Sok od krompira

krompir-sok Blagotvorna svojstva sirovog krompira odavno su poznata narodnoj medicini, no uprkos tome prevladava mišljenje da se krompir ne sme konzumirati sirov. Reč je o zabludi, jer u sirovom obliku krompir je vrlo zdrava i višestruko korisna namirnica. Od zabluda vezanih uz konzumaciju krompira, valja spomenuti prevladavajuće mišljenje da ga je pre upotrebe neophodno oguliti, jer je ljuska krompira otrovna. Zapravo, ljuska zdravog, organski uzgojenog krompira ne sadrži nikakve materije koje bi bile štetne po zdravlje....Ono što jeste opasno je nedozreo krompir zelene ili mestimice zelene kore, kao i krompir koji je proklijao. Opasnost se krije u Solaninom - toksinu koji nastaje u klicama i zelenim delovima krompira. No, možete ga se lako rešiti tako da pre upotrebe uklonite delove ljuske s klicama i pozelenjenu koru. O lekovitosti krompirova soka pisali su mnogi uvaženi stručnjaci za lekovito bilje poput Ivana Lesingera i dr Jovana Tucakova..... Dr Jovan Tucakov tvrdi da sok od krompira ima blagotvoran uticaj na snižavanje nivoa šećera u krvi, kao iu lečenju bolesti pluća i organa za disanje, čak i kod teških
oboljenja poput emfizema.

Lesinger smatra da je krompirov sok prirodno sredstvo za lečenje gastritisa, jedne od najraširenijih bolesti današnjice. U tu svrhu preporučuje uzimati po jednu kašiku soka krompira razređenog s malo vode, pola sata pre doručka, ručka i večere. U terapiji čira želuca i dvanaestopalačnog creva savetuje svakodnevno uzimati pola dcl krompirova soka natašte i zatim po pola decilitra pola sata pre ručka i večere.

Budizam sveštenik Tomizava, autor knjige'' Put do zdravog života: raka se ne treba bojati'', tvrdi da svakodnevno ispijanje dva dcl soka od krompira može uveliko doprineti izlečenju od raka i drugih teških bolesti.

Efikasnost krompira u suzbijanju karcinoma postepeno se dokazuje iu naučnim istraživanjima.

Sok krompira takođe se primenjuje kao deo poznate Brojs terapije protiv raka.

U zadnje vreme krompir sve više dobija na važnosti kao efikasno sredstvo u borbi protiv bolesti jetre i bubrega, ali i kod srčanih oboljenja, visokog pritiska, dijabetesa, lumbaga, reumatskih bolesti itd

Nezavisno o pozitivnim učincima u tretmanu teških bolesti, pijenje soka od sirovog krompira odlično je sredstvo za jačanje imuniteta.

Takođe, pomaže pri uklanjanju učestalih glavobolja i menstrualnih bolova.

Osećate li se slabo ili iscrpljeno, ujutro i uveče popijte sok napravljen od jednog krompira srednje veličine, 1 šargarepa i jabuke, iu roku od dve nedelje ponovo ćete biti u formi.

Blagodati krompirova soka:
jača imunitet
čisti organizam od otrova
neguje problematičnu kožu
koristi se kao deo terapije protiv raka
pomaže kod gastritisa i drugih želudačnih tegoba
smanjuje nivo šećera u krvi
pomaže kod bolesti jetre i bubrega
štiti od kardiovaskularnih bolesti

Ljuska krompira prirodno je sredstvo za detoksikaciju organizma i izvor mnogih nutrijenata.
Konzumirate li krompir zajedno s ljuskom, osobito sirov, unećete u organizam niz vrednih sastojaka poput ugljenih hidrata, belančevina, vitamina C i B6, kalijuma, gvožđa, magnezijuma i cinka. Važno je imati na umu da se vitamin C kuvanjem gubi, što je uistinu velika šteta, jer u sirovom krompiru srednje veličine (150 grama) ima čak 27 mg vitamina C, što čini 45% preporučenog dnevnog unosa tog vitamina.

Između ostalog, vrlo je delotvoran u nezi problematične kože, te osigurava čist i blistav ten, bez akni i mitesera.
Zahvaljujući antiseptičkim svojstvima, odličan je čistač problematične kože, a budući da sadrži velik udeo C vitamina i skroba, hrani kožu i sprečava njeno starenje.
Ako se nariba iu obliku maske nanese na lice, očistiće i zategnuti kožu, te izgladiti sitne bore.

Usto, može pomoći u borbi protiv celulita. U tu svrhu, dovoljno je kriškama sirovog krompira redovno masirati kritična mesta.

Priprema soka
Sok od krompira vrlo je jednostavno napraviti. Pre svega, krompir dobro operite i uklonite s njega sve klice i zelene delove kore. Potom ga narendajte, stavite u lanenu krpu i iscedite sok. U tu svrhu možete upotrebiti i sokovnik.
Sok uvek pijte sveže pripremljen, a radi poboljšanja ukusa možete ga pomešati sa voćem i povrćem po izboru, na primer jabukom i sargarepom, sokom od limuna ili medom.