Rabarbara - zaboravljeno voće
Kako nam je stiglo proleće tako nam je i stigla davno zaboravljena biljka - rabarbara . Nažalost danas većina nas ne zna skoro ništa o rabarbari , zbog čega smo i odlučili napisati o toj zaboravljenoj biljci . Rabarbara je višegodišnja , zeljasta biljka . Poseduje velike listove i trouglastu dugu mesnatu stabljiku . Cveće je zeleno - bele i roze - crvene boje . Iako je rabarbara zapravo povrće , u narodu je poznata kao voće .Rabarbara sadrži puno korisnih kiselina ( jabučna , niacin , pantotenska , folna ) , mineralnih materija ( kalcijum , magnezijum , mangan ) , polifenola i vitamina ( vitamine C i B ) . Rabarbara odlično deluje na digestivni trakt . Već odavno se koristi kao laksativ , lek protiv zatvora . U manjim dozama može izlečiti i proliv . Rabarbara stimuliše metabolizam zbog toga je idealna namirnica za osobe koje žele da izgube višak kilograma . Nedavno rabarbara je postala novi hit između namirnica koje sprečavaju razvoj raka . To je zbog toga što je rabarbara bogata polifenolima - spojevima koji su poznati po svom delovanju na ćelije raka .
Zanimljivo je da se nivo polifenola u rabarbari drastično povećava ako ju ispečete , zbog toga se u borbi protiv raka koristi upravo pečena rabarbara .
Lekovito delovanje rabarbare :
rabarbara je snažan antioksidans
ima antialergijska i protivupalna svojstva
potpomaže regulaciji nivoa holesterola
poboljšava cirkulaciju i metabolizam
prirodni je lek protiv zatvora i proliva
čuva zdravlje očiju
sprečava razvoj raka
poboljšava apetit
U ishrani se koriste samo stabljike rabarbare jer su njeni listovi toksični . Stabljika rabarbare je blago kiselkastog ukusa i pomalo podseća na kisele jabuke .
Ukus rabarbare odlično se slaže sa jagodama , zbog toga u mnogim receptima koristi se upravo ova kombinacija . Neobična , ali ukusna je salata od rabarbare i špargli ili rikule .
Uzgoj rabarbare
Rabarbara nije zahtevna biljna vrsta . Ima veliku otpornost na niske temperature tokom zime .
Biljka ujesen odbacuje lišće , te ulazi u stadijum mirovanja .
Idealne temperature za rast su oko 20-25 ° C. Ne zahteva sunčani položaj , te je idealna u rubnim delovima vrta . Sadi se u rano proleće ( krajem marta) ili u jesen ( sredina oktobra) . U kontinentalnom području treba izbeći kasnu sadnju kako bi se biljke dobro ukorenile pre zime .
Stabljike rabarbare se ne beru prve godine , nego se tek kod dvogodišnje biljke rabarbare može ubrati 2-3 stabljike rabarbare . A redovne berbe se mogu vršiti tek kod trogodišnjih i starijih biljaka . Beru se ručno i to samo stabljike sa potpuno razvijenim listom . Cvjetanje rabarbare troši resurse biljke i usporava razvoj novih listova , zbog toga je cvet potrebno otrgnuti čim se pojavi pupoljak .
Ova višegodišnja biljka ima životni vek i do 30 godina , no najbolja je iskoristivost rabarbare tokom desetak godina . Seme ili sadnicu rabarbare možete nabaviti u poljoprivrednim apotekama ili u bolje opremljenim supermarketima .
(Tanjug)