Adaptogeni - superbiljke protiv stresa
Sposobnost prilagođavanja na okolinu urođena nam je, no u savremenom načinu života koji je ispunjen nezdravim navikama i stresom, sve je izraženija potreba za povećavanjem otpornosti organizma na stresne uticaje. Često se to odnosi na dodatke ishrani među kojima se u poslednje vreme često spominju - adaptogeni. Moderan je to naziv za ono što je u tradicionalnoj medicini poznato već milenijumima - biljke koje deluju antistresno i podstiču oporavak organizma. Kad je reč o adaptogenima, taj pojam pre svega obuhvata neke egzotične biljke koje rastu u ekstremnim klimatskim uslovima. Smatra se da njihova sposobnost opstanka u "nemogućoj" okolini ima sličano povoljno dejstvo na ljudski organizam. Adaptogeni "pomažu normalizaciju rada organizma" i "podižu potencijal tela". Opisuju se kao metabolički regulatori koji povećavaju sposobnost prilagođavanja organizma i podnošenje stresnih situacija te pospešuju oporavak od stresa.
Adaptogenima se pripisuju brojni povoljni efekti na zdravlje: deluju kao snažni antioksidansi, jačaju imunitet, povećavaju nivo energije i telesnu snagu, uravnotežuju nivo šećera i masnoća u krvi, smanjuju teskobu, omogućuju bolji san, poboljšavaju raspoloženje i koncentraciju ...
Među tim superbiljkama ističu se različite vrste Ginseng: kineski, japanski, sibirski te indijski, poznat i kao Ašvaganda (ashvagandha).
Često se spominju i mačja kandža (Uncaria tomentosa) te šisandra (Schisandra chinesis) koja je poznata u kineskoj tradicionalnoj medicini po antistresnom dejstvu.
U adaptogena se ubraja i ružičasti žednjak ili rodiola (Rhodiola rosea), poznat i kao zlatni koren. Ova biljka raste i u evropskim planinskim područjima. Penjači i planinari često koriste rodiolu za ublažavanje visinske bolesti, a sve više pokazuju se njene koristi u lečenju depresije i anksioznosti. Zahvaljujući svojoj adaptogenosti, dovodi organizam u stanje ravnoteže.