Drača je i antiseptik
Drača - Paliurus spina cristi odavno je poznata kao antiseptik, prirodan lek delotvoran kod dijareje, dizenterije, zapalenja debelog creva, kao i u lečenju nervnih i reumatskih bolesti. U narodu je zovu još ljuta i crna drača, dračevica, žestica, čalija. Karakteriše je mnoštvo bodlji, sakrivenih ispod listova. Međutim, žućkasti cvetovi plene izgledom od maja do kraja jula, jer stvaraju guste grozdaste cvasti. Cvetovi imaju diskretan miris, ali su veoma medonosni zbog čega ih pčele obožavaju. Drača raste na toplim otvorenim kamenitim mestima, uz puteve, ali i uz drugo grmlje i živicu. Takođe, ljudi je sade i kao živu ogradu. Lekoviti deo biljke su plodovi koji počinju da dozrevaju u avgustu. Oblikasu diska, prečnika dva do tri santimetra, u početku žućkastozeleni, a kada sazru dobijaju žutonarandžastu boju. Svaki ima tri tvrde i drvenaste semenke. Plodovi se sakupljaju kada počnu da žute, suše se na provetrenom mestu zaštićenom od direktnog sunčevog svetla, a čuvaju u dobro zatvorenoj staklenoj ili keramičkoj posudi. Plod je jestiv, svež ili osušen. Ukus je prijatno kiselkast, pomalo podseća na ukus osušenih jabuka. Osušeni plodovi drače mogu i da se melju, pa koriste kao brašno ili kao dodatak drugoj vrsti brašna, dok se celi plodovi dodaju u rakiju radi boljeg ukusa.
Zbog zavidne količine celuloznih vlakana, plodovi se preporučuju za podsticanje boljeg varenja i sprečavanje zatvora. Da bi se postigao željeni efekat, dnevno treba pojesti 10 do 15 nedozrelih plodova, najbolje na prazan želudac.
Plodovi drače u vidu čaja pospešuju izlučivanje urina, a zbog antiseptičnog delovanja pomažu kod upale grla i ždrela i služe za ispiranje usne duplje kod upala desni i sluzokože usta. Čajem se takođe ispiraju zagnojene i teško zarastajuće rane. Ovi čajevi mogu da se piju svakodnevno jer nemaju nikakvu kontraindikaciju.
Med od drače ima žutu ili tamno žutu boju, bez mirisa je, sa blagim, pomalo oporim ukusom. Brzo kristalizira, što ne utiče na njegov kvalitet, a predstavlja znak da je med pravi prirodni. Ovaj med se preporučuje za jačanje imuniteta, snižavanje holesterola i prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Pčelari naglašavaju i da je dobar afrodizijak.
Ča se spravlja tako što se jedna do dve kašičice smrvljenih plodova drače uspe u šolju hladne vode i stavi da se kuva. Kada počne da kipi, sklonite sa šporeta ostavite poklopljeno 10 do 15 minuta. Zatim se procedi i pije jedna do dve šolje dnevno pre obroka.