Manuka drvo - Leptospermum scoparium
Zbog svoje dugogodišnje izolacije od ostatka sveta te zbog svoje specifične ostrvske biogeografije, Novi Zeland ima neverovatno bogatu floru i faunu. Oko 80% svetske flore postoji samo na Novom Zelandu! Toj fantastičnoj porodice pripada i Manuka drvo, Leptospermum scoparum. Manuka je jedinstveno zimzeleno drvo i raste nekultivirane na širim područjima Novog Zelanda. Cveta leti, a intenzivan miris koji daju njegovi lepi, crveno-rozi cvetovi, pčele jednostavno obožavaju.Od davnina, domoroci Maori koriste Manuku kao lek. Zadnjih 20-ak godina intenzivno se radi na naučnim istraživanjima o lekovitosti manuka meda, neverovatnom, 100% prirodnom proizvodu, nastalom iz predivne '' saradnje '' manuka biljke i pčela. Radi se o mono-cvetnom medu koji prozvode pčele skupljajući nektar s žbunja manuka biljke. Ta cvetna dragocenost sadržava mnoge blagotovorno hemijske spojeve, uključujući organske kiseline, minerale u tragovima, protivmikrobno spojeve, vitamin C, A i beta-karotin, kao i sve vitamine B-grupe. Manuka med je pravi lek za mnoge zdravstvene probleme modernog čoveka!
Manuka med vrsta je meda sa najjačim protivupalnim delovanjem. Pokazao je iznenadjujuće rezultate u kliničkim ispitivanjima, a upotrebljava se, između ostalog, i u lečenju kožnih čireva i opekotina trećeg stepena. Takođe je izvrstan za tretiranje tegoba disajnih puteva.
Indikacije za upotrebu UMF Manuka meda:
atopijski i ostale vrste dermatitisa;
psorijaza;
upale grla, uha, sinusa;
prehlade;
rane i ulkusi na koži;
opekotine;
bolovi i upalni procesi u želucu;
refluks
afte u ustima
probavni i drugi gastrointestinalni poremećaji;
hronični bronhitis;
bronhijalna astma;
rinitis;
sinusitis;
Manuka med može pomoći pri lečenju raznih vrsta bakterija koje obično inficiraju rane. Prof. Rose Cooper sa univerziteta Vales Institute Cardiff (UVIC) ustanovio je da manuka med sprečava pričvršćivanje bakterija na tkivo, što se nužno dešava u procesu infekcije. Takođe, manuka med čini Mršu osjetljivijom na neke antibiotike, poput Okacilina. Za razliku od antibiotika, UMF Manuka med ne stvara otporne bakterije. Te tzv. Superbakterije razviju se nakon što su u par navrata bile izložene delovanju uobičajenih antibiotika.
Naučni radovi objavljeni u Australiji, u Medical Journal of Australia, dokazuju da je UMF manuka med efikasan iu borbi protiv niskog gvožđa u krvi.
Kad se UMF Manuka med stavlja na ranu, upija vodu iz rane i suši je, a antimikrobne materije uništavaju mikroorganizme koji mogu inficirati ranu. Ako se upotrebljava spolja, njime se potpuno prekrije tretirano područje i zamota sterilnim zavojem, pa se zavoj mijenja jednom dnevno. Neverovatno je efikasan jer prodire duboko u kožu.