Kukuruz - Carobno zlatno zrnevlje
Kukuruz možemo jesti cele godine, ali baš je onaj koji na naše stolove dolazi u kasno leto najukusniji i najzdraviji.
Kad sa ulicnih uglova u drugom delu ljeta zamiriše kuvani ili peceni kukuruz, malo ko može da odoli tom ukusnom zalogaju s nogu. Popularni "kuruz", naravno, jedemo i kao kukuruzno brašno, u obliku palente koji su do mnogih kontinentalnih i mediteranskih jela, ili kao izdašan kukuruzni hleb, grickamo "zarazne" kokice, ili, pak, zdravo doruckujemo kukuruzne pahuljice (cornflakes) pomešane s mlekom ili jogurtom i obogacene razlicitim dodacima, kao što su cokolada, voce itd., a tu su i kukuruzno ulje, po prehrambenim svojstvima vrlo slicno sojinom pa se cesto koristi za salate, i konzervirana zrna kukuruza.
Kukuruz je zitarica koja nam je dostupna cele godine, ali upravo je onaj kasnoljetni najukusniji i najhranjiviji. Osim toga, kukuruz je izrazito zdrav; bogat je vlaknima koja snižavaju nivo holesterola u krvi, folnom kiselinom korisnom za krvni sistem, vitaminima, ugljenim hidratima...
Pecenjem ili kuvanjem postaje još zdraviji, jer se u njemu oslobadjaju molekuli koji štite organizam od lošeg delovanja slobodnih radikala.
Ipak kukuruz ima i manje nedostatke; ne sadrži lizin i triptofan, dve esencijalne aminokiseline, pa ga je dobro konzumirati zajedno s mahunarkama, da bi organizam dobio dovoljno belancevina i minerala.
I prehrambena se vrednost kukuruznog hleba osetno povecava ako mu se doda malo sojinog brašna.
Dobar primer kombinacije kukuruza i mahunarki je i salata sa kukuruzom, socivom i vlascem.