Goji bobice - Lycium barbarum
Biljka goji ili godži ili vučje bobice, čiji slatki crvenkasti plodovi sadrže 19 amino-kiselina, minerale, germanijum, vitamine B grupe, privukla je pažnju naučnika kada su uočili da se njom hrane vukovi. Godži nazivaju 'bobicama sreće', jer donosi dobro raspoloženje, odličan je saveznik u borbi protiv bolesti i usporava starenje. Žbunasta biljka godži raste na obroncima Himalaja, na Tibetu, u Mongoliji i Kini, a njeni slatki crvenkasti plodovi privukli su pažnju naučnika kada su uočili da ih jedu vukovi. I dok divlje životinje slede svoj instinkt, narodi Dalekog istoka odlično poznaju svojstva godžija i nazivaju ga „bobicom sreće“ jer donosi zdravlje i dobro raspoloženje. Postoje mnoge kineske legende o ovoj biljci, a većina njih odnosi se na sposobnost godžija da produži život i uspori proces starenja. Godži sadrži 19 amino-kiselina, među kojima je i osam onih koje su ključne za rast i razvoj, obiluje mineralima, pre svega cinkom, kalcijumom, selenom i fosforom. Ovo je jedina biljna vrsta koja sadrži germanijum, mineral koji se pokazao veoma uspešnim u borbi protiv raka, bogat je vitaminima, naročito B1, B2, B6, neophodnim za pretvaranje hrane u energiju.
Odličan je izvor esencijalnih masnih kiselina, linolne i omega-6, koje učestvuju u proizvodnji hormona i obezbeđuju nesmetano funkcionisanje mozga i nervnog sistema.
Crvene bobice sadrže beta-sitosterol, koji smanjuje nivo holesterola u krvi, zbog čega je ovo voće idealno i kao prevencija ateroskleroze.
Godži ublažava nuspojave radioterapije i hemoterapije, usporava razvoj komplikacija dijabetesa, štiti jetru, bubrege i mokraćni sistem, pospešuje proizvodnju spermatozoida.
Naučna istraživanja pokazala su da povećava nivo testosterona u krvi, jačajući libido i kod muškaraca i kod žena. Za dobro zdravlje i raspoloženje dovoljno je pojesti četiri do pet plodova dnevno.
Sadi se u baštama, ogradama, plantažama i ne zahteva (gotovo) nikakvu negu prskanja ili zaštite.