Sve prednosti krastavca
Krastavac je od davnina poznat lekarima kao povrće korisno kod problema sa bubrezima, bešikom i organima za varenje. Prema oceni savremenih dijetologa, reč je o odličnom dijuretiku, povrću koje je veoma važan deo uravnotežene ishrane, ali i neizbežnom 'stavkom' kozmetičke torbice. Kada je tokom 18. veka krastavac priznat kao važan deo ljudske ishrane i tako dospeo na još više trpeza širom sveta, nije bilo potrebno mnogo vremena da ljudi zaborave korisna svojstva ove biljke poznata od davnina. Poreklom iz Indije gde se gaji najverovatnije već više od tri hiljade godina, krastavac je veoma rano privukao pažnju vidara. Lekovita svojstva zelenih plodova bila su poznata još starim Grcima i Rimljanima, od kojih su kasnije i lekari u arapskim državama saznali za sastojke i osobine koje blagotvorno deluju na telo. Nekoliko stotina godina kasnije krastavce vidimo kao povrće koje rado imamo na trpezi. Međutim, ono što je manje poznato, a dijetolozi često ističu, je da je u pitanju plod koji obezbeđuje zdrav napitak koji podstiče lučenje i protok urina.
U kombinaciji sa sokom od celera i šargarepe snižava nivo mokraćne kiseline u telu pa ublažava tegobe koje prate reumu, a u isto vreme sok od krastavca je odličan losion za upaljenu ili iritiranu kožu.
Japanski stručnjaci odavno su došli do zaključka da zahvaljujući visokovrednim supstancama koje se nalaze u soku ovog povrća brojni problemi u radu sistema organa za varenje mogu postati deo prošlosti.
Ipak, rezultati istraživanja sprovedenih još pre pet-šest decenija, ako se izuzme primena u kozmetologiji, još nisu ozbiljnije našli primenu ni u medicini niti farmaciji.
Zahvaljujući posebnim kalupima krastavac može poprimiti nebičan oblik
Budući da ima veoma malo kalorija, krastavac je često na spisku poželjnih namirnica brojnih dijeta i specijalizovanih režima ishrane.
Iako su količine kalcijuma, gvožđa, kalijuma, fosfora, nijacina i vitamina A i C među prosečnim kada je reč o jestivom povrću, krastavac je važan činilac uravnotežene ishrane.
Zahvaljujući kalijumu izuzetno je važan deo ishrane kod osoba sa visokim krvnim pritiskom.
Takođe, krastavac sadrži erepsin, enzim koji pomaže pri varenju proteina.
Neki dijetolozi zbog visokog sadržaja vode (i do 80 odsto) krastavac smatraju najboljim prirodnim diuretikom koji normalizuje lučenje i podstiče protok urina. Na taj način olakšava se rad bubrezima i mokraćnoj bešici.
Pospešuje rast kose, posebno kada se soku od krastavca, koji obiluje silicijumom i sumporom, doda sok od šargarepe, salate i spanaća. Redovnim unosom poboljšava se kvalitet noktiju, a dragocen je u borbi protiv bolesti zuba i desni, naročito u slučajevima upala.