Rusa - rosopas

rusa_rosopas Rusa trava ili rosopas je trajna zeljasta biljka s debelim i vlaknastim podankom, te razgranjenom stabljikom visine od 30 do 70 cm. Listovi su perasto razdeljeni, odozgo mutnozeleni, a s donje strane modro-zeleni. Žuti su cvetovi složeni u retke štitaste cvatove. Vencic je sastavljen od 4 latice a caška od 2 zelenkasta lapa, u kojima je omotan cvet, a otpadaju kad se rascveta. Plod je valjkasti tobolac, s mnogo cmo-smedjih sjajnih semenki, što imaju maleni belkasti privesak. Rosopas se lako raspoznaje po narancastom mleku što »grize« kad se otkine list. Koren i stabljika puni su toga soka..Biljka ili njen mlečni sok sadrže smole, malo etarskog ulja i organskih kiselina, najviše jabučne i limunove. Rusa ima i desetak raznih alkaloida, kao što su helidonin, homohelidonin, heleritrin i sangvinarin, koji su derivati izohinolina i slični alkaloidima opijuma.
Helidonin je glavni alkaloid i deluje sedativno dok heleritrin jako nadražuje. Sangvinarinove soli su crveno obojene, pojačavaju peristaltiku creva i lučenje pljuvačke, a narandžasta boja soka potiče od berberina. U savremeno doba, rusa se primenjuje za lečenje i olakšavanje tegoba izazvanih onkološkim bolestima, kako protiv dobroćudnih tako i protiv zloćudnih tumora. Antitumoralno dejstvo se pripisuje alkaloidima ruse. Ipak, iako je veoma lekovita, rusa je i otrovna, pa bi trebalo oprezno da se upotrebljava, isključivo po preporuci i u dozama koje propiše lekar ili farmaceut. Rusa se, inače, ne preporučuje trudnicama, dojiljama i deci.
ČAJ ZA JETRU
kašičica ruse
2 dl vode
Kašičicu biljke prelijte ključalom vodom i odmah poklopite. Posle pet minuta procedite i pijte jednu do dve šolje čaja dnevno 15 dana. Potom napravite sedmodnevnu pauzu pa nastavite. Čaj se preporučuje protiv oboljenja jetre i žuči kao i karcinoma.