Jedna jabuka dnevno
Jedna jabuka dnevno može znatno da pomogne i u lečenju brojnih bolesti. Bogata je pektinom koji deluje na osecaj sitosti i povoljno deluje na sistem za varenje, pa se iz tog razloga jabuka smatra najboljom dijetalnom namirnicom. Od njenih plodova priprema se jabucni ocat koji je, pomešan s medom i vodom, okrepljujuce sredstvo za organizam, a korišcena je i kao narodni lek. Jabuka je jedino voće koje može da se jede ujutro na prazan stomak, pre ili posle jela, uveče, čak i pred spavanje. Istraživanjem je dokazano da dve jabuke dnevno smanjuju rizik astme čak za trećinu. Sok od jabuke, međutim, pokazao se kao najjače sredstvo u borbi protiv astme, a njegova tajna se krije u velikom broju antioksidanasa. Tako samo 100 grama jabuke sadrži čak tri puta više antioksidanasa nego ista količina pomorandže, a osam puta više nego ista količina banana. Tajna čudotvornog delovanja jabuke na probleme sa astmom krije se u njenoj kori. Zato ne ljuštite koru od jabuke.
Zbog velike količine pektina, vlakna koja se nalaze u voću, jabuka je odlična u regulisanju varenja. Pektin formira zaštitni sloj oko sluznice želuca, smiruje ga i sprečava iritacije. Upravo zbog toga se, u slučaju problema s varenjem, preporučuje konzumiranje jabuke svakih nekoliko sati, a za smanjivanje grčeva u želucu odlična je prokuvana jabuka.
Jabuke sadrže flavonoide i druge spojeve koji mogu da smanje i spreče slabljenje kostiju, poboljšaju nivo estrogena koji vrtoglavo opada u vreme nastupanja menopauze i poboljšaju apsorpciju kalcijuma i da na taj način umanje rizik od pojave osteoporoze.
Jedna jabuka prosečno sadrži osam odsto naših dnevnih potreba za vitaminom C, poznatim kao odličnim borcem za zdrav i jak imunitet. Pektin koji se nalazi u jabuci podstiče proizvodnju antitela i belih krvnih zrnaca koji uveliko pomažu telu da se odbrani od bolesti.
Jabukovo sirće je izvanredan lek kome uvaženi strucnjaci pripisuju čudotvornu moc i smatraju da ono treba da postane deo svakodnevne ishrane. Jabukovo sirće može da smanji visinu krvnog pritiska. Naime, on pomaže u borbi protiv gojaznosti, smanjuje povećanje nivoa šećera nakon obroka i kontroliše nivo holesterola.