Trešnje - izuzetno voće
Naucnici su utvrdili da rekreativci koji konzumiraju sveži sok trešnje osećaju manju bol u mišićima i imaju veću mišićnu snagu tokom vežbanja. Konzumiranje jedne čaše soka od trešnje dnevno nakon vežbe može biti od pomoći osobama koje nakon vežbi imaju bolnu upalu mišića, rezultati su istraživanja. Trešnje sadrže vitamine A, B i C, bioflavonoide, elagičnu kiselinu, antocijanin i melatonin - sastojke koji pomažu u borbi protiv raka, u prevenciji srčanih bolesti, ublažavaju bolove uzrokovane artritisom, glavobolju te simptome povezane sa fibromijalgijom. Sveže trešnje su dobre za otklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti, stoga ih ponesite u ured i grickajte kao međuobrok. Ovom su popisu zdravstvenih dobrobiti trešanja stručnjaci Univerziteta u Bostonu dodali i sposobnost smanjena rizika od gihta. Njihov je tim godinu dana pratio preko 630 pacijenata sa gihtom, a svi su temeljno ispitani o simptomima bolesti, lekovima koje uzimaju, faktorima rizika te konzumaciji trešanja ili ekstrakta trešnje. Stručnjaci su ustanovili kako se rizik od napada smanjio za 75 posto kada su ispitanici jeli trešnje i istovremeno uzimali lek koji smanjuje količinu mokraćne kiseline. Istraživači Univerziteta Michigan tvrde kako antocijanini iz tamnih trešanja mogu smanjiti količinu masnih naslaga na stomaku i da snizi nivo holesterola i šećera u krvi. Ukratko - sjajne su i za vašu liniju!
Prema naučnim istraživanjima, flavonoid koji možemo naći u trešnjama (kercetin) ima antikancerogena svojstva, te pomaže u sprečavanju srčanih bolesti. Trešnje se u nutricionističkom smislu smatraju važnim izvorom kercetina, jer sadrže velike količine po obroku.
Antocijanini koji se nalaze u trešnjama blokiraju upalne enzime i smanjuju bolove. Zapravo, 20 trešanja je deset puta efikasnije od aspirina te ima pozitivne efekte na giht i bolove od artritisa. Trešnje se smatraju izvrsnim izvorom bora, (sadrže 396 ug / 100 grama), što u kombinaciji sa kalcijumom i magnezijumom izuzetno povoljno utiče na zdravlje kostiju.
U 100 grama svežih trešanja nalazi se 82 mililitra vode; 0,2 grama masti; 1 gram belančevina; 16 grama ugljenih hidrata; 12 grama šećera i 2,1 grama vlakana te ima samo 57 kalorija! Trešnja sadrži sve vitamine i minerale, iako u manjim količinama, kao i celulozu, pektin te organske kiseline. Trešnje su jedno od voća sa najnižim glikemijskim indeksom.
U narodnoj medicini, za razne bolesti posebno se preporučuje čaj od trešnje u različitim varijacijama. Protiv bolesti bubrega i mokraćnih organa treba šaku peteljki trešanja skuvati u litru vode. Peteljke se kuvaju dva minuta od trenutka kada voda provri. Onda se čaj ostavi da malo odstoji, procedi i pije nezaslađen povremeno u toku dana u gutljajima.