Čičoka - Helianthus tuberosus
Čičoka ( lat . Helianthus tuberosus ) je biljka koja pripada porodici glavočika. U narodu je poznata i kao divlji krompir, gomoljasti suncokret , jerusalimska artičoka , nahod , morski krompir, morska repa, suncogled. Prepoznatljiva je po velikim žutim cvetovima i visokoj stabljici, koja neretko naraste čak do tri metra u visinu. Čičoka potiče iz Severne Amerike, a danas se uzgaja širom sveta. Najraširenija je u Južnoj Americi, Aziji, Evropi i na Novom Zelandu. Prvobitno je uzgajana kao botanička biljka, no sredinom 18. veka njene krtole delimično su zamenili krompir i postali osnovna hrana u mnogim evropskim zemljama. Koren biljke je pomalo neugledan, gomoljastog, nepravilnog oblika i veličine. No, upravo u tim neprivlačnim i neuglednim gomoljima krije se pravo bogatstvo energije i zdravlja. Ova biljka je izuzetno korisna u lečenju dijabetesa i gojaznosti, jer ima nizak glikemijski indeks - tokom razgradnje inulina u organizmu ne dolazi do rasta glukoze u krvi. Ima pozitivne efekte u prevenciji i lečenju reumatskih bolesti, poput kostobolje, artritisa i reumatoidnog artritisa. Na glasu je kao izuzetan afrodizijak, jer pomaže u jačanju libida, potencije i plodnosti .
Poznato je i njeno snažno antibakterijsko , antioksidativno i diuretsko delovanje .
Korisna je u prevenciji i lečenju alergija , osteoporoze , anemije te bolesti krvi i krvnih sudova .
Jača imunitet , štiti srce i pomaže u prevenciji zloćudnih crevnih bolesti .
Zahvaljujući kalijumu u svom sastavu pomaže u regulaciji pritiska .
Čičoka za razliku od krompira ne sadrži skrob pa se predviđa da će zbog sve većeg broja gojazne populacije i dijabetičara ova biljka u budućnosti postati zamena za krompir .
Ovu biljku odlikuje vrlo niska kalorijska vrednost ( 79kcal na 100g ) , ali i obilje neophodnih nutrijenata .
Odličan je izvor važnih minerala - kalijuma , fosfora , kalcijuma , magnezijuma , gvožđa . Obiluje i vitaminima C , D , A ( beta - karoten ) , kao i vitaminima B grupe .
Sadrži važne i za organizam neophodne esencijalne aminokiseline .
Njen najvredniji sastojak , kojem naučnici pridaju najveću pažnju je inulin . Blagotvorno delovanje inulina na zdravlje. Inulin je polisaharid koji ima snažno pozitivno delovanje na ljudski organizam. Inulin se ne razgrađuje i ne apsorbuje u želucu , jer ga želučani enzimi ne mogu u potpunosti svari. Nakon konzumacije on iz želuca nepromenjen odlazi u creva gde podstiče rast dobrih crevnih bakterija zaduženih za eliminaciju štetnih mikroorganizama i za pravilan rad creva. Inulin smanjuje koncentraciju kancerogenih enzima pa je njegova uloga posebno značajna u prevenciji i lečenju zloćudnih bolesti creva .
Blagotvorno delovanje inulina je višestruko :
• smanjuje nivo holesterola i triglicerida
• suzbija infekcije
• pomaže u regulaciji telesne težine
• sprečava zatvor
• normalizuje varenje
• čuva imunitet
• jača potenciju
• sprečava infekcije
Upotreba čičoke u kulinarstvu
Čičoka je povrće koje se može jesti sirovo sasvim i nije ju potrebno termički obrađivati .
Kao i kod svakog drugog povrća , sve njene blagodati i lekovitost najbolje se mogu iskoristiti ako se ne izlaže termičkoj obradi .
U sirovom obliku pogodna je za konzumaciju u obliku salate .
Ako se pak termički obrađuje može se pirjati , kuvaju , peći ili pržiti .
Odlična je za obogaćivanje supa i variva .
Vrlo je ukusna u obliku savijače , au tom slučaju priprema se gotovo isto kao i savijača od krompira