanju totalnog nefunkcionisanja-klaustrofobija,agorafobija,sociofobija...tako da su oni bili jedini izlaz za pocetak normalnog funkcionisanja i resavanja situacije.  hvala veliko jos jednom !!
Logged

ruza

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #13 on: 29.03.2006. 17:48 »
  •  
Draga Mayar,
Moji ciklusi su bili manje-vise redovni (povremeno sam imala preduga krvarenja pa sam ih regulisala sa kontracepcijskim pilulama).  Nikada se nije dogodilo da izostane, pa cak i kasni. Medjutim u borbi za ostajanjem u drugom stanju sam pocela da pijem razne cajeve. Primetila sam da od pocetka uzimanja macine trave se sve pocelo menjati, zatim sam presla na vrkutu i nista bolje. Sada pijem zeleni caj, vrkutu, vitex, koprivu, malinu i nanu skupa. To sam sve smuckala u nekom omeru i po 2-3 solje (od po 2 dl) popijem. Kolicina te mesavine je jedna kasicica na jednu solju. Medjutim sada mi je ciklus poceo izostajati, prethodni je dosao za 44 dana, a evo i ovaj kasni. Ne znam da li da prestanem ili da nastavim. Citala sam da su to dobre mesavine za mo j problem pa sam mislila mozda i pomogne.
Znam da nisi doktor, ali iz tvojih saznanja sta mi mozes reci. Hvala ti mnogo unapred.
Pozdrav!
Logged

Maylar

  • Gost
Re: Zeleni caj (negativne strane)
« Reply #14 on: 30.03.2006. 04:51 »
  •  
Evo,odgovoricu svima,samo su odgovori poduzi,pa sam podelila odgovore,onim redom,kako ste pitali:
ZA VANU:Volela bih da mi pojasnite koje lekove uzimate,jer to moze da stvori kontradiktorne efekte sa Vitex agnus castus-om.
Inace,tesko da vam Vitex agnus castus izaziva zakasnjenja u menstruaciji sam od sebe,jer se on prvenstveno i koristi (i deluje) za ustaljivanje ciklusa.Ustaljuje lucenje i nivo hormona u organizmu.
Ali (i ovo naglasavam) buduci da biljni lekovi (kao i svi ostali) od osobe do osobe deluju drugacije,verujem vam i moguce je,ma koliko malo verovatno bilo.Mnogo je verovatnije,ipak,da ako ova biljka to izaziva,onda to radi jer je nekako (mozda i nesvesno) mesate sa necim sa cim ne bi trebala da se mesa.Proverite dobro lekove koje uzimate.
Da li mozda uzimate bilo koji vid hormonalne terapije?Sve se racuna od pilula za kontracepciju,do kortizonskih lekova...takode i ako uzimate neke lekove za smirenje,koji uticu na nivo dopamina u mozgu...takvi lekovi (bilo koji od njih) bi mogli da izazovu ovakve smetnje,mada sam sklona da mislim da,ako je to u pitanju,onda su sigurno neki od lekova koji se "bakcu" sa hormonima (kao sto su kontraceptivne pilule).
Takode veoma vazno,jeste li imali problema sa varenjem,otkako uzimate te tablete?Mozda zgaravicu ili manji osip,svrab ili crvenilo na kozi?Ako je tako,osetljivi ste na ovu biljku i ne biste je trebali uzimati ili bi trebli smanjiti kolicinu.Bilo bi dobro da potpuno prestanete da uzimanjem za neko vreme (jedno mesec dana) da vidite kako ce to ici.Zaista bih vam savetovala da probate vaginalne kupke cije sam recepte navela i ranije,ali evo ih ponovo:
Recept 1 (protiv izostanka menstruacije):po pregrst (50 gr) stolisnika (Achillea millefallium),omana (Inula helenium),persuna (Petroselinum hortense) i kadulje (Salvia pratensis),na 2 litre vode.Ispirajte se ovim redovno.
Recept 2 (protiv nepravilne menstruacije):po pregrst (50 gr)stolisnika (Achillea millefallium),nane (Mentha pulegium),persuna (Petroselinum hortense) i kadulje (Salvia pratensis),na dve litre vode.Ispirajte se redovno.
Vi cete najbolje prosuditi koji od ovih recepata vam vise odgovara.Ubacila sam i latinske nazive biljaka,da biste,ako kupujete ovo u biljnoj apoteci,bili sigurni da ste dobili pravo bilje.Isto tako,pripazite da tecnost koristite na 37 stepeni C (znaci priblizno ljudskoj temperaturi,umocite lakat u tecnost i ako ne osetite ni toplo,ni hladno,to je to) i najvise dva puta dnevno.Inace,ako vam ovaj tip ispiranja tesko pada,ove kupke mozete primenjivati i na tamponima (koje dobro namocite u tecnost),ali ne duze od pola sata,ujutru i uvece.
Inace,smatram (cak vam savetujem) da biste po nastavku uzimanja Vitex agnus castus-a svakako trebali preci na tinkturu (pri cemu kolicina koju treba uzeti moze biti i do 60 kapi,koje se uzimaju izjutra,sa time sto bih ja vama preporucila 20 do najvise 40,u casi obicne vode,ujutru) a tablete izbaciti,jer cesto sadrze i nezeljene sastojke,osim onih korisnih (boje,zasladivace,konzervanse).
Za macinu travu vazi da je dobra za ovakve stvari,ali ona je svakako bolja za sterilitet,a postoje bolji recepti za ovakve probleme kao sto je vas.Persun,nazalost ima taj propratni efekat (zato je jako dobar za pospesivanje mokrenja) i kao sto vidite ima ga u oba recepta koja vam preporucujem,ali vam u njima nece izazvati isti problem,jer je u pitanju spoljna upotreba.
Jos vam preporucujem tinkturu nevena,ciji cete recept naci na samom dnu ovog posta.
Toliko za vas dok se opet ne javite :)

ZA UNDERWATERBOY:
Nemoj da mi zahvaljujes,drago mi je da mogu da pomognem...Nisam protiv lekova,kada je to potrebno (mada mi je,kao osobi koja ih se nauzimala,mrska i sama pomisao na hemijske lekove,nekad se mora),ali mislim da ti dodatkom bilja uz njih,mozemo poboljsati zdravlje i opste stanje,jos vise nego sto ti oni sami cine.Pa da pocnem.
Za kombuhu (koja je inace zaista,zaista dobra),moram da ti kazem da ce kolicina koju imas morati otpadne,buduci da je u pitanju "onaj" caj.Lepa vest je da kombuhu (mislim na samu gljivu) ne moras da bacis,ona se moze gajiti i u drugim cajevima,kao sto su:
u sipkovom caju (nema ogranicenja u kolicini,mada ne bih pila vise od tri solje dnevno,jer sadrzi dosta vitamina C,koji u velikim kolicinama steti jetri i burbrezima.Jedino ne preporucujem ovaj caj u kombinaciji sa bilo kakvim vitaminima ili bilo kojim lekom koji sadrzi aluminijum ili gvozde)
u kamilicinom caju (nikako ako si mozda alergican na polen,ali inace dobra.Ne vise od jedne solje dnevno,zbog lekova (moze da izazove pospanost) i ako ti se pojavi bilo kakva rakcija na kozi,prestani odmah.Inace,licno kamilicu ne volim,jer je anti-koagulent,pa moze da (u vecim dozama ili u kombinaciji sa aspirinom i drugim lekovima koji imaju isto svojstvo) izazove krvarenje iz nosa ili drugih mesta).
u caju od lista kupine (najvise tri solje na dan,ako imas osetljiv stomak,bolje izbegni).
A mozes da probas i sa gajenjem u jabukovom sircetu (mislim da bi ti ovo zbog lekova najmanje skodilo),podjednako je ukusno i jos zdravije nego u caju (ali onda moras da smanjis kolicinu koju uzimas,dve kasike ujutru u casu vode,kao da je rec o obicnom jabukovom sircetu).
Inace,cajeve koje ti preporucujem su maticnjak (jedna solja dnevno,negde "izmedu" lekova,da ne bude kontradiktorno,inace jako dobar i veoma smiruje i opusta),majcina dusica (koja produzava delovanje lekova i maticnjaka,od 3-5 solja dnevno) i nana,(uvece po solja,opustice te).
Jos nesto,mozda smesno,ali bilo bi dobro da makar tri puta nedeljno,a najbolje svaki dan.doruckujes ovsenu kasu.Znam kako zvuci,ali probaj,zaista je jako dobro za anksiozne osobe,jer ovas smiruje,a nema kontradiktornosti sa lekovima.
Recept je:
3 solje vode
1 solja ovsenih pahuljica
pola kasicice soli
Vodu posoli i neka provri.Dodaj pahuljice i kuvaj najmanje 10 min,a moze i vise,dok se zgusne i ovas ne omeksa.Neka odstoji minut-dva u serpi u kojoj se kuvalo,pa izruci u posudu i umesaj secer (kolicina po licnom izboru) ili jos bolje med i dodaj cimet ili karanfilic,a mozes i neko suvo voce,suvo grozde,suve smokve,sljive itd ili svezu rendanu jabuku.Dobro je sa mlevenim orasima,bademima ili lesnicima,kao i sa mlevenim keksom,sta ko voli.
Toliko za sada i pitaj slobodno sta te zanima.

ZA RUZU:Uh,uh,pa ti si zaista svasta smesala...o kojoj razmeri se tacno radi,koliko koje biljke sadrzi caj koji uzimas?
Inace,procitaj sta sam napisala Vani,dosta od toga vazi i za tebe,pogotovo deo sa hormonalnom terapijom...postoji mogucnost da takve terapije zajedno sa Vitex agnus castus-om izazivaju upravo suprotan efekat,od uobicajnog (veoma povoljnog po vecinu "zenskih" bolesti) ove inace blage i delotvorne biljke.
Za ostalo,idemo redom:
Vitex agnus castus je najbolje uzimati u kapima (tinkntura) do 60 kapi dnevno,obavezno ujutru,u casi vode.Licno preporucujem dozu oko 40 kapi.Inace nije stetna,ali se ne sme mesati sa hormonalnom terapijom bilo kojeg tipa,kao ni sa lekovima koji deluju na dopamin u mozgu (zato dobro proveri koje lekove uzimas i kog su tipa).
Vrkuta (Alchemilla vulgaris) je prilicno ozbiljna biljka,da bi se shvatala tako olako,kako ti to izgleda cinis.Ona regulise probleme po pitanju preobilnih menstruacija,ali buduci da je biljka jakog koagulativnog dejstva (zgusnjava krv),kod osoba koje nemaju problem sa tim,moze da ozbiljno poremeti ciklus.Takode, (ovo nije cesto,ali ipak) ako imas problema sa disanjem,stegnutost grla ili grudnog kosa, bolove u grudima,osip,svrab,cireve ili oteklu kozu,slabost,iscrpljenost i promene boje koze (koza moze da pocne da zuti od nje),to bi moglo biti od nje.Pripazi sa ovom biljkom i drzi se striktne doze:2-4 gr (1/3 do 1/2 kafene kasicice) grama na solju (2 dl) vode,najvise tri solje dnevno,izmedu obroka.Dnevno ne bi smela da uneses vise od 5-10 grama ove biljke.
Nana nije stetna,ali ogranici njenu upotrebu na najvise tri solje dnevno,zbog dejstva peperminta na zeludac.
Kopriva takode nije stetna,osim sto u nekim slucajevima moze da izazove mucninu.Ipak,vazno je da li uzimas caj od lista ili od korena (koren je generalno mnogo bolji za sterilitet i hormonalne probleme).Problem sa koprivom je sto je ne treba mesati sa anti-koagulentima,jer je i sama anti-koagulent,lekovima protiv dijabetisa (moze da se pokaze povisen secer),lekovima protiv visokog krvnog pritiska (mogu da se pojave varijacije u pritisku) ,lekovima za nervozu i slicno (povecava njihovo dejstvo) i lekovima protiv upala ili temperature,kao stoje npr. diklofenak,febricit itd.
Malina nema neka veca losa dejstva,osim sto moze da izazove blagu mucninu i probleme sa stolicom (blaga dijareja).Postoje neke indikacije da utice na krvni pritisak,ali samo u vecim dozama.
Za zeleni caj mozes da procitas sta sam ranije napisala,sve to vazi.
E,sada kada sam sve to nabrojala,za pocetak mislim da bi trebalo da razdvojis cajeve koje pijes (mesavina koju si napravila ne valja je sadrzi jak  koagulenat i nekoliko antikoagulenata,za pocetak,pa zamisli kakve to konflikte u organizmu stvara).Ako vec zelis sve da ih pijes,mozes,ali razdvojeno.Inace,mozda bi trebalo da probas one recepte za vaginalne tuseve,koje sam dala Vani,a i tebi i njoj bih preporucila jos jedan recept,koji mozes da napravis,sada kada bude nevena.
Ispuni tri 3/4 tegle sa cvetovima (glavice) nevena i nalij votku,tako da ih prekrije.Neka mesavina stoji jedan mesec (povremeno promuckaj) na umerenoj temperaturi izmedu 18-25 C.Posle toga,dobro procedi i cuvaj u dobro zatvorenoj flasi.Trebalo bi dnevno da uzmes tri puta po jednu kasiku.Veoma je dobro za probleme sa menstruacijom,ali i u borbi protiv steriliteta i nema nezeljena dejstva (osim sto moze da se pojavi svrab koze,u kom slucaju treba prestati sa uzimanjem).
Dobro,toliko od mene za sada,a ti pitaj ako te sta jos zanima.Sto znam,reci cu.
Mnogo srece svima.
Logged