Alkalna ishrana
Naše telo je alkalno (bazno), ali neke njegove funkcije proizvode kiselinu. Upravo to izaziva stres u organizmu, posebno u probavnom sistemu, kojeg prati višak kilograma i osećaj umora. Stručnjaci tvrde da alkalna ishrana garantuje više energije, ravan stomak i blistavu kožu. Ukratko, da se podsetite - pH je skraćenica za količinu jona vodonika koje ima neka supstanca. Ukazuje na kiselost ili baznost (u ovom slučaju namirnice) i meri se na skali od 0 do 14. Kada je pH vrednost 7 reč je o neutralnoj namirnici, sve ispod 7 je kiselo, a iznad 7 je alkalno. pH vrednost našeg tela je blago bazna i kreće se u granicama 7,35 – 7,45. Kad god unesemo hranu koja narušava ovu pH vrednost, telo reaguje izvlačenjem kalcijuma iz kostiju ili zuba da bi neutralisalo kiselost..... Namirnice se razlikuju prema posledicama koje nastaju posle njihove razgradnje i apsorpcije, tj. prema uticaju na pH vrednost krvi i mokraće. Samo zato što je neko voće ili povrće jako kiselo, ne znači da će povećati kiselost organizma. Najbolji primer za to je limun. Ovo voće je izrazito kiselo - pH vrednost 2, međutim u organizmu postaje alkalan (bazan).
Alkalnom dijetom ili načinom ishrane možete sprečiti nastanak kamena u bubregu, urinarne infekcije, bol u leđima, pa čak i smanjiti rizik od dobijanja raka. Ispucali nokti, suva kosa i koža su prvi znaci da vam je narušena kiselo-bazna ravnoteža u organizmu. Konstantan umor, manjak energije, slab imunitet, nervoza, skolonost cistama, glavobolji, pojava grčeva, gastritisa ili neuritis mogu biti ozbiljni signali da je potrebno da jedete što više svežeg voća i povrća.
U alkalnu ishranu - koja treba da čini 75% ishrane, spadaju namirnice:
Morske alge, luk (crni, beli i mladi), đumbir, brokoli, krompir, paprika, pečurke, karfiol, patlidžan, blitva, kelj, korijander, šargarepa, celer, repa, artičoka, kupus, ren, grašak, papričice, spanać, paradajz, zelena salata, pasulj, rotkvice, krastavac, bundeva.
Od voća - avokado, banana, kokos, smokve, limun, lubenica.
Zatim, seme bundeve, mak, kesten, badem, ulje avokada, laneno ulje, kokosovo ulje, maslinovo ulje, susam, semenke kima, bosiljak, ječam, sojino brašno, sočivo,sojino mleko, morska so, cimet, soja sos, zeleni čaj, jabukovo sirće...
U kiselu hranu - koja treba da čini 25 posto ishrane, spadaju namirnice:
Govedina, svinjetina, teletina, tunjevina i sardine iz konzerve, rakovi, ostrige, džigerica, mesne prerađevine.
Od voća - Šljiva, brusnica, višnja, mandarina, ananas, nar, maline, ribizla, šipak, trešnja, jabuka, breskva, kajsija, borovnica, kupina, grejpfrut, papaja, mango, pomorandža, kruška, ribizla, jagoda.
Zatim lešnik, orah, brazilski orah, indijski orah, semenke suncokreta, pistaći, kikiriki, bademovo ulje, susamovo ulje, ulje šafrana, suncokretovo ulje, sirće od belog vina, balzamiko sirće.
Takođe i jaja, topljeni sir, sladoled, kravlje mleko, tvrdi sirevi, voćni i običan jogurt, puter, margarin. I kisela voda, gazirani napici, vino, voćni sok, crni čaj, kafa, pivo. U nju spadaju i hleb, testenina, pirinač, slatkiši, džem, med, žele, kvasac, čokolada, kakao, kečap, majonez, senf, konzervirana hrana...
Već posle tri dana primene dijete osetićete više energije, ali da biste stekli pravu sliku o tome koliko je delotvorna, potrebno je da se osam nedelja pridržavate alkalnog režima ishrane, kažu nutricionisti.
Prednosti ovakvog načina ishrane su mnogobrojne, ali postoje mišljenja da organizam ishranom ne menja pH vrednost. Neki stručnjaci tvrde da manje kisela hrana može da promeni pH vrednost urina, ali ne i krvi kao i da 'strogim' držanjem alkalne dijete uskraćujete organizam za zdravu dozu Omega-3 kiselina (zdraviji nervni sistem, bolji vid... )
Svakog dana pijte bar litar i po vode sa svežim limunom
Tri puta nedeljno bavite se nekom fizičkom aktivnošću jer se tako ubrzava eliminacija kiselih supstanci iz organizma
Kuvanje i zamrzavanje obara pH vrednost hrane, pa bi valjalo da jedete što više svežih i neprerađenih namirnica
Idealna ishrana obuhvata 75% sveže i 25% kuvane hrane
Ribu uvek prelivajte limunovim sokom.
Svaki obrok treba da sadrži zeleno, lisnato povrće
• Uz meso jedite salatu prelivenu sokom od limuna.
• Svakog dana pijte bar litar i po vode.
• Tri puta nedeljno bavite se nekom fizičkom aktivnošću jer se tako ubrzava eliminacija kiselih supstanci iz organizma.
• Kuvanje i zamrzavanje obara pH vrednost hrane, pa bi valjalo da jedete što više svežih i neprerađenih namirnica.
• Idealna ishrana obuhvata 75 odsto sveže i 25 odsto kuvane hrane.
• Ribu uvek prelivajte limunovim sokom.
• Svaki obrok treba da sadrži zeleno, lisnato povrće.
• Ispucali nokti, suva kosa i koža su prvi znaci da vam je narušena kiselo-bazna ravnoteža u organizmu. To treba da shvatite kao ozbiljan signal, a samo je potrebno da jedete što više svežeg voća i povrća.
(Tanjug)