kombuha

11 odgovora [Zadnja poruka]
Anonymous

sta je to kombuha i kako se koristi njeno sirce?

Re: kombuha

Anoniman korisnik Napisao:
-------------------------------------------------------
> Interesira me kako se gljiva Kambuha zove na
> latinskom ili engleskom tj. pod kojim ga nazivom
> mogu naci u specijaliziranim trgovinama
as> Unapred hvala!sta je kambuha

Re: kombuha

Nedavno sam donela kombuhu od svoje mame. Kod nje sam probala napitak i dopao se i deci i meni. Posto sam stigla kuci uvece a ujutru sam isla na posao, stavila sam kombuhu sa malo njene tecnosti u frizider da me saceka dok se narednog dana vratim s' posla i skuvam joj caj. I tako je i bilo. Skuvala sam caj, dodala secer, ohladila caj na sobnu temperaturu. Onda sam kombuhu kratko oprala u mlakoj vodi i spustila u ovecu teglu u kojoj je bilo 4 litra caja na sobnoj temperaturi. Ostavila sam tako u kuhinji i otisla na spavanje. Medjutim jutros me malo brine to sto kombuha nije isplivala na povrsinu nego je blize dnu moje tegle. Kod moje mame u obe tegle koje ona ima kombuha pliva po povrsini. Ova moja kombuha je lepe svetle boje ali me brine samo to sto nije na povrsini. Da joj nesto ne fali ili da nije pocela da odumire?
Hvala unapred na savetima.

Re: kombuha

Postovani,
S obzirom da sam 1992.g ponovo “vratio” na ovdasnje prostore “cajnu gljivu”, a 1995. u “Trecem oku “ objavio feljton o “svelecnom kombuha napitku”, te izdao u malom tirazu knjizicu “Kombuha kljuc vecnog zdravlja”, dacu sebi za pravo da ponesto prokomentarisem (dopunim) u vasoj solidnoj informaciji o kombuhi i njenom gajenju. Nemam nista protiv da upotrebite te dopune i korekcije na forumu u obliku u kome vam dostavljam ovaj tekst.
Izvinjavam vam se ako nesto od mojih napomena zvuci kao kritika, ali uistinu, nema u tome niceg zlonamernog. Naprotiv! Osim toga, u granicama svojih mogucnosti i raspolozivog vremena, mozete racunati i na moju aktivniju podrsku, jer “Herbatekin” trud veoma cenim.

Herbateka: Ovaj èaj sadrži…
Dragan Puaè: Kombuha napitak nije caj. Sama “gljiva”, se hrani cajem i secerom (saharozom) i daje ukusan svelecni napitak.

Herbateka: Gljiva” mora da se gaji u rastvoru crnog ili zelenog èaja i šeæera u vodi,
uz dodatak jabuènog siræeta ili prethodne „ture” istog èaja,…

Dragan Puaè: Jabucno sirce i kasika nekog alkoholnog pica, skuvanom caju dodaje se samo kada se kombuha dobije u suvom stanju (postom) bez “maticnog napitka”. Inace ga uopste, radi okiseljavanja caja ne treba koristiti.

Herbateka :…i, na odgovarajuæoj temperaturi…

Dragan Puaè: Tu se misli na sobnu temperaturu.

Herbateka:… (potrebno joj je nedelju dana da se samoreprodukuje),…

Dragan Puaè: Zavisno od kvaliteta vode, caja, secera, spoljasnje temperature, visine tecnosti (caja) tj. visine posude u kojoj se ona gaji, geopatogenih i drugih stetnih zracenja, vreme samoreprodukcije moze biti od 5 do dvadesetak dana. Ipak je rec o «zivom bicu» a ne o biljci ili sl.

Herbateka:... Èaj od kombuhe treba praviti u veæoj providnoj staklenoj tegli...

Dragan Puaè: Nije neophodna ni providna tegla niti staklena posuda. U ruskim selima je gaje u glinenim cupovima, ali kod nas je problem sa glaziranjem (glazura sadrzi olovo) i kvalitetom gline. Neprovidna posuda ce kod nesmotrenih uzgajivaca spasiti kombuhu od stetnog delovanja ultraljubicastig zraka.

Herbateka : Mere koje dajemo su za litar, ali je bolje praviti èetiri litra, jer æe to trajati taman
do sledeæe nedelje.

Dragan Puaè: S obzirom da je dnevno doziranje individualna stvar, a neretko ga ljubitelji kombuhe piju i po litar dnevno, smatram suvisnom ovakvo ogranicenje u spravljanju napitka. Ono sto je veoma, ali ne samo to, bitno je dobr pogodjena kiselost (Ph vrednost). Dako sce se u prevenciji pa i pokusajima lecenja nekik karcinoma, koristiti kiseliji napitak, itd...

Herbateka : Na litar vode treba dodati sto grama šeæera..

Dragan Puaè: Optimalna za vecinu konzumenata napitka statisticki jeste utvrdjena kolicina secera 80-100 grama, ali radi postizanja razlicitih zdravstvenih efekata jos 1959.g dr Davidova je uspesno eksperimentisala sa kolicinama secera koja je isla i do 210 gr. Dodacu jos i to da je dosla i do zanimljivih i korisnih zakljucaka kada je istu kolicinu caja sipala u posude sa vecom povrsinom, tj. kada je visina tecnosti bila manja.

Herbateka :„Gljivu” (može se kupiti u bioduæanima) oprati u mlakoj vodi i staviti u èaj.

Dragan Puaè: O tome koliko se moze biti siguran da se dobila prava, konkretnije, kvalitetna kombuha, pisacu na kraju teksta. A, korisnije je preporuciti ljudima, jer polam 'mlaka voda» je za razlicite ljude razlicit, da ipak «gljivu operu u hladnoj vodi.

Herbateka : Teglu poklopiti gazom i držati na svetlom mestu...

Dragan Puaè: Uz izvinjenje, ali ovo je jedna od najvecih gresaka. Nasi stari su kombuhu unistili, osim sto posle drugog sv. rata nije bilo dovoljno secera, gajili je u neodgovarajucim cajevima, i time sto su je tegle sa njom drzali na prozorima, na svetlom mestu. To svakako treba izbeci. Sta ce oni koji nabave kombuhu od ljudi koji se nisu pridrzavali ovog pravila?

Herbateka : U sluèaju dužeg odsustvovanja od kuæe, „gljiva” se može i osušiti izmeðu dva lista filter-papira, a kasnije ponovo koristiti.

Dragan Puaè: Daleko jednostavniji i pouzdaniji nacin je da se kombuha sa nesto tecnosti ostavi u vrizideru. Neki autori smatraju da ona miruje na 8 stepeni C.

A, da li ste dobili pravu kvalitetnu kombuhu. To mozete ustanoviti jedino pod mikroskopom.
Gornji sloj celija kombuhe se specijalizuje za uzimanje kiseonika iz vazduha. Donja povrsina ispusta ugljen dioksid u caj.
E, sada ono najvaznije!
Kada vi, ili neko od koga je nabavljate, imate dva ili vise sloja kombuhe (poredjane kao palacinke jedna iznad druge), jasno vam je da sve druge (donje) kombuhe umesto da uzimaju kiseonik, dobijaju od one koja je na samoj povrsini caja- ugljen dioksid. Naravno da pretpostavljate da donja kombuha propada. To se vidi i po razlikama u njihovoj boji.

Toliko za sada od mene, a forum cu povremeno posecivati, pa Vi ili kome to zaista, ali zaista bude neophodno, i u slucaju da se to ne kosi sa pravilima «Herbateke» mozete objaviti moj e-mail adresu:
eval(unescape('%64%6f%63%75%6d%65%6e%74%2e%77%72%69%74%65%28%27%3c%61%20%68%72%65%66%3d%22%6d%61%69%6c%74%6f%3a%68%70%69%39%33%40%76%65%72%61%74%2e%6e%65%74%22%3e%68%70%69%39%33%40%76%65%72%61%74%2e%6e%65%74%3c%2f%61%3e%27%29%3b'))

Re: kombuha

Osim pica koje je proizvod delovanja kombuhe postoji i ekstrakt od kombuhe koji ima jos jace dejstvo. Primetio sam da sam manje umoran od kako ga koristim (moj posao je vezan za rad na PC-u). Takodje mi je pomoglo da resim glavobolje, a citam da je spektar dejstava ove gljive daleko veci.

Re: kombuha

Treba da nabavim gljivicu (ne znam joj naziv)koju mi je drugarica opisala da je bijela i da ima ukus kiselog mlijeka.Svaki dan se preljeva sa 1/2 l mlijeka i tako je uvijek imamo.Cuva se u tegli.Nakon izvjrsnog vremena ona se razmnozava i mi je dijelimo i tad mozemo i nekome da je damo.Kazu da je za sve dobra.Ocigledno nemam dovoljno informacija o njoj.Ako saznam nesto vise pisacu.Da li na osnovu ovoga sto sam napisala znate reci nesto vise o tome?Mislila sam i sama da je koristim a i moja mama koja je prije pola god. imala mozdani udar.Da li je moze ona koristiti?Ja pijem kombinaciju cajeva za mikrocisticne jajnike (pronasla sam ih na ovom forumu)i da li i ja mogu uporedo ovo dvoje da koristim? HVALA!

Re: kombuha

Molim vas da mi pisite koliko vremena treba da se pije kombuha dali treba da se pravi pauza so napitka kombuhe.djordje Napisano:

> sta je to kombuha i kako se koristi njeno sirce?

Re: kombuha

Puno hvala!
Buba

Re: kombuha

Cembuya orientalis (Latin)
Kombucha (eng)

Re: kombuha

Interesira me kako se gljiva Kambuha zove na latinskom ili engleskom tj. pod kojim ga nazivom mogu naci u specijaliziranim trgovinama
Unapred hvala!

Re: kombuha

Potrazite sva uputsva na adresi: http://www.kombu.de/ .Laki

Re: kombuha

Kombuha, ili, kako se još naziva, japanska gljiva, kombuku, gljiva za dugovečnost,
kargašok čaj, čembuja orijentalis… iako joj u imenu stoji reč „gljiva”, nije samo to.
Naime, to je smesa različitih organizama, uključujući i lišaj, kvasac i neke bakterije
(bacterium džylinum, bacterium gluconicum, acetobacter ketogenum), kao i pichie
fermentantsa. Građena je u obliku višeslojne membrane, sivkaste boje i ne jede se.

Čaj od kombuhe vekovima se koristi u Rusiji i Aziji i smatra se da potpomaže dugovečnost.
Ovaj čaj sadrži koncentrisane visokokvalitetne belančevine koje organizam odmah može da
iskoristi. „Gljiva” mora da se gaji u rastvoru crnog ili zelenog čaja i šećera u vodi,
uz dodatak jabučnog sirćeta ili prethodne „ture” istog čaja, i, na odgovarajućoj
temperaturi će se stalno razmnožavati (potrebno joj je nedelju dana da se samoreprodukuje),
proizvodeći glukuronsku, mlečnu i sirćetnu kiselinu. Prva potpomaže stvaranje nekolicine
važnih polisaharida: hijaluronske kiseline, neophodne vezivnom tkivu, kondroitin-sulfatske
kiseline, koja je osnovica naše hrskavice, mukoitin-sulfatske kiseline, bitne sa našu
sluz i staklasto telo oka, kao i heparin, dok je mlečna kiselina izuzetno korisna za
debelo crevo. Kombuha proizvodi i nekoliko vitamina, kao i enzime koji su korisni za
ljudsko telo. Deluje i kao prirodni antibiotik.
No, zanimljivo je i zapažanje da narodi koji svakodnevno piju po dva i po decilitra čaja
od kombuhe nemaju bore na licu ni druge vidljive znake starenja, poput sede kose ili
staračkih pega po rukama. Utvrđeno je, takođe, da ovaj napitak snižava krvni pritisak,
podstiče rad žlezda, stimuliše metabolizam, odnosno pomaže sagorevanje masnoće, pa tako
smanjuje telesnu težinu, snižava ureju, šećer i holesterol u krvi, pomaže kod reumatskih
i artritičkih smetnji (povećava pokretljivost zglobova i elastičnost kičme i krsta),
nepravilnosti u radu želuca, jetre i bubrega, kostobolje, arterioskleroze, oboljenja
kože… Obnavlja i crevnu floru, pa time i pomaže kod zatvora i ubrzava cirkulaciju,
a pomaže i osobama pod stresom.
Uz to, kombuha prevenira pojedine vrste raka, povećavajući imunitet organizma, a tokom
menopauze smanjuje „valunge”, mada se neposredno posle pijenja ovog čaja može osetiti
vrućina – ali, to je znak da je ubrzan krvotok, što će pomoći pročišćavanje organizma
od toksičnih hemikalija i tečnosti. Pomaže i astmatičarima i obolelim od bronhitisa,
kao i kod kašlja, čisti žučnu kesu, pomaže kod kolitisa, zaustavlja zarazni proliv,
pomaže i kod nesanice, a tvrdi se i da ponovo uspostavlja rast kose.

Kako napraviti čaj od kombuhe?

Čaj od kombuhe treba praviti u većoj providnoj staklenoj tegli, na primer, od pet litara.
Mere koje dajemo su za litar, ali je bolje praviti četiri litra, jer će to trajati taman
do sledeće nedelje.
Na litar vode treba dodati sto grama šećera i kašičicu crnog ili zelenog čaja pa skuvati
i ohladiti. „Gljivu” (može se kupiti u biodućanima) oprati u mlakoj vodi i staviti u čaj.
Teglu poklopiti gazom i držati na svetlom mestu osam dana, da bi „gljiva” „radila”.
Potom odliti čaj i piti, a „gljivu” oprati i ponoviti postupak.
Ako bude duže stajala bez otakanja, napraviće se sirće koje može da se koristi za
kiseljenje, a „gljiva” će se, najčešće, oporaviti. U slučaju dužeg odsustvovanja od kuće,
„gljiva” se može i osušiti između dva lista filter-papira, a kasnije ponovo koristiti.